29 września nastąpiło uroczyste otwarcie Bialskiej Galerii Fotografii i pracowni artystycznych w nowo wybudowanym budynku przy ul. Krótkiej 1. – Ta chwila to spełnione marzenie. Otwieramy dziś nowy, służący kulturze obiekt w Białej Podlaskiej. W tym miejscu, jeszcze przed półtora roku stała ruina, obiekt od kilkunastu już lat mający zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na rozbiórkę. Obiekt zdegradowany, niefunkcjonalny i stopniowo coraz bardziej zagrażający bezpieczeństwu mienia i życia mieszkańców miasta. Za chwilę musielibyśmy ponosić bardzo wysokie nakłady pieniężne na rozbiórkę ruiny, ale na szczęście okazaliśmy się bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków pomocowych z Unii Europejskiej, a ten budynek jest jednym z ośmiu obiektów, które poddaliśmy rewitalizacji w ramach jednego projektu rewitalizacyjnego – mówił prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, podziękował też wszystkim zaangażowanym w ten projekt.
Budynkiem administrować będzie Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. – Zyskaliśmy nowe przestrzenie artystyczne, jest tu m.in. Bialska Galeria Fotografii. Mam nadzieję, że wspólnie z członkami Fotoklubu Podlaskiego uda nam się nie tylko organizować kolejne wystawy, ale też wypracować program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Na pierwszym piętrze znajduje się kameralna sala teatralna, która powstała na potrzeby naszych bialskich amatorskich teatrów. Swoją siedzibę będzie tam miał Teatr Słowa oraz Zespół Teatralny "Fantazja" – przekazał dyrektor BCK Zbigniew Kapela.
Prócz Bialskiej Galerii Fotografii i sali teatralnej, przy ul. Krótkiej powstała też sala muzyczna, sala do gier planszowych i pokoje dla instruktorów. – Niech ten budynek będzie inspiracją dla wszystkich, którzy podejmują działania w zakresie kultury. Niech będzie miejscem spotkań mieszkańców i abyśmy wspólnie budowali kulturę i sztukę od przedszkola do seniora – podkreślił Kapela.
W nowym budynku o powierzchni 700 mkw. powstał też kącik archeologiczny, gdzie część podłogi jest przeszklona i widać pozostałości po wcześniejszym obiekcie. – W sąsiedztwie znajdowała się farfurnia Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Przystępując do prac, nie spodziewaliśmy się, że w tym miejscu będziemy mieli teren w dużym stopniu zniszczony przez budynek, który się tutaj znajdował. Okazało się, że na jego nabrzeżach trafiły nam się prawdziwe perełki. To zabytkowe pozostałości obiektu z XVIII wieku, w których odkryliśmy też bardzo ciekawe eksponaty m.in. fragmenty kafli, które zostały wykonane w farfurni w Iłży – przekazał z kolei archeolog Mieczysław Bienia.
Otwarciu budynku przy ul. Krótkiej 1 towarzyszył wernisaż wystawy "Tożsamość miejsca" oraz spektakl "Zemsta" Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Słowa. W sobotę natomiast miały tu miejsce już pierwsze warsztaty fotograficzne, przeprowadzone przez dr. hab. Wojciecha Sternaka oraz warsztaty teatralne, które poprowadziła Małgorzata Minakowska.
Przypomnijmy, w wyburzonym budynku przy ulicy Krótkiej znajdował się wcześniej m.in. Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych, Komenda Powiatowa Milicji Obywatelskiej, biuro paszportowe, potem komisariat policji. Ostatnio w budynku mieściło się biuro poselskie PiS. Budowa nowego budynku przy ul. Krótkiej to jeden z elementów projektu pn. "Remont i przebudowa budynków na obszarze rewitalizacji miasta Biała Podlaska z przeznaczeniem na realizację usług społecznych". Jego całkowita wartość to prawie 24 mln złotych, z czego 19 mln zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Budynek przy ul. Krótkiej wybudowała firma Dach Styl z Radzynia Podlaskiego, a inwestycja kosztowała 4,8 mln złotych i trwała wraz z rozbiórką starego budynku 15 miesięcy.
PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze