Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:55
Reklama
Reklama

Jak nie zagłosować w referendum? Instrukcja PKW

Państwowa Komisja Wyborcza opracowała zasady na wybory 15 października. Wyjaśnia, co zrobić, gdy ktoś chce wybrać parlament, ale nie chce brać udziału w referendum.
Jak nie zagłosować w referendum? Instrukcja PKW
Państwowa Komisja Wyborcza opracowała zasady na wybory 15 października. Wyjaśnia, co zrobić, gdy ktoś chce wybrać parlament, ale nie chce brać udziału w referendum

Autor: PKW, iStock

15 października wybierzemy nie tylko Sejm i Senat, ale możemy także wziąć udział w referendum. Władza chce poznać odpowiedzi Polaków na 4 pytania. 

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Frekwencja jest ważna

„Pytania referendalne opierają się na wprowadzających w błąd stwierdzeniach. Referendum ma charakter plebiscytu wyraźnie sprzyjającego jednej opcji politycznej. To prowadzi do wypaczenia samej istoty referendum jako ważnej instytucji demokratycznej. Tym bardziej wyborcy powinni mieć zagwarantowane – nie tylko teoretyczne – prawo, ale realną możliwość odmowy wzięcia w nim udziału” – to fragment listu kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, które domagały się od Państwowej Komisji Wyborczej konkretnych wytycznych na referendum.

Chodzi o to, że referendum jest wiążące, jeżeli weźmie w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania. Frekwencja jest zatem ważna i liczy się do niej każdy, kto weźmie kartę do głosowania i pustą wrzuci do urny.

Jak zatem skutecznie nie wziąć udziału w referendum? Gdyby odbywało się bez połączenia z wyborami parlamentarnymi, sprawa byłaby prosta. W tym przypadku jednak jest inaczej.

Instrukcja PKW

PKW właśnie wyjaśniła, co należy zrobić. Zgodnie z tymi wytycznymi wyborca może otrzymać po jednej karcie do głosowania w wyborach do Sejmu, wyborach do Senatu i w referendum.

Można odmówić przyjęcia jednej lub dwóch kart. Wówczas członek komisji musi odnotować ten fakt w spisie wyborców. W odpowiedniej rubryce musi wpisać:
„bez Sejmu”,
„bez Senatu”,
„bez referendum”,
„bez Sejmu i bez referendum”,
„bez Senatu i bez referendum”,
„bez Sejmu i bez Senatu".

W zależności od decyzji wyborcy.

To nie koniec, bo jeżeli ktoś wcześniej nie wziął karty, ale potem uzna, że jednak zagłosuje, to może wrócić do lokalu wyborczego nawet po kilku godzinach. I będzie mógł zagłosować. Komisja ma obowiązek wydać mu kartę, której wcześniej nie przyjął.

To także trzeba odnotować w dokumentacji.

Jeżeli jednak ktoś już weźmie kartę, odejdzie od stolika komisji, po chwili wróci i oświadczy, że chce formularz oddać, to nie ma już takiej możliwości. Komisja nie może przyjąć karty.

Nie trzeba jednak niechcianej kary wypełnić i nie trzeba jej wrzucić do urny. Komisja także tej karty nie wrzuci. Nie uwzględnia się takiej karty w obliczeniach.

PRZECZYTAJ:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Polska pamięta 01.10.2023 04:32
po prostu ODMÓWIĆ. i nie brać. To nie żadne referendum tylko kampania wyborcza jednej partii. Jednej Jedynie Słusznej Partii. Przerabialismy to już . Za komuny.

Patriota demokratycznej Polski 01.10.2023 04:28
NIE BRAĆ!!

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama