Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego odbywa się od 2019 roku, ma na celu kontynuowanie tradycji popularyzowania muzyki klasycznej oraz sztuki operowej, operetkowej i musicalowej. Prezentuje także wybitnych aktorów znanych z teatrów, filmu i telewizji. W tym roku odbędzie się już 5. edycja festiwalu. Główne wydarzenia będą miały miejsce w terminie 20-27 sierpnia. Część koncertów, wpisanych w festiwal odbędzie się również we wrześniu i październiku. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram.
Preludium do festiwalu i wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert ph. "Muzyka u Radziwiłłów", który odbędzie się 19 sierpnia o godz. 17:30 w Parku Radziwiłłowskim. Wystąpią w nim uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. W programie muzyka klasyczna i współczesna. Koncert przygotowany pod kierunkiem dyrektora ZSM w Białej Podlaskiej Waldemara Macieja Robaka.
Na początek festiwalu 20 sierpnia zaplanowano dwa koncerty. Pierwszy ph. “Od Gounoda do Chopina” odbędzie się w kościele pw. św. Piotra i Pawła przy klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach. W programie: arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Szymanowskiego, Paderewskiego. Początek o godz. 15:00.
Natomiast inauguracja 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego odbędzie się o godz. 18:00 podczas koncertu "Klasycznie i romantycznie" w amfiteatrze w Białej Podlaskiej. Wtedy wystąpią: Iwona Socha (sopran), Łukasz Gaj (tenor), laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego – Maksymilian Lejk, zespół Artura Jaronia Strauss Ensemble. W programie: dzieła Scarlattiego, Verdiego, Straussa, Kalmana, Lehara, Zellera, Galliano, Piazzolli i pieśni neapolitańskie.
21 sierpnia o godz. 18:00 koncert "Przeboje Bogusława Kaczyńskiego" w Bialskim Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11. Wystąpią: Małgorzata Długosz (sopran), Artur Jaroń (fortepian), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie: muzyka Mozarta, Donizettiego, Dworzaka, Raymonda, Kalmana, Stolza, Portera. Recital gwiazdy scen operowych i muzycznych Małgorzaty Długosz zostanie powiązany z pokazem fragmentów najciekawszych programów Bogusława Kaczyńskiego, zrealizowanych przez Telewizję Poznań za dyrekcji Zbigniewa Napierały.
22 sierpnia o godz. 18:00 w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF w Białej Podlaskiej, ul. Akademicka 2, wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Andrzej Seweryn. W programie wydarzenia Mistrzowie sceny: "Andrzej Seweryn – Wokół Szekspira". znalazły się "Hamlet", "Makbet", "Otello". Usłyszymy reinterpretację arcydzieł Williama Szekspira w wykonaniu Andrzeja Seweryna, w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.
23 sierpnia o godz. 18:00 spotkanie z Katarzyną Kubacką-Seweryn oraz Andrzejem Sewerynem w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, (ul. Warszawska 11) poprowadzą Krzysztof Korwin-Piotrowski i Gabriela Kuc-Stefaniuk. Rozmawiać z artystami będą o życiu, sztuce i wartościach kultury wysokiej. Andrzej Seweryn – aktor, reżyser, pedagog, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Przez wiele lat był czołowym aktorem Comédie Française w Paryżu. Katarzyna Kubacka-Seweryn jest dyrektorem Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu, prezesem Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Realizowała edukacyjny projekt Akademii Filmowej Otwórz oczy, w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy uczniów.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- "Z klasyką przez Polskę". W Konstantynowie zagra Agata Szymczewska
- Mieszkańcy tej wsi trzymają się razem. Budują chodniki, fundują witraże
- Po posterunku policji nie będzie śladu. Powstaje sauna i siłownia
24 sierpnia o godz. 18:00 w Dzień Niepodległości Ukrainy w bialskim amfiteatrze odbędzie się wielka gala pn. "Vivat Ukraina! Gala Lwowskiej Opery Narodowej". Wystąpią: artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej: Daria Lytovchenko (sopran), Mykhailo Malafij (tenor), Petr Radeyko (baryton) i orkiestra kameralna. Gościnnie: Edyta Piasecka (sopran, Opera Krakowska), Klaudiusz Baran (akordeon, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Kierownictwo muzyczne: Ivan Cherednichenko – dyrektor muzyczny Lwowskiej Opery Narodowej. Narracja: Bianka Zalewska, Krzysztof Korwin-Piotrowski. W programie m.in. dzieła wybitnych ukraińskich kompozytorów oraz opracowania ludowych pieśni ukraińskich na głos i orkiestrę. W repertuarze znajdą się też arie i duety z europejskiego repertuaru operowego (Mozart, Donizetti, Bizet, Rossini).
25 sierpnia o godz. 18:00 w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF w Białej Podlaskiej premiera spektaklu "Księżna Anna Radziwiłłowa". Scenariusz: Jacek Daniluk, reżyseria: Danuta Szaniawska, kostiumy: Małgorzata Maciejewska, scenografia: praca zbiorowa plastyków Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, oświetlenie i nagłośnienie: Marcin Kalicki i Paweł Kędra. Wystąpią: Andrzej Antsipenka, Danuta Szaniawska, Tadeusz Humin, Bożena Jaroszuk-Różycka, Wiktoria Kościńska, Jerzy Nowachowicz, Faustyna Wojdakowska, Lena Antsipenka.
26 sierpnia o godz. 18:00 w BCK zaplanowano spotkanie i rozmowę Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego z Grażyną Brodzińską, którą Bogusław Kaczyński nazywał "pierwszą damą polskiej operetki".
27 sierpnia o godz. 18:00 w bialskim amfiteatrze na zakończenie głównej odsłony festiwalu zaplanowano koncert pt. "Zaczarowany świat operetki" w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego. Wystąpią: Grażyna Brodzińska (sopran), Wioletta Białk (sopran), Jolanta Kremer (sopran), Adam Sobierajski (tenor), Jakub Milewski (baryton) i Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy (skrzypce), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie: utwory z operetek “Hrabina Marica” Kalmana, “Wesoła wdówka” Lehara, “Wiktoria i jej huzar” Abrahama, “Zemsta nietoperza” Straussa, “Wiedeńska krew” Straussa. Zabrzmi także kilka piosenek ze światowego repertuaru, takich jak “Besame mucho” czy “Time to Say Goodbye”.
We wrześniu i październiku organizatorzy zapraszają natomiast na następujące wydarzenia.
SPRAWDŹ:
- Odnowią ok. pięćdziesiąt zabytków w powiecie bialskim. Sprawdź!
- "Bialskie Łazienki" wciąż do obejrzenia. We wtorki zwiedzanie za darmo
- Pątnicy z Białej Podlaskiej wyruszyli na Jasną Górę
9 września o godz.18:30 koncert "Z muzyką do nieba" w kościele parafialnym w Sarnakach. W programie: arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz utwory Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Szymanowskiego.
17 września o godz. 17:00 koncert "Ave Maria i Mesjasz" w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej. Wystąpią: soliści Teatru Wielkiego w Łodzi: Patrycja Krzeszowska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Krzysztof Marciniak (tenor), Marcin Werner (fortepian), Maciej Baran (wiolonczela), Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie: pieśni religijne i fragmenty dzieł oratoryjnych. Publiczność usłyszy utwory Maryjne i fragmenty “Mesjasza” Haendla.
21 października natomiast o godz. 18:00 "Koncert arii i pieśni" w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale na galę "Vivat Ukraina! Gala Lwowskiej Opery Narodowej" oraz koncert "Zaczarowany świat operetki" obowiązują wejściówki, które do odebrania od 10 sierpnia w BCK.
Organizatorami Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są: ORFEO Fundacja im. B. Kaczyńskiego, Prezydent Miasta Biała Podlaska i Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Dyrektorem artystycznym Fundacji ORFEO i Festiwalu jest reżyser telewizyjny, teatrolog i manager kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Napisz komentarz
Komentarze