Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:15
Reklama
Reklama

Jak rodzić to w bólu. Szpitale nie dają kobietom znieczulenia

Fatalne dane za ubiegły rok. Okazuje się, że ponad połowa szpitali w Polsce ani razu nie zastosowała znieczulenia przy porodzie.
Jak rodzić to w bólu. Szpitale nie dają kobietom znieczulenia
Fatalne dane za ubiegły rok. Okazuje się, że ponad połowa szpitali w Polsce ani razu nie zastosowało znieczulenia przy porodzie

Źródło: iStock

Zmiany zaszły w lipcu 2015 roku. Od tego momentu znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe przy porodzie stało się dla pacjentek bezpłatne. – Świadczenie może być zastosowane przy porodzie drogami natury. Dzięki temu kobiety rodzące będą mieć łatwiejszy dostęp do porodu z zastosowaniem tego rodzaju znieczulenia. Decyzja o skorzystaniu z możliwości znieczulenia będzie zależała od wskazań medycznych – takie komunikaty NFZ jeszcze można znaleźć w sieci.

– Zakłada się, że efektem proponowanej regulacji będzie poprawa komfortu i bezpieczeństwa kobiet rodzących oraz ich dzieci, a także poprawa jakości usług związanych z porodem – dodano w informacji.

Poród i ból

Tymczasem okazuje się, że pond połowa polskich szpitali ani razu, w 2022 roku, nie zastosowała znieczulenia. Dane NFZ ujawnił właśnie TVN. – Na blisko 348 porodówek w całym kraju 195 nie wykonało w 2022 roku ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego. Wykonywały je 153 porodówki, ale 50 z nich zrobiło tych znieczuleń ledwie po kilka. To oficjalne dane NFZ – wylicza stacja , a lekarze komentują, że w XXI wieku to wstyd.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Mniej niż 1 procent

– Ból porodowy niestety jest porównywany do ciężkiego urazu. W dawnych czasach operowano również bez znieczulenia i część pacjentów przeżywała – tłumaczy profesor Mirosław Czuczwar, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym numer 1 w Lublinie, a tymczasem w skali kraju odsetek znieczuleń to 14 procent. 

Oznacza to, że są województwa, gdzie jest niższy. W zachodniopomorskim i lubelskim znieczulenie dostaje 2 proc. kobiet, a w kujawsko-pomorskim 1 procent. Jeszcze mniej w Wielkopolsce. Tu właśnie na niemal 17 tys. porodów było 39 znieczuleń zewnątrzoponowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama