We wtorek, 17 października Państwowa Komisji Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Najwięcej Polaków zagłosowało na PiS (35,38 proc.), na Koalicję Obywatelską głos oddało 30,70 proc. uczestników wyborów, na Trzecią Drogę zagłosowało 14,40 proc., na Konfederację 7,16 proc. a na Bezpartyjnych Samorządowców – 1,86 proc.
- Łomazy: Doniosła chwila dla pierwszaków [FILM]
W okręgu 7 do Sejmu, obejmującym teren byłych województw bialskopodlaskiego, chełmskiego i zamojskiego, najwięcej głosów oddano na przedstawicieli PiS. Z tej partii do Sejmu wejdzie też najwięcej kandydatów bo 7: Mariusz Kamiński (44 195 gł.), Jarosław Sachajko (33 727 ), Dariusz Stefaniuk (29 710), Marcin Romanowski (17 318), Anna Dąbrowska-Banaszek (13 910), Tomasz Zieliński (13 469), Sławomir Zawiślak (10 936). Koalicja Obywatelska będzie miała z tego okręgu dwóch posłów: Krzysztof Grabczuk (32 985) i Małgorzata Gromadzka (10 710). Trzecia Droga wprowadzi również dwóch posłów: Wiesław Różyński (17 237) i Sławomir Ćwik (8004). Natomiast Konfederacja będzie miała w okr. 7 jednego posła Witolda Tumanowicza (14 387).
Najpierw PiS, później inaczej
W powiecie radzyńskim na PiS zagłosowało 54,17 proc, wyborców. Najwięcej głosów na tej liście w powiecie, bo 5980 tys. zdobył starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski ( 6334 ogółem). Lider listy PiS Mariusz Kamiński w powiecie radzyńskim dostał 3 571, a Dariusz Stefaniuk 2144. Warty odnotowania jest tu wynik Karola Mazurka, mieszkańca Żakowoli Starej (gm. Kąkolewnica), który startował na liście PiS z 23, pozycji. W powiecie radzyńskim dostał 1028 głosów (ogółem 1956). „Dzięki Wam, udało mi się w gminie Kąkolewnica zdobyć najwyższą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów ubiegających się o mandat poselski . To dla mnie ogromne wyróżnienie , które jest rezultatem Waszego zaangażowania i wsparcia” – zwrócił się po wyborach do mieszkańców swego terenu Karol Mazurek za pośrednictwem mediów społecznościowych. – „W przyszłości jestem gotów ciężko pracować , aby spełnić Wasze oczekiwania i reprezentować Wasze interesy w najlepszy możliwy sposób.”. W rodzimej gminie zdobył 639 głosy.
Drugie miejsce według wyboru mieszkańców powiatu radzyńskiego zajęła Trzecia Droga. Tu najwięcej głosów na liście zebrał startujący z trzeciego miejsca Sławomir Sosnowski, były marszałek Lubelszczyzny i mieszkaniec powiatu. Zagłosowało na niego 2147 mieszkańców powiatu. Ogółem zdobył 7777 głosów i do Sejmu się nie dostał. „Gratuluję kolegom, którzy otrzymali mandaty z listy Trzeciej Drogi, To świetni ludzie, którzy doskonale będą reprezentować nasz region w Sejmie. To było święto demokracji. Jestem dumny z tego, że mogłem w nim uczestniczyć. Dziękuję za każdy oddany na mnie głos (było ich 7 777). Dziękuję za każde dobre słowo i pomoc. Każdy głos na listę Trzeciej Drogi, w tym na mnie, w okręgu nr 7 dał nam dodatkowy mandat.” – napisał na swoim profilu facebookowym Sławomir Sosnowski.
W ramach listy Trzeciej Drogi mieszkańcy powiatu wybierali również Piotra Mackiewicza, nauczyciela fizyki z Radzynia Podlaskiego, który w powiecie zdobył 1124 głosów (ogółem 1486).
Powiat radzyński, jako trzecią siłę w Sejmie wskazał KO a na czwartym miejscu mieszkańcy powiatu umieścili Konfederację. Tu najwięcej mieszkańców głosowało na lidera listy Witolda Tumanowicza i Pawła Komonia, 10 na liście mieszkańca Lipniak w gminie Kąkolewnica. Pozostałe partie, które wystawiły listy w tym okręgu, po głosowaniu powiatu radzyńskiego nie weszłyby do Sejmu, bo żadna nie przekroczyła progu wyborczego. Zdaniem mieszkańców powiatu radzyńskiego, na sejmowe ławy nie zasłużyła więc Lewica, która w wyborach w skali kraju uzyskała ponad 8 proc, głosów i do Sejmu posłów wprowadzi.
W mieście na swoich
Miasto Radzyń Podlaski wskazało pięć ugrupowań, które w Sejmie znaleźć się powinny. Najwięcej głosów oddano na PiS (43,97 proc.). W ramach tej listy najwięcej głosów wśród radzynian otrzymał Szczepan Niebrzegowski, który jako jedyny na liście PiS przekroczył w mieście Radzyń Podlaski 1000 głosów.
Drugą pozycję w mieście otrzymała Trzecia Droga. Tu liderami listy byli Sławomir Sosnowski (535) i Piotr Mackiewicz (534). „Serdecznie dziękuję za wszelkie wsparcie z Waszej strony. Do list Trzeciej Drogi dokładam niewielką cegiełkę - 1486 głosów.” – napisał na swoim facebooku Mackiewicz.
Koalicja Obywatelska zdobyła w Radzyniu Podlaskim trzeci wynik (18,19 proc.). W ramach tej listy najwięcej radzynian zagłosowało na Annę Bogutyn, byłą wicestarostę. Ogółem zebrała w okr. 7 1091 głosów, z czego w Radzyniu Podlaskim 642. Zdaniem mieszkańców Radzynia Podlaskiego na miejsce w Sejmie zasłużyła jeszcze Konfederacja (7,12 proc.) i Lewica (6,15 proc.).
Gminy nie chcą Lewicy
W gminach powiatu radzyńskiego mieszkańcy najczęściej wskazywali kandydatów czterech ugrupowań. Bezdyskusyjnie najwięcej zagłosowało na PiS, drugim wyborem była najczęściej Trzecia Droga, a trzecim Konfederacja lub KO.
Najwięcej głosów PiS zdobył w gminie Ulan – Majorat (65,63 proc.), najmniej w gminie Komarówka Podlaska (51,14). Drugim wyborem w gminach była najczęściej Trzecia Droga, ale to miejsce przypadało też Konfederacji. Tak było choćby w gminie Kąkolewnica gdzie drugą pozycję po PiS zajęła Konferedacja, zagłosowało na nią w tej gminie 10, 21 proc, mieszkańców. W gminie Czemierniki oraz w gminach Radzyń Podlaski i Wohyń na trzecim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. W gminie Wohyń jako jedynej w powiecie, Konfederacja odnotowała najgorszą pozycje, bo po głosowaniach mieszkańców znalazła się na piątej pozycji, po Bezpartyjnych Samorządowcach.
Mieszkańcy powiatu głosując do Senatu w większości opowiedzieli się za Grzegorzem Biereckim (PiS), dając mu 60,12 proc. poparcia. Drugi kandydat Marek Sulima (Trzecia Droga) w powiecie radzyńskim otrzymał 39,88 proc. głosów.
W mieście Radzyń Podlaski również zwyciężył Grzegorz Bierecki, ale o włos. Tu mieszkańcy dali mu 50,25 proc. głosów, a Markowi Sulimie zaledwie pół procent mniej, bo 49,75 proc.
WARTO PRZECZYTAĆ:
Napisz komentarz
Komentarze