Radny Tomasz Bylina wskazuje, że chodnik przy ul. Janowskiej jest konieczny do wykonania. – To droga wojewódzka, więc musi się nią zająć Zarząd Dróg Wojewódzkich wspólnie z gminą Konstantynów. By dojść do supermarketu, trzeba się poruszać poboczem drogi, co jest niebezpieczne – mówi Tomasz Bylina.
Jak alarmuje mieszkanka Konstantynowa, ul. Janowska jest niebezpieczna ze względu na brak chodnika. Zaznacza, że już 2015 r. zbierała podpisy, by wybudowano chodnik, ale nie przyniosło to zamierzonego skutku.
Z kolei sołtys wsi Konstantynów Danuta Przekorzyńska dodaje, że problem jest poważny. – Boję się chodzić poboczem, już bezpieczniej jest się poruszać rowerem, co czynię. Przez Konstantynów przejeżdża bardzo dużo samochodów, w tym ciężarowych. Wiele osób przyjeżdża też do supermarketu, który znajduje się przy ul. Janowskiej – zauważa Danuta Przekorzyńska.
Jak przekazuje wójt Romuald Murawski, na projekt chodnika wydano 100 tys. zł. – Potrzebny jest chodnik, gdyż przy ul. Janowskiej powstał supermarket, więc ruch na drodze jest wzmożony. Bardzo mi zależy, żeby jak najszybciej wykonać to przedsięwzięcie ze względu na bezpieczeństwo dzieci, które przechodzą ul. Janowską – podkreśla wójt Romuald Murawski. Dodaje, że stara się znaleźć środki na ten cel. – ZDW być może pozyska fundusze zewnętrzne na ten cel, w takim przypadku na pewno prosiliby też władze gminy, by gmina uczestniczyła w inwestycji, czyli wzięła udział w kosztach poniesionych poza dotacją. Być może wspólnymi siłami wykonalibyśmy to przedsięwzięcie – tłumaczy wójt. Zauważa, że jest potrzeba budowy drogi między Janowem a Konstantynowem, nie tylko części na ul. Janowskiej.
Remont "nie jest niezbędny"
Kamil Jakubowski z Zarządu Dróg Wojewódzkich mówi, że po każdym okresie zimowym pracownicy rejonów, w tym przypadku Rejonu Dróg Wojewódzkich w Białej Podlaskiej, wykonują ocenę stanu nawierzchni dróg wojewódzkich.
– Następnie oceny są przesyłane do centrali zarządu w Lublinie. Kolejnym krokiem jest wykonanie analizy, czy remont danej drogi w danym roku jest niezbędny. Brane jest tutaj pod uwagę między innymi dobowe natężenie ruchu, klasa i przeznaczenie danej drogi oraz to, przez jakie tereny ona przebiega – tłumaczy Kamil Jakubowski. Dodaje, że jeżeli jest to droga o dużym natężeniu ruchu i przebiega przez tereny zamieszkałe, jest ważna w układzie komunikacyjnym danego terenu, to opracowywana jest dokumentacja na jej remont bądź przebudowę oraz powstaje kosztorys.
– Następnie przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu. I jeżeli okaże się, że w danym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie posiadał fundusze na przeprowadzenie remontu to jest on wykonywany – zauważa Kamil Jakubowski. Informuje, że w przypadku drogi wojewódzkiej nr 698 w 2023 roku, jej ocena nie wykazała, iż dany remont jest niezbędny. – Dlatego w tym roku nie zostanie on przeprowadzony - stwierdza rzecznik ZDW w Lublinie.
Wskazuje też, że w przypadku rządowego programu Polski Ład, to wnioski do Ministerstwa Infrastruktury miały składać gminy. – Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Lublinie nic nie jest wiadomo, by gmina Konstantynów lub Janów Podlaski taki wniosek złożyły – przekazuje Kamil Jakubowski.
Napisz komentarz
Komentarze