W kwartalniku jak zwykle zamieszczono artykuły, wspomnienia, recenzje i kronikę kulturalną. Nie zabrakło też prezentacji twórczości lokalnych literatów. Trzy teksty poświęcone są historii regionu. Marian Hirsz napisał o istotnej roli, jaką w bitwie nad Bugiem w sierpniu 1920 r. odegrał 66. Kaszubski Pułk Piechoty. Odwagi żołnierzom gratulował sam gen. Władysław Sikorski. Autor kończy tekst smutną refleksją na temat losu żołnierzy już po wyzwoleniu Kaszub. Trafiali do więzień lub razem z rodzinami wywożono ich na Syberię.
Z kolei Jan Kukawski szuka źródeł tragicznych wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku. W tym celu przygląda się panującym podczas drugiej wojny światowej stosunkom polsko-ukraińskim na Podlasiu. O historii pisze też Narcyz Malinowski. O tym, jaką rolę odegrali w walkach z okupantem hitlerowskim i sowieckim na południowym Podlasiu ludzie pochodzenia szlacheckiego, opowiedział w pierwszej części swoich wspomnień. Jego refleksje z dzieciństwa przeplatają się z sylwetkami akowców z regionu.
Waldemar Michalski z kolei poświęcił swój tekst twórczości związanego z Podlasiem poety Henryka Kozaka. Nazywa go poetą "łagodnego serca", mimo że w jego utworach znaleźć można niepokój towarzyszący współczesnemu człowiekowi. Natomiast w dziale prezentacje znalazły się wiersze Natalii Kozak, Piotra Kowieskiego oraz proza Henryka Kozaka. Recenzje zaś poświęcono m.in. najnowszemu tomikowi Izabeli Tonkiel i książce o poecie, redaktorze i tłumaczu Kazimierzu Andrzeju Jaworskim.
~ Kamila Kolęda
Napisz komentarz
Komentarze