Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 17:51
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: wykopaliska na Szkolnym Dworze. Co udało się odkryć?

Na placu Szkolny Dwór w Białej Podlaskiej trwają wykopaliska archeologiczne. Dotąd udało się znaleźć ślady po synagodze, która powstała w tym miejscu w 1866 r. i została zburzona w czasie okupacji hitlerowskiej. Odkryto też fragmenty budynku, który został spalony w XVII wieku, być może jest to pozostałość po pierwszej, drewnianej synagodze.
Reklama
Biała Podlaska: wykopaliska na Szkolnym Dworze. Co udało się odkryć?
Na placu Szkolny Dwór w Białej Podlaskiej trwają wykopaliska archeologiczne. Dotąd udało znaleźć ślady po synagodze, która powstała w tym miejscu w 1866 r. i została zburzona w czasie okupacji hitlerowskiej. Odkryto też fragmenty budynku, który został spalony w XVII wieku, być może jest to pozostałość po pierwszej, drewnianej synagodze

Autor: Anna Chodyka

Firma Archeja Jacka Tkaczyka, archeologa z Nowego Krępca dostała zlecenie wykonania badań sondażowych na placu Szkolny Dwór, w celu rozpoznania, czy zachowały się pozostałości po synagodze. 

Reklama
Firma Archeja Jacka Tkaczyka, archeologa z Nowego Krępca dostała zlecenie wykonania badań sondażowych na placu Szkolny Dwór, w celu rozpoznania, czy zachowały się pozostałości po synagodze. Fot. Anna Chodyka

– Chodzi o znalezienie fundamentów i konstrukcji murowanych oraz odkrycie zabytków ruchomych. Przystąpiliśmy do badań, wykonaliśmy trzy wykopy sondażowe, w których chcieliśmy uchwycić skrajne ściany synagogi. W planach mieliśmy też prace archeologiczne, by zweryfikować układ ścian wewnętrznych synagogi. Znaleźliśmy pozostałości po rozbiórce budynku synagogi. To głównie gruz z resztkami zaprawy – mówi archeolog Jacek Tkaczyk

Dodaje, że świadczy to o tym, że synagoga została rozebrana w całości, w części nadziemnej i podziemnej, czyli usunięto całą konstrukcję łącznie z fundamentami.

 – Możemy określić rozmiary synagogi, co pozwoli zrekonstruować jej usytuowanie w planie miasta. Szukamy jeszcze śladów zabytków, których jest niewiele. Znaleźliśmy fragmenty kości zwierzęcych, monety z XVII wieku, przedmioty codziennego użytku czyli fragmenty ceramicznych naczyń, a także sztućce z XIX wieku – przekazuje Jacek Tkaczyk. Z kolei archeolog – numizmatyk Michał Grabowski informuje, że znalezione monety zostały wybite za rządów króla Jana Kazimierza, Augusta III Sasa, z okresu zaboru austriackiego i  międzywojennego oraz kopiejki rosyjskie. – Dotąd udało się znaleźć ok. dwadzieścia monet. Myślę, że im dłużej będziemy kopać, znajdą się kolejne. Są też dewocjonalia np. medalik z połowy XX wieku i krzyżyk z XVIII wieku. Mamy też plomby tekstylne z XVII i XVIII wieku oraz XIX wieku – wymienia Michał Grabowski.   

– Dotąd udało się znaleźć ok. dwadzieścia monet, myślę, że im dłużej będziemy kopać, znajdą się kolejne. Są też dewocjonalia np. medalik z połowy XX wieku i krzyżyk z XVIII wieku. Mamy też plomby tekstylne z XVII i XVIII wieku oraz XIX wieku – wymienia Michał Grabowski. Fot. Anna Chodyka

Jacek Tkaczyk wyjaśnia, że archeolodzy są na etapie badań, dopiero po ich zakończeniu będzie wiadome, jaką powierzchnię miała synagoga. – Na temat historii synagogi jest niewiele źródeł. Na planach archiwalnych są wyrysowane dwie konstrukcje synagog. Jedna jest prawdopodobnie drewniana i powstała w XVIII wieku lub wcześniej. Obecnie szukamy śladów po tej wcześniejszej. Możliwe, że stała w miejscu, gdzie powstała murowana synagoga. Ta z kolei powstała w 1866 r. To był duży gmach, w elewacji frontowej były wyodrębnione alkierze w narożnikach. Zburzona została w czasach okupacji hitlerowskiej – tłumaczy Jacek Tkaczyk. Dodaje, że zachowały się zdjęcia murowanej synagogi. Przekazuje też, że odkryto ślady po budynku, który został spalony w XVII wieku, prawdopodobnie był drewniany, na kamiennym fundamencie. Być może jest to pozostałość po pierwszej synagodze. 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Ooo, dał głos azor Roman (stary grafoman i mitoman), obrońca imbecyla i trolla który pod wszystkimi podobnymi artykułami wkleja te same rzygowiny.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 11:21Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: klopsikTreść komentarza: mnie to niech rozbiorą i nawej nie robią,mogą latarnie zlikwidować,bo spać nie dają te czereśniaki z tej ulicy,zachować się nie umiejo,w nocy wyją,wrzeszczą,ryczą jak zarzynane ,toż to dzicz.Tu nic nie trza robić,to zyteczneData dodania komentarza: 4.04.2025, 10:41Źródło komentarza: Biała Podlaska. Mieszkańcy pytają o dojazd dla służbAutor komentarza: burakTreść komentarza: czego tu chce,,,,,Data dodania komentarza: 4.04.2025, 10:35Źródło komentarza: „Kawa z Danielem Obajtkiem”Autor komentarza: chyży rój prawdziwy oryginalny 100%Treść komentarza: wszystkiego najlepszego z okazji imienin życzę swemu najlepszemu koledze,,,chyżenu rojowi",oraz przepraszam za wyrządzone krzywdy,-nigdy już nie będę cie przeklinal,trolu j....ny.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 10:31Źródło komentarza: Wielkanocne życzenia ze Słowem Podlasia – podziel się radością!Autor komentarza: MariolaTreść komentarza: Wszystkiego najlepszego wesołych radosnych świąt WielkanocnychData dodania komentarza: 4.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Wielkanocne życzenia ze Słowem Podlasia – podziel się radością!
Reklama
Reklama