Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:05
Reklama
Reklama

Zbliża się czas dożynek. Gdzie najbliższe święta plonów w regionie?

Sierpień i początek września to czas dożynek i symbolicznego dziękowania za tegoroczne plony. W naszym regionie jak zwykle nie zabraknie takich imprez. Znane są już daty dożynek w gminach Leśna Podlaska, Międzyrzec Podlaski oraz Biała Podlaska.
Zbliża się czas dożynek. Gdzie najbliższe święta plonów w regionie?
Sierpień i początek września to czas dożynek i symbolicznego dziękowania za tegoroczne plony. W naszym regionie jak zwykle nie zabraknie takich imprez

Źródło: Archiwum Słowa Podlasia

Przed nami czas dożynek, jak zwykle zakończenie zbiorów hucznie będą świętować mieszkańcy naszego regionu.

Gmina Leśna Podlaska

Już w niedzielę 20 sierpnia odbędzie się Gminny Festiwal Żniwny w Leśnej Podlaskiej. Uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 11:30 w Bazylice Leśniańskiej. Po eucharystii nastąpi część oficjalna wydarzenia, a uczestnicy w kolorowym korowodzie dożynkowym przemaszerują na plac przy Zespole Placówek Oświatowych w Leśnej Podlaskiej. W programie znalazły się takie punkty jak m.in. przekazanie chleba i prezentacja sołectw gminy oraz część artystyczna, która rozpocznie się o godz. 13:30. Mieszkańców czeka tego dnia wiele atrakcji, a gwiazdą wieczoru będzie Zespół Happysad!

Część koncertową rozpocznie Zespół Śpiewaczy Leśnianki, następnie tańce podlaskie zaprezentuje Zespół Tańca Ludowego "Biawena" z Białej Podlaskiej, później przyjdzie czas na Zespół Ludowy "Marysieńki" ze Starych Szpak. Później na scenę ponownie wkroczy zespół "Biawena", by zaprezentować tańce rzeszowskie oraz ułańskiego mazura. Tego dnia wystąpią również Zespół Ludowy "Pawłowianki" z Nowego Pawłowa, schola dziecięco-młodzieżowa z Leśnej Podlaskiej, skrzypaczka Oliwia Spychel z Leśnej Podlaskiej.

W godz. 15:30-16:00 nastąpi podsumowanie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz wypiek z ciasta drożdżowego z owocami sezonowymi.

Następnie na scenie znów pojawią się artyści. Wystąpią: Kornelia Dzięcioł z Janowa Podlaskiego, Zespół Ludowy "Jakówki", Wiktoria Szczepanowska, zespół "Przedświt". O 18:00 w muzyczną podróż zabierze uczestników festiwalu zespół Boogie Night, a o 20:00 zaplanowano występ gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Happysad. To polska grupa muzyczna, wykonująca muzykę rockową, została założona w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej. Na koncie ma takie przeboje jak "Zanim pójdę", "Mów mi dobrze" czy "Milowy las". Po koncercie zaplanowano dyskotekę z DJ-em, która potrwa do północy.

Organizatorami wydarzenia są Gminny Ośrodek Kultury w Leśnej Podlaskiej i Stowarzyszenie Otwarta Wieś w Starej Bordziłówce oraz Gmina Leśna Podlaska.

Gmina Piszczac

20 sierpnia na dożynkach gminno-parafialnych będą się też bawić mieszkańcy gminy Piszczac. Odbędą się na boisku sportowym Lutni Piszczac, a rozpocznie je msza święta w kościele parafialnym w Piszczacu. Słowo Podlasia jest patronem medialnym wydarzenia.

Program dożynek w Piszczacu: 12:15 zbiórka delegacji dożynkowych na placu przy kościele parafialnym; 12:30 msza święta; 13:30 przemarsz korowodu na plac dożynkowy i prezentacja sołectw; 14:15 oficjalne rozpoczęcie, przekazanie chleba; 14:30 powitanie gości i przemówienia; 15:00 występy zespołów śpiewaczych: Dworzanki z Piszczaca Kolonii, Na Swojską Nutę z Zahorowa, Macierz z Ortela Królewskiego; 16:00 kapela podwórkowa Caravana; 17:00 grupa folkowa Śpievka; 18:00 kapela podwórkowa Klawa Ferajna. O 19:00 rozpocznie się zabawa taneczna.

Gmina Sosnówka

Czeka nas również Festiwal Smaków Kuchni Regionalnej w Sosnówce, który został połączony z dożynkami.  Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem wójta gminy Sosnówka Marcina Babkiewicza. Festiwal rozpocznie się 20 sierpnia o godz. 14:00  na obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej w Sosnówce.  

Poprzedzi go msza św. w intencji rolników, która zostanie odprawiona o godz. 12:30 w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Motwicy.  

Plan festiwalu wygląda następująco:
14:00 – oficjalne otwarcie, wystąpienia zaproszonych gości,
14:30-20:00:
•    występy zespołów ludowych,
•    stoiska wystawiennicze i stoiska KGW z regionalnymi potrawami i rękodziełem, 
•    wystawa fotograficzna, przedstawiająca historię i teraźniejszą działalność KGW, 
•    konkurs na „Tradycyjną potrawę regionalną”,
•    pokaz kuchni molekularnej,
•    integracyjny turniej sportowy,
•    wymiana plastikowych nakrętek i zużytych baterii na ekologiczne gadżety,
•    kącik animacyjno-interaktywny dla rodzin z dziećmi,

16:00-18:00: 
•    „Plenerowe gotowanie z przyjaciółmi” – pokaz kulinarny połączony z degustacją potrawy,
•   ogłoszenie wyników konkursu.

19:00-24:00 – występy zespołów prezentujących polską muzykę taneczną,
19:00 – Casandra & Ms. Max,
20:00 – Jesika, 
21:00 – Bayera, 
22:00-24:00 – zabawa taneczna z DJ-em.

Podczas wydarzenia zostaną też odznaczeni rolnicy oraz odbędzie się konkurs na wieniec dożynkowy. 

Gmina Międzyrzec Podlaski 

Z kolei w gminie Międzyrzec Podlaski dożynki zaplanowano na 27 sierpnia. W tym roku odbędą się w miejscowości Zasiadki. Rozpoczną się o godz. 12:00 mszą św. polową na placu dożynkowym. O godz. 13:30 oficjalne otwarcie dożynek i korowód dożynkowy wraz z prezentacją wieńców oraz sołectw, stoisk promujących poszczególne miejscowości oraz degustacją potraw regionalnych oraz chlebów dożynkowych. Tego dnia odbędzie się również wręczenie odznak "Zasłużony dla Rolnictwa". O godz. 15:00 rozpocznie się część artystyczna, podczas której wystąpią mieszkańcy gminy Międzyrzec Podlaski. Dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnych dmuchańców i stref animacji dla dzieci. Koncerty zagrają: Tribbs (19:15), Zazula (20:30), Racisova (21:30) oraz Jorrgus (22:30).

Organizatorami są Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskimz/s w Wysokim, Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim oraz gmina Międzyrzec Podlaski.

Gmina Biała Podlaska

Również 27 sierpnia odbędą się dożynki gminno-parafialne gminy Biała Podlaska. Gospodarzem będą tym razem Rakowiska. Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej zachęca do wzięcia udziału w dożynkowych konkursach na najładniejszy wieniec dożynkowy, najsmaczniejsze ciasto dożynkowe, najsmaczniejszą potrawę dożynkową, najsmaczniejszy chleb dożynkowy, najładniejsze stoisko dożynkowe oraz do wzięcia udziału w konkursie sołectw. Szczegółowy harmonogram wydarzenia podamy niebawem.  

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 mszą św. w kaplicy w Rakowiskach. O 13:00 ceremoniał dożynkowy, o 14:00 wystąpienia okolicznościowe. O 14:30 rozpoczną się koncerty zespołów, działających przy GOK Biała Podlaska. O 17:30 rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych, a o 19:00 koncert zespołu Biała Armia, o 20:00 potańcówka z zespołem Forum, a o 21:00 druga część koncertu Białej Armii. Następnie kolejna odsłona potańcówki, a o 23:00 przewidziano zakończenie imprezy. Słowo Podlasia jest patronem medialnym wydarzenia.

Powiat bialski 

Z kolei 3 września zaplanowano XXIII Dożynki Powiatowe, które w tym roku odbędą się w Drelowie. Zapraszają Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej na czele ze starostą Mariuszem Filipiukiem oraz Gmina Drelów z wójtem Piotrem Kazimierskim 

Dożynki powiatowe rozpoczną się o godz. 11:00 mszą w kościele parafialnym w Drelowie. O godz. 12:00 nastąpi przemarsz korowodu na plac dożynkowy oraz prezentacja sołectw. O godz. 14:00 zaplanowano część oficjalną: powitanie gości, wręczenie chleba dożynkowego, wystąpienia gości oraz wręczenie odznaczeń i medali. O godz. 16:30 nastąpi ogłoszenie wyników konkursów "Piękne, bo Bialskie" oraz na wieniec dożynkowy, stoisko promocyjne miasta/gminy oraz "Nasz chleb najlepszy". 

O godz. 19:00 rozpocznie się koncert Janusza Laskowskiego, a gwiazdą wieczoru będzie nie kto inny jak Zenon Martyniuk z zespołem. Z pewnością usłyszymy takie przeboje gwiazdora disco polo jak: "Przez twe oczy zielone", "Kochana wierzę w miłość" czy "Przekorny los". O 21:30 zagra Rajmund, a o 22:45 Clubbersi.

Ponadto w programie dożynek znalazły się występy zespołów ludowych, wystawy, degustacja potraw regionalnych oraz wesołe miasteczko i zabawy dla dzieci.

Powiat parczewski

3 września świętować zakończenie zbiorów z pól będą również mieszkańcy powiatu parczewskiego. Tym razem odbędą się one w Podedwórzu. Rozpocznie je msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. O 12:00 przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy Zespole Placówek Oświatowych w Podedwórzu; 12:45 otwarcie dożynek, przemówienia zaproszonych gości; 14:00 koncerty zespołów ludowych; 16:00 rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy; 16:30 koncert kapeli Drewutnia; 18:00 gwiazda wieczoru zespół Power Play; 19:30 zabawa taneczna z zespołem The Monsters. 

Tego dnia nie zabraknie stoisk poszczególnych gmin, dmuchańców, konkursów i atrakcji dla dzieci oraz stoisk gastronomicznych.

Organizatorami dożynek są Starostwo Powiatowe w Parczewie oraz Gmina Podedwórze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama