Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:43
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Nielegalnie pozbywali się odpadów. Mafia śmieciowa rozbita [FILM]

Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach rozbili mafię śmieciową.
Nielegalnie pozbywali się odpadów. Mafia śmieciowa rozbita  [FILM]
Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, policjanci z KWP oraz inspektorzy WIOŚ w Katowicach rozbili mafię śmieciową

Źródło: Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej

Sprawa prowadzona była od 2021 roku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Efektem działań służb jest rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej i postawienie prokuratorskich zarzutów 6 osobom. Jak oszacowali śledczy, w toku swojej działalności przestępcy nielegalnie pozbyli się ok. 1200 ton niebezpiecznych odpadów.
 

Policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop grupy przestępczej zajmującej się nielegalną utylizacją odpadów. Jak ustalili śledczy, przestępcy działali w 2021 roku nie tylko na terenie województwa śląskiego, ale także poza nim. Zajmowali się organizacją źródeł dostaw niebezpiecznych odpadów, miejsc ich porzucenia, organizacji środków transportu i rozładunku, a także przewozu oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom. W celu rozpracowania grupy, śledczy z katowickiej komendy wojewódzkiej nawiązali ścisłą współpracę z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach. Wspólne działania służb pozwoliły ustalić osoby biorące udział w nielegalnym procederze i mechanizm ich działania.

Wobec 5 mężczyzn, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec kobiety zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Fot. ślądka policja.pl

– Lubelska KAS prowadziła działania operacyjne w obszarze: ustalenie osób i spółek odpowiedzialnych za proceder, ustalenie i analiza stanu majątkowego spółek oraz mienia osób zaangażowanych w proceder oraz wykonanie analizy kryminalistycznej dotyczącej przepływów finansowych pomiędzy spółkami i osobami zaangażowanymi w proceder – wyjaśnia rzecz lubelskiej KAS, Michał Deruś

We wrześniu 2023 roku zatrzymano 5 mężczyzn w wieku od 29 do 52 lat oraz 48-letnią kobietę.

– Nadzorujący śledztwo prokurator z I Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Katowicach przedstawił im zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentacji w celu zalegalizowania przestępczego procederu, a dodatkowo jednemu z nich kierowania grupą. Jak ustalono, wszyscy sprawcy ze swojej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu – informuje IAS w Lublinie.

Wobec 5 mężczyzn, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec kobiety zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

Jak ustalili śledczy, trzech mężczyzn biorących udział w przestępczym procederze wywodzi się ze środowiska pseudokibiców śląskich klubów sportowych.

Metody pozbywania się odpadów polegały m.in. na wynajmowaniu przez przestępców hal magazynowych lub ogrodzonych terenów, jak np. w Bytomiu, Mikołowie, Sosnowcu oraz w miejscowościach powiatów zawierciańskiego i będzińskiego. Po wypełnieniu magazynów i terenów posesji, sprawcy znikali. W taki sposób porzucili w sumie aż ok. 1200 ton odpadów.

Przeprowadzone na miejscu odnalezienia odpadów czynności przez biegłego sądowego z zakresu fizykochemii i chemii sądowej wykazały, że były one w dużej części niebezpieczne i charakteryzowały się właściwościami żrącymi, mutagennymi, toksycznymi i rakotwórczymi. W przypadku przedostania się ich do gruntu czy też źródeł wody, mogły doprowadzić do skażeń zagrażający zdrowiu, a nawet życiu ludzi i nieodwracalnych zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama