W najnowszym wydaniu Słowa Podlasia, czeka na Was, jak zwykle, mnóstwo ciekawych artykułów. Pamiętajcie, że nasz tygodnik kupicie także w elektronicznej wersji, wystarczy wejść na www.eprasa.pl. O czym piszemy w nowym numerze?
- W Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej rozpoczął się proces w sprawie brutalnego pobicia 18-latka. Na ławie oskarżonych zasiadły cztery osoby. Żadna z nich nie wróciła już do aresztu.
- W Chełmie kandydatów do sejmu i senatu w okr. 7 zaprezentowało Prawo i Sprawiedliwość. Kilka dni wcześniej skład swojej listy przedstawiła w tym okręgu Lewica. Listy kandydatów komitety muszą zgłosić do Państwowej Komisji Wyborczej do 6 września.
- Obraz odnaleziony w kościele pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie to rzadko spotykany rodzaj malowidła. Jego wyjątkowość polega na tym, że powstało na zewnętrznej ścianie świątyni, co dotąd w regionie się nie zdarzało. Polichromia przedstawia scenę zwiastowania i będzie w tym roku poddana renowacji.
- Łukasz Tymicki z Konstantynowa doznał poważnego urazu w wyniku upadku z dachu. Zmarł po czterech tygodniach walki o życie. Osierocił czworo małych dzieci. Teraz jego przyjaciele zorganizowali zbiórkę, by wspomóc finansowo rodzinę Łukasza w tym najtrudniejszym okresie po tragedii.
- Od 1 września można nadsyłać fotografie na 2. Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny im. Adama Trochimiuka. Prace można przekazywać do 30 września. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.
- Przetłumaczono z języka hebrajskiego inskrypcje na czterdziestu macewach spośród ponad siedemdziesięciu macew i ich fragmentów znalezionych na terenie powiatu bialskiego w ostatnich latach. Odczytane macewy pochodzą z cmentarzy żydowskich w Białej Podlaskiej, Łomazach, Terespolu i Janowie Podlaskim. Tłumaczeniami zajął się Ośrodek Brama Grodzka z Lublina.
- Na placu Wolności posadowiony został pomnik Romana Kłosowskiego, aktora, honorowego obywatela miasta Biała Podlaska.
- Fundacja „GrowSpace” policzyła psychologów i wakaty na ich stanowiskach w podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych. Braki są drastyczne. Na kilka dni przed pierwszym dzwonkiem do wielu szkół w powiecie łosickim wciąż nie zgłosili się chętni na nieobsadzone etaty.
- Pod koniec sierpnia władze gminy zaproponowały zmiany w budżecie. Wśród nich było zabezpieczenie pieniędzy na drogę w Polskowoli, ale i zwiększenie budżetu na oświatę. Radni opozycyjni nie chcą drogi, więc zmiany w budżecie zablokowali. Przy okazji nie dołożyli do oświaty. We wrześniu na edukację w gminie zabraknie ponad 200 tys. zł.
- Za nami XXIII Dożynki Powiatowe, a w tym roku ich gospodarzem był gmina Drelów. Tego dnia oczywiście nie zabrakło konkursów na najpiękniejsze wieńce i stoiska oraz najsmaczniejszy chleb. Honorowe odznaczenia odebrali m.in. zasłużeni rolnicy. Święto plonów zwieńczyła część koncertowa, której gwiazdą był Zenon Martyniuk. Tego samego dnia dożynki świętował również powiat parczewski.
- W 84. rocznicę bombardowania lotniska w Małaszewiczach odbyło się wydarzenie pod nazwą “Nasze Westerplatte”. W ten sposób upamiętniono bohaterów, którzy zginęli i walczyli za ojczyznę.
Napisz komentarz
Komentarze