Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:45
Reklama dotacje rpo
Reklama

Unikalne odkrycie w kościele w Hrudzie

Obraz odnaleziony w kościele pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie to rzadko spotykany rodzaj malowidła. Jego wyjątkowość polega na tym, że powstało na zewnętrznej ścianie świątyni, co dotąd w regionie się nie zdarzało. Polichromia przedstawia scenę zwiastowania i będzie w tym roku poddana renowacji.
Unikalne odkrycie w kościele w Hrudzie
Obraz odnaleziony w kościele pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie to rzadko spotykany rodzaj malowidła. Jego wyjątkowość polega na tym, że powstało na zewnętrznej ścianie świątyni, co dotąd w regionie się nie zdarzało

Autor: Lubelski Konserwator Zabytków/Facebook

- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace przy termomodernizacji kościoła i po oderwaniu zewnętrznych desek szalunkowych, na zewnętrznej ścianie odkryliśmy duże malowidło w rozmiarze 0,5 metra szerokości, o wysokości 3,6 metra przedstawiające scenę zwiastowania. Obecnie malowidło jest zabezpieczone, szykujemy się do renowacji czyli przeprowadzenia prac konserwatorskich - przekazuje ks. Jarosław Grzelak proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie.  Dodaje, że malowidło jest wyjątkowe, gdyż jest namalowane bezpośrednio na ścianie świątyni - na zewnątrz. 

- Wcześniej tego typu prace można było znaleźć jedynie wewnątrz kościołów. Konserwator zabytków oglądał malowidło, ale jest ono zniszczone, więc dopiero po wykonaniu analizy będzie można coś więcej na jego temat powiedzieć. Liczę na to, że renowacja zacznie się w tym roku - wyjaśnia proboszcz. 

- Polichromia znaleziona na kościele pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie to unikalne odkrycie w naszym regionie - zauważa bialski konserwator zabytków Arkadiusz Bojczuk.

PRZECZYTAJ: Pomóżmy rodzinie tragicznie zmarłego Łukasza Tymickiego!

Dodaje, że wyjątkowe jest to, że malunek został wykonany bezpośrednio na zrębie konstrukcji kościoła. - Początkowo była to cerkiew unicka, która została zniszczona, następnie w tym miejscu wybudowano w cerkiew prawosławną. Po I wojnie światowej budynek stał się kościołem rzymsko-katolickim. Prawdopodobnie po tym ostatnim przejęciu kościół dostał wezwanie Zwiastowania NMP. Wtedy też powstała ta polichromia - tłumaczy Arkadiusz Bojczuk. 

Wyjaśnia, że polichromia zostanie odnowiona. Jest przygotowany program prac konserwatorskich, gdyż parafia dostała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wysokości ponad 88 tys. zł. - Musi być ogłoszone postępowanie przetargowe i wyłoniony wykonawca, dopiero wtedy prace będą mogły być rozpoczęte - przekazuje konserwator zabytków. Wskazuje, że malowidło, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod konserwacji i utrwalania, zabezpieczania jeszcze przez wiele dziesięcioleci będzie mogło służyć. - Dopiero po pobraniu próbek będziemy mogli stwierdzić czy polichromię wykonał znany malarz czy domorosły artysta. Bez szczegółowej analizy trudno wydać opinię na ten temat - zauważa bialski konserwator zabytków. 

SPRAWDŹ: Święto plonów w dwóch powiatach! W Drelowie zaśpiewa Zenek Martyniuk

Przekazuje też, że polichromia była ukryta od 1945 r.  - Była przykryta szalunkiem, dopiero podczas remontu w zeszłym roku udało się ją odnaleźć. Prawdopodobnie malowidło powstało w latach dwudziestych XX wieku, w 1939 r. w czasie wizytacji została stwierdzona konieczność naprawy malowidła, ale przyszła II wojna światowa. Po 1945 r. kościół został oszalowany, wówczas malowidło zostało zakryte - wyjaśnia Arkadiusz Bojczuk. 

Jak czytamy na stronie parafii pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie, w miejscu obecnej świątyni znajdowała się od 1666 parafia unicka, której fundatorem był Michał Kazimierz Radziwiłł. - Cerkiew w miejscowości nosiła wówczas wezwanie Ofiarowania Najświętszej Panny Marii. W czasie prześladowania unii, cerkiew unicką rozebrano a w jej miejsce wybudowano nową w 1875 r. Wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej, placówka duszpasterska została włączona do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew hrudzka pozostawała świątynią prawosławną do 1919, gdy została zrewindykowana na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego. Parafię katolicką erygowano w 1925 r.. - podaje parafialna kronika. 

PRZECZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czyt 01.09.2023 08:27
Wojna religina pomiędzy Rzymem i Moskwą, trwała od UniiBrzeskiej, po rok 1905-10, kiedy większość prawosławnych księży, opuściła koscioły, na terenach byłych Unitów. Wojna religijna, został rozpętana w celu ...

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama