Na konferencję “Bialskie dzieci bezpieczne” zaproszono specjalistów w różnych obszarach, którzy na co dzień wspierają dzieci z FAS oraz rodziny, które przyjmują dzieci z FAS.
Specjaliści o FAS
– Bardzo zależało nam, by odbyła się debata wokół dwóch zagadnień, pierwsze dotyczyło właśnie FAS. Ten panel poprowadziła dr Katarzyna Piasecka, specjalistka, która wspiera rodziców zastępczych i adopcyjnych, bo w tych rodzinach jest największa grupa dzieci dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym – mówi Edyta Wojtasińska ze Stowarzyszenia Jedno Serce. Dodaje, że w tym panelu ważnym głosem było wystąpienie dr hab. Marzeny Ruszkowskiej. Dr Ruszkowska mówiła o FAS w kontekście badań naukowych oraz o głównych problemach i diagnozie, a także o problemach szkolnych.
Kolejnym mówcą była Elżbieta Sawerska, która zajmuje się sprawami żywienia. W swoich zainteresowaniach ma kwestię wpływu żywienia na dzieci dotknięte FAS. Przekazała konkretne wskazówki, jeśli chodzi o sposoby żywienia, gdyż dzieci z FAS często mają problem z wybiórczością pokarmową. Głos zabrała też Iwona Maj, mama z wieloletnim doświadczeniem, która przyjmowała wiele dzieci z FAS, na co dzień prowadzi dom rodzinny w Bohukałach – informuje Edyta Wojtasińska.
O rodzicielstwie zastępczym
Z kolei w drugim panelu dyskusja toczyła się wokół wsparcia rodziców zastępczych. I co konkretnie można zrobić, by rodzicielstwo zastępcze się rozwijało, ale też by rodzice zastępczy nie czuli się sami.
– Panel poprowadziła Joanna Luberadzka-Gruca, będąca ekspertką w obszarze rozwoju rodzicielstwa zastępczego w Polsce. Na co dzień kieruje Fundacją Polki Mogą Wszystko w Warszawie, pełniła rolę doradcy rzecznika praw dziecka Marka Michalaka przez wiele lat. Jej rozmówczynią była Magdalena Różczka, aktorka i autorka książek o Gabi, dziewczynce, która wychowuje się w rodzinie zastępczej. Uczestnicy spotkania mogli otrzymać najnowszą część przygód Gabi, razem z autografem autorki. Różczka mówiła o tym, dlaczego zdecydowała się wspierać rodzicielstwo zastępcze i jak jej zdaniem powinno się to wsparcie organizować – mówi Edyta Wojtasińska.
Dodaje, że następnie wystąpiła psycholog dr Weronika Augustynowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która wspiera rodziny adopcyjne w swojej pracy. Głos zabrała również Wioletta Chmielewska była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5. Wystąpiła też Klaudia Chazan, mama zastępcza z ogromnym doświadczeniem.
Stowarzyszenie Jedno Serce udziela wsparcia blisko 200 osobom, w tym także dzieciom z FASD, są też wśród nich dzieci z Ukrainy. W czasie wydarzenia dzieci wystąpiły przed publicznością, prezentując piosenki z musicalu. Odbyło się też wydarzenie sportowo-taneczne z udziałem dzieci. Dorośli w czasie konferencji rozwiązywali czerwone węzły, co pozwoliło im doświadczyć, jak trudne i ważne jest pomaganie dzieciom z FAS.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Oni dbają o środowisko. Włączyli się w akcję "Czas dla stworzenia"
- Radny PiS za obniżką dla gazowej spółki. Radny KO: To chyba żart
- Nasze samorządy z umowami i czekami na remonty dróg
Jak rozpoznać FAS?
Dr hab. Marzena Ruszkowska wyjaśnia, że FAS to zespół wad wrodzonych somatycznych, które dotyczą ciała i neurologicznych dotyczących układu nerwowego, głównie mózgu. – Wady obejmują specyficzny wygląd twarzy, zaburzenia wzrostu oraz dysfunkcje mózgu, co się przekłada na problemy z zachowaniem i uczeniem się – przekazuje dr hab. Marzena Ruszkowska.
Jak tłumaczy, że są trzy kategorie rozpoznawcze FAS.
– To niska waga przed i po porodzie, to charakterystyczne rysy twarzy np. krótkie szpary powiekowe, zmniejszona czerwień górnej wargi, wydłużona i spłaszczona środkowa część twarzy, małe uszy, krótki nos. Są też objawy ze strony układu nerwowego, są to różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne. To opóźnienie w rozwoju, dysfunkcjonalne zachowanie, wady rozwojowe czaszki i mózgu – tłumaczy dr hab. Marzena Ruszkowska.
Dodaje, że mogą pojawić się takie kryteria, które wiążą się z trudnościami w uczeniu się, zaburzeniem motoryki małej i dużej, może to być opóźniony rozwój mowy, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, zaburzenia wzroku i słuchu, wady serca, nieprawidłowości budowy kończyn. Podkreśla, że nie każde dziecko z FAS ma wszystkie objawy. Zaznacza, że przyczyną powstawania FAS jest picie alkoholu przez kobietę w ciąży.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze