Na terenie byłego lotniska, w bialskim garnizonie służy już ponad tysiąc żołnierzy, docelowo ma być ich do 3 tysięcy. Agencja Mienia Wojskowego przygotowuje dla części z nich mieszkania na terenie miasta. W listopadzie pierwsze z nich będą gotowe do zamieszkania w nowym bloku przy ul. Kopernika.
Wsparcie żołnierzy w trudnej służbie
„Inwestycja ma na celu dostarczenie nowoczesnego i komfortowego zakwaterowania dla żołnierzy oraz stanowi wyraz naszego uznania i wsparcia dla trudnej i ważnej służby dla ojczyzny” – informuje AMW.
Na ukończeniu jest właśnie blok stawiany przez AMW w miejskiej przestrzeni, na ul. Kopernika. Inwestycja rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. – Budynek ma 23 lokale, w tym 13 to kwatery internetowe, ma komórki lokatorskie, parking na 43 miejsca, planujemy oddać inwestycje w połowie listopada – mówi Małgorzata Skrzypek, dyrektor AMW oddział w Lublinie.
Budynek przystosowany został dla potrzeb rodzin z dziećmi, bo w jego pobliżu budowany jest tez plac zabaw.
ZOBACZ TEŻ: Miasto znalazło rodziców zastępczych. Dom gotowy na przyjęcie dzieci
Dyrektor Skrzypek dodaje, że to nie jedyna inwestycja lokalowa, jaka AMW w Białej Podlaskiej podejmuje. - W ubiegłym roku zakupiliśmy 6 mieszkań na rynku pierwotnym. W 2026 planujemy budowę na ul. Łomaskiej, gdzie zakupiliśmy działkę. Blok przy ul. Kopernika planujemy zasiedlić jeszcze w tym roku, przynajmniej w zakresie kwater internatowych - dodaje Małgorzata Skrzypek.
Na rekonesans realizowanej inwestycji AMW zaprosiła 11 października m.in. parlamentarzystów.
- To miejsce nie jest przypadkowe, właśnie tutaj były budynki mieszkalne 34 pułku piechoty, którego sztandar tak dumnie dziś dzierży bialska jednostka. To tutaj tamci żołnierze mieli swój dom. Dziś dzięki zaangażowaniu ministra, AMW i dowódców mamy znów w Białej Podlaskiej jednostkę wojskową, a za tym będą szły nowe domy, mieszkania, rodziny, które będą się tutaj osiedlać, żłobki i przedszkola – stwierdził poseł PiS Dariusz Stefaniuk.
Inwestycje w jednostce
Placem budowy jest także terenem jednostki wojskowej na byłym lotnisku.
- Mamy już ponad tysiąc żołnierzy a docelowo ma ich być na terenie bialskiego garnizonu do 3 tys. Obecnie budowane są trzy koszarowce a kolejne trzy są planowane. Jednocześnie budowane są specjalistyczne magazyny pod sprzęt wojskowy, remontowany jest dawny port lotniska i będzie on wykorzystywany do celów ćwiczeniowych. Powstają też stacje MPS (stacje paliw), więc tworzy się dużo infrastruktury o charakterze specjalistycznym – informuje Marcin Mazuryk, dyrektor Departamentu Infrastruktury MON. - Pewne budynki są wciąż na etapie planowania, bo cały ten proces inwestycyjny rozpisany jest do 2030 roku. Generalnie każdego roku coś się dzieje i tych inwestycji na terenie jednostki jest bardzo, bardzo dużo. Totalna zmiana przeznaczenia tego wojskowego terenu determinuje kolejne potrzeby. To jest jeden wielki plac budowy i będzie jeszcze długo.
Generalnej modernizacji doczekał się już były budynek sztabowy stacjonującego tu kiedyś 61. lotniczego pułku szkolno-bojowego. – Jest przeznaczony dla wojsk operacyjnych 18. Dywizji Zmechanizowanej. Z tego co wiem miał być przez wojsko zasiedlony w sierpniu lub wrześniu – dodaje dyrektor Mazuryk.
Inwestycje na terenie lotniska oszacowano na 1,3 mld zł. Armia zajęła ten teren w ponad 3 lata temu. Garnizon bialski podlega 18. Dywizji Zmechanizowanej. Stacjonują tu żołnierze batalionu zmechanizowanego 1. Warszawskiej Brygady Panc., dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy. Dodatkowo to miejsce funkcjonowania 23. Bialskiego batalionu piechoty lekkiej WOT.
PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze