Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:47
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Znamy harmonogram wydarzeń

Przed nami piąta edycja Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W tym roku główna odsłona odbywać się będzie przez tydzień w sierpniu, kilka wydarzeń zaplanowano również we wrześniu i październiku. W programie znalazło się wiele wspaniałych koncertów, a gościem jubileuszowej edycji festiwalu będzie m.in. Andrzej Seweryn.
5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Znamy harmonogram wydarzeń
Przed nami 5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. W tym roku główna odsłona odbywać się będzie od 20 do 27 sierpnia. Gościem będzie m.in. Andrzej Seweryn

Źródło: BCK w Białej Podlaskiej

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego odbywa się od 2019 roku, ma na celu kontynuowanie tradycji popularyzowania muzyki klasycznej oraz sztuki operowej, operetkowej i musicalowej. Prezentuje także wybitnych aktorów znanych z teatrów, filmu i telewizji. W tym roku odbędzie się już 5. edycja festiwalu. Główne wydarzenia będą miały miejsce w terminie 20-27 sierpnia. Część koncertów, wpisanych w festiwal odbędzie się również we wrześniu i październiku. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram.

Preludium do festiwalu i wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert ph. "Muzyka u Radziwiłłów", który odbędzie się 19 sierpnia o godz. 17:30 w Parku Radziwiłłowskim. Wystąpią w nim uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. W programie muzyka klasyczna i współczesna. Koncert przygotowany pod kierunkiem dyrektora ZSM w Białej Podlaskiej Waldemara Macieja Robaka.

Na początek festiwalu 20 sierpnia zaplanowano dwa koncerty. Pierwszy ph. “Od Gounoda do Chopina” odbędzie się w kościele pw. św. Piotra i Pawła przy klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach. W programie: arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Szymanowskiego, Paderewskiego. Początek o godz. 15:00.

Natomiast inauguracja 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego odbędzie się o godz. 18:00 podczas koncertu "Klasycznie i romantycznie" w amfiteatrze w Białej Podlaskiej. Wtedy wystąpią: Iwona Socha (sopran), Łukasz Gaj (tenor), laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego – Maksymilian Lejk, zespół Artura Jaronia Strauss Ensemble. W programie: dzieła Scarlattiego, Verdiego, Straussa, Kalmana, Lehara, Zellera, Galliano, Piazzolli i pieśni neapolitańskie.

21 sierpnia o godz. 18:00 koncert "Przeboje Bogusława Kaczyńskiego" w Bialskim Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11. Wystąpią: Małgorzata Długosz (sopran), Artur Jaroń (fortepian), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie: muzyka Mozarta, Donizettiego, Dworzaka, Raymonda, Kalmana, Stolza, Portera. Recital gwiazdy scen operowych i muzycznych Małgorzaty Długosz zostanie powiązany z pokazem fragmentów najciekawszych programów Bogusława Kaczyńskiego, zrealizowanych przez Telewizję Poznań za dyrekcji Zbigniewa Napierały.

22 sierpnia o godz. 18:00 w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF w Białej Podlaskiej, ul. Akademicka 2, wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Andrzej Seweryn. W programie wydarzenia Mistrzowie sceny: "Andrzej Seweryn – Wokół Szekspira". znalazły się "Hamlet", "Makbet", "Otello". Usłyszymy reinterpretację arcydzieł Williama Szekspira w wykonaniu Andrzeja Seweryna, w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.

23 sierpnia o godz. 18:00 spotkanie z Katarzyną Kubacką-Seweryn oraz Andrzejem Sewerynem w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, (ul. Warszawska 11) poprowadzą Krzysztof Korwin-Piotrowski i Gabriela Kuc-Stefaniuk. Rozmawiać z artystami będą o życiu, sztuce i wartościach kultury wysokiej. Andrzej Seweryn – aktor, reżyser, pedagog, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Przez wiele lat był czołowym aktorem Comédie Française w Paryżu. Katarzyna Kubacka-Seweryn jest dyrektorem Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu, prezesem Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Realizowała edukacyjny projekt Akademii Filmowej Otwórz oczy, w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy uczniów.

PRZECZYTAJ TEŻ:

24 sierpnia o godz. 18:00 w Dzień Niepodległości Ukrainy w bialskim amfiteatrze odbędzie się wielka gala pn. "Vivat Ukraina! Gala Lwowskiej Opery Narodowej". Wystąpią: artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej: Daria Lytovchenko (sopran), Mykhailo Malafij (tenor), Petr Radeyko (baryton) i orkiestra kameralna. Gościnnie: Edyta Piasecka (sopran, Opera Krakowska), Klaudiusz Baran (akordeon, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Kierownictwo muzyczne: Ivan Cherednichenko – dyrektor muzyczny Lwowskiej Opery Narodowej. Narracja: Bianka Zalewska, Krzysztof Korwin-Piotrowski. W programie m.in. dzieła wybitnych ukraińskich kompozytorów oraz opracowania ludowych pieśni ukraińskich na głos i orkiestrę. W repertuarze znajdą się też arie i duety z europejskiego repertuaru operowego (Mozart, Donizetti, Bizet, Rossini).

25 sierpnia o godz. 18:00 w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF w Białej Podlaskiej premiera spektaklu "Księżna Anna Radziwiłłowa". Scenariusz: Jacek Daniluk, reżyseria: Danuta Szaniawska, kostiumy: Małgorzata Maciejewska, scenografia: praca zbiorowa plastyków Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, oświetlenie i nagłośnienie: Marcin Kalicki i Paweł Kędra. Wystąpią: Andrzej Antsipenka, Danuta Szaniawska, Tadeusz Humin, Bożena Jaroszuk-Różycka, Wiktoria Kościńska, Jerzy Nowachowicz, Faustyna Wojdakowska, Lena Antsipenka.

26 sierpnia o godz. 18:00 w BCK zaplanowano spotkanie i rozmowę Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego z Grażyną Brodzińską, którą Bogusław Kaczyński nazywał "pierwszą damą polskiej operetki".

27 sierpnia o godz. 18:00 w bialskim amfiteatrze na zakończenie głównej odsłony festiwalu zaplanowano koncert pt. "Zaczarowany świat operetki" w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego. Wystąpią: Grażyna Brodzińska (sopran), Wioletta Białk (sopran), Jolanta Kremer (sopran), Adam Sobierajski (tenor), Jakub Milewski (baryton) i Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy (skrzypce), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie: utwory z operetek “Hrabina Marica” Kalmana, “Wesoła wdówka” Lehara, “Wiktoria i jej huzar” Abrahama, “Zemsta nietoperza” Straussa, “Wiedeńska krew” Straussa. Zabrzmi także kilka piosenek ze światowego repertuaru, takich jak “Besame mucho” czy “Time to Say Goodbye”.

We wrześniu i październiku organizatorzy zapraszają natomiast na następujące wydarzenia.

SPRAWDŹ:

9 września o godz.18:30 koncert  "Z muzyką do nieba" w kościele parafialnym w Sarnakach. W programie: arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz utwory Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Szymanowskiego. 

17 września o godz. 17:00 koncert "Ave Maria i Mesjasz" w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej. Wystąpią: soliści Teatru Wielkiego w Łodzi: Patrycja Krzeszowska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Krzysztof Marciniak (tenor), Marcin Werner (fortepian), Maciej Baran (wiolonczela), Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie: pieśni religijne i fragmenty dzieł oratoryjnych. Publiczność usłyszy utwory Maryjne i fragmenty “Mesjasza” Haendla.

21 października natomiast  o godz. 18:00 "Koncert arii i pieśni" w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale na galę "Vivat Ukraina! Gala Lwowskiej Opery Narodowej" oraz koncert "Zaczarowany świat operetki" obowiązują wejściówki, które do odebrania od 10 sierpnia w BCK.

Organizatorami Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są: ORFEO Fundacja im. B. Kaczyńskiego, Prezydent Miasta Biała Podlaska i Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Dyrektorem artystycznym Fundacji ORFEO i Festiwalu jest reżyser telewizyjny, teatrolog i manager kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama