Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:13
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Spektakl zbudowany z dobrych serc opowiada o św. Jozafacie Kuncewiczu

Odbył się spektakl pt. “Pasterz Pojednania”. To historia św. Jozafata Kuncewicza przedstawiona w 400. rocznicę męczeńskiej śmierci unickiego biskupa, a opowiedziana przez uczniów, rodziców i nauczycieli oraz absolwentów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza.
Spektakl zbudowany z dobrych serc opowiada o św. Jozafacie Kuncewiczu
Odbył się spektakl pt. “Pasterz Pojednania”. To historia św. Jozafata Kuncewicza przedstawiona w 400. rocznicę męczeńskiej śmierci unickiego biskupa, a opowiedziana przez uczniów, rodziców i nauczycieli oraz absolwentów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza

Autor: Anna Chodyka

Bożena Szyc dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej wyjaśnia, że uczniowie wraz z pomocą dorosłych, przygotowali musical, by uczcić 400. rocznicę śmierci św. Jozafata Kuncewicza. - Nasza szkoła chciała przekazać mieszkańcom miasta historię męczennika, która jak się okazuje nie jest znana. Jak wskazuje historia szczątki świętego przez wiele lat były ukrywane w bialskim kościele - pw. Narodzenia NMP. Teraz my przybliżamy postać św. Jozafata, patrona pojednania - mówi Bożena Szyc. Dodaje, że szkoła ma bardzo zdolną młodzież, która na hasło: “Robimy, działamy!” podejmuje się licznych wyzwań. - Prowadzona przeze mnie szkoła ma profil katolicki, a uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w proponowanych przez nauczycieli uroczystościach - zaznacza dyrektor. 

Beata Wawryniuk nauczycielka języka polskiego w Społecznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza jest scenarzystką spektaklu oraz organizatorką musicalu. - Robimy cuda w dwa tygodnie. Dzięki zaangażowaniu wielu zdolnych i wspaniałych ludzi musical okazał się interesujący. Temat spektaklu był bardzo trudny, robiliśmy wszystko żeby ująć go w sposób ciekawy i zaskakujący, tak żeby nie była to nudna historia. W musicalu przeplatają się sceny z różnych wieków - XVII, XIX i współczesność, w której też niejednokrotnie przychodzi nam stawać w obronie wiary. Scenariusz jest pełen niespodzianek, jest też pełen pieśni, również pieśni unickich. Jest też taniec, zaduma, refleksja nad trudnymi czasami, w którym przyszło żyć unitom - przekazuje Beata Wawryniuk.

W spektakl zaangażowali się też rodzice uczniów
fot. Anna Chodyka

 - To też okazja do zastanowienia się nad współczesnymi czasami, warto się czasem zatrzymać i zastanowić, nad tym co niesie nam nasza historia, religia - zauważa Bożena Szyc. Jak wskazuje Beata Wawryniuk to już czwarty musical przygotowany przez Społeczną Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza. - W musicalu biorą udział rodzice, nauczyciele, uczniowie, absolwenci i przyszli uczniowie - bo najmłodszy aktor ma jeden rok, a najstarszy czterdzieści kilka lat. Napisanie scenariusza poprzedziło wiele konstruktywnych rozmów i czytanie licznych książek - przyznaje Beata Wawryniuk. Wskazuje, że uczniowie są zdolni do poświęceń, podobnie jak rodzice i nauczyciele. - Wszyscy aktorzy włożyli ogromny wysiłek, by przygotować spektakl jak najlepiej - podkreśla scenarzystka i reżyserka. - Ksiądz proboszcz Marian Daniluk powiedział, że nasza szkoła jest zbudowana z serc. I tak jest do dziś. Wszyscy się angażują na rzecz innych, to też widać w przygotowaniu do spektaklu - podsumowuje dyrektor Bożena Szyc. 

W czasie musicalu nie zabrakło elementów tańca fot. Anna Chodyka

Alicja Matczuk grająca córkę narratorki, (w którą wcieliła się Anita Tymińska-Bieńczyk), mówi, że spektakl opowiada o życiu św. Jozafata i o tym, co się działo po jego śmierci. - Przedstawienie pokazuje nie tylko losy świętego, ale też unickiej rodziny, która nie chciała w rycie prawosławnym ochrzcić swojego dziecka. Narratorka - nasza matka opowiada nam, co się działo w życiu św. Jozafata. Jesteśmy na dole sceny i słuchamy historii przekazywanych przez naszą aktorską mamę. Trudne było nauczenie się starocerkiewnego języka, ale po dłuższych ćwiczeniach mogliśmy go już zrozumieć - mówi uczennica. Zofia Wawryniuk gra córkę narratorki i wyjaśnia, że uczniowie przygotowywali się w czasie lekcji i po nich. - Ciekawe było dobieranie strojów tak, by nawiązać do epoki, przygotowania trwały długo, ale uważam, że dobrze nam to wyszło - przekazuje uczennica. Dodaje, że dzięki przedstawieniu przekonała się, że św. Jozafat jest patronem trudnych spraw. - Wiemy, że możemy się do niego pomodlić, zawierzyć mu nasze trudności, wtedy na pewno będzie lepiej - zaznacza Zofia.  

WARTO PRZECZYTAĆ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama