Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:13
Reklama
Reklama

Międzyrzec Podlaski zawalczy ze skutkami zmian klimatu

Jedenaście samorządów z województwa lubelskiego otrzymało dofinansowania na działania, mające na celu ograniczenie skutków zmian klimatycznych. Wśród miast, które dostały dotację na opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu jest jedno z naszego regionu – Międzyrzec Podlaski.
Międzyrzec Podlaski zawalczy ze skutkami zmian klimatu
11 samorządów z woj. lubelskiego, w tym Międzyrzec Podlaski, otrzymało dofinansowania na działania, mające na celu ograniczenie skutków zmian klimatycznych

Źródło: UMWL w Lublinie

Marszałek Jarosław Stawiarski wręczył przedstawicielom jedenastu samorządów z województwa lubelskiego umowy o dofinansowanie projektów z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Łączna kwota dofinansowania to ponad 2 miliony złotych. 

Zmiany klimatu i miejska mobilność

Przyznane dotacje pozwolą siedmiu miastom opracować plany adaptacji do zmian klimatu, natomiast cztery samorządy przygotują plany zrównoważonej mobilności miejskiej.

Dodajmy, że umowy zostały podpisane w rezultacie zakończonych 9 maja br. naborów w ramach dwóch działań: Działania 3.2 Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy oraz Działania 5.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych.

– Chciałem wam podziękować za sięganie po fundusze europejskie. Jesteście przykładem dla innych miejscowości do składania dobrych wniosków o dofinansowanie z nowej perspektywy. Te fundusze posłużą na planowanie i tworzenie zielonego ładu, będą też konieczne do opracowania planów, dotyczących m.in. małej retencji – mówił na konferencji 2 sierpnia marszałek Jarosław Stawiarski.

Jeśli chodzi o działania, uwzględniające zmiany zachodzące w klimacie, beneficjentami są miasta o liczbie mieszkańców poniżej 20 tys. mieszkańców lub – w przypadku miast, będących stolicą powiatu poniżej 15 tys. mieszkańców – związki, porozumienia i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Międzyrzec przygotuje specjalny plan

W tej grupie znalazł się samorząd z naszego regionu. To miasto Międzyrzec Podlaski. Co właściwie oznacza plan adaptacji do zmian klimatu, który ma przygotować? Ma to być dokument, zawierający charakterystykę danego obszaru, analizę danych klimatycznych, ocenę podatności, potencjału i wrażliwości oraz propozycję działań, mających na celu zarówno łagodzenie skutków zmian klimatu, jak i adaptację do nich. 

Plan ma być odpowiedzią na skutki zmian klimatu, których doświadczają miasta, takich jak fale upałów, susze, miejskie wyspy ciepła czy nawalne opady.

– To pokłosie naszego udziału w Partnerskiej Inicjatywie Miast, programie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Przez rok uczestniczyliśmy w spotkaniach i konferencjach w ramach tematycznej Sieci Zielonej. Ich celem była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie kształtowania i prowadzenia zielonej polityki miejskiej. Obszar Sieć Zielona ma wspierać miasta we wdrażaniu rozwiązań proklimatycznych, opartych na naturze. I tym samym zwiększać odporność miast na ekstremalne zjawiska klimatyczne i atmosferyczne oraz stanowić odpowiedź na wyzwania społeczne i środowiskowe. Otrzymana dotacja pozwoli nam opracować specjalistyczny dokument w tym zakresie i będzie podstawą do dalszych działań w zakresie odpowiedzi na zmiany klimaty i walkę z ich skutkami – wyjaśnia zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Paweł Łysańczuk.

Miasto Międzyrzec Podlaski otrzymało 134 000 złotych dotacji z Funduszy Europejskich, a cały projekt kosztować będzie ok. 150 000 zł.

Dokument ma również pomóc w późniejszym opracowaniu projektów, dotyczących inwestycji w zakresie małej retencji wodnej. W szczególności w ekosystemach oraz zlewniach elementarnych, w tym naturalnych ekosystemach na obszarach cennych przyrodniczo oraz ekosystemach przekształconych, wykorzystywanych na potrzeby produkcji rolnej, w tym poprzez zabiegi agrotechniczne, dobór gatunków i zbiorowisk roślin. 

SPRAWDŹ:

Będzie to podstawa do zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz podjęcia działań informacyjno-edukacyjnych i edukacyjnych w zakresie kwestii klimatycznych oraz ochrony zasobów wodnych – jako element szerszego projektu, związanego z adaptacją do zmian klimatu.

Prócz Międzyrzeca Podlaskiego, plany adaptacji do zmian klimatu opracuje 6 miast: Goraj, Frampol, Międzyrzec Podlaski, Modliborzyce, Piaski, Poniatowa i Tarnogród.

Z kolei jeśli chodzi o dofinansowania w zakresie przygotowania i aktualizacji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej to starać się o nie mogły samorządy, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia. Dotacje trafią do 4 miast: Krasnegostawu, Zamościa, Ryk oraz Kraśnika.

Dodajmy, że Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP, tj. Sustainable Urban Mobility Plan) to strategiczny dokument, mający na celu zaspokojenie potrzeb osób i przedsiębiorstw w zakresie mobilności w miastach i w ich otoczeniu, którego zamierzeniem jest poprawa jakości życia. Opracowanie takiego planu pozwoli w przyszłości samorządom na ubieganie się o m.in. zakup lub modernizację niskoemisyjnego taboru autobusowego oraz zeroemisyjnego taboru szynowego dla połączeń miejskich i podmiejskich wraz z niezbędną infrastrukturą; budowę infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów zeroemisyjnych; budowę i rozbudowę infrastruktury transportu publicznego; inwestycje zwiększające ruch pieszy i rowerowy w centrach miast i ich obszarach funkcjonalnych oraz systemy wspierające dekarbonizację transportu i zrównoważoną mobilność.

Na dotacje w ramach działań, dotyczących dostosowania do zmian klimatu i zapobiegania powodziom i suszy oraz wspierania strategii niskoemisyjnych przeznaczonych ma być łącznie 20 mln złotych. Wykorzystane na razie zostały ponad 2 mln zł. W związku z tym urząd marszałkowski już zapowiedział kolejne nabory w tym zakresie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama