Przypomnijmy, rejestracja sztabów na 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc ruszyła 16 października i potrwa do 20 listopada. Od lat w akcję włączają się aktywiści nie tylko z całej Polski, ale też osoby działające na terenie m.in. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Indonezji, Chorwacji, Australii czy Tajlandii. W tym roku pierwszym sztabem, który zgłosił swój udział, jest sztab #4131 przy Manufakturze Łódź.
Zmiany szefów w naszych sztabach
W naszym regionie do tej pory zarejestrowało się pięć sztabów: w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Międzyrzecu Podlaskim i Wisznicach.
W Białej Podlaskiej szefostwo po zmarłym w tym roku, wieloletnim szefie Riadzie Haidarze przejmie Marta Bąkowska. Zmiany nastąpiły też w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie w tym roku szefową została Marta Muszyńska (wcześniej tę funkcję przez kilka lat pełniła Anna Czerwińska) oraz w Wisznicach, gdzie kilkuletnią szefową Elżbietę Sokołowską zastąpi Jolanta Bazylczuk. W Radzyniu Podlaskim ponownie na czele wolontariuszy stanie Robert Mazurek, w Parczewie szefem podobnie jak w poprzednich latach będzie Adam Wiśniewski. Rejestracja sztabów trwa do 20 listopada.
Ostatni dzwonek, by zarejestrować sztab
Jak dokonać rejestracji sztabu WOŚP? "Zbierz grupę sprawdzonych ludzi, którzy razem z Tobą poświęcą czas na działania w ramach Sztabu (organizatorów Sztabu). Zapoznajcie się z Regulaminem Sztabu. Przeczytajcie załączniki do regulaminu: załącznik numer 1 – Procedura naboru i rejestracji wolontariuszy, załącznik numer 2 – Procedura rejestracji Sztabowej oraz Firmowej Puszki Stacjonarnej, Regulamin Sztabowej i Firmowej Puszki Stacjonarnej. Wybierzcie Szefa Sztabu, który będzie odpowiedzialny za całą akcję. Szef Sztabu musi zarejestrować się w Bazie Szefa Sztabu, wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaakceptować regulamin i zobowiązać się do przestrzegania jego postanowień. Po ukończeniu wypełniania wniosku musi go wydrukować, podbić pieczątką organizacji i podpisać. Wniosek musi zostać podpisany również przez członków komisji odpowiedzialnej za przeliczenie pieniędzy zebranych podczas Finału. Wypełniony, podpisany oraz opatrzony pieczątką wniosek należy wysłać do Fundacji do 20 listopada 2023 r. (najlepiej w formie czytelnego skanu na adres [email protected] lub pocztą na adres Fundacji WOŚP ul. Dominikańska 19c 02-738 Warszawa z dopiskiem Sztaby)" – instruuje na swojej stronie WOŚP.
Zostań wolontariuszem WOŚP!
Wszystkie dane kontaktowe do poszczególnych sztabów znajdziesz na stronie internetowej WOŚP. "Zanim skontaktujesz się z jednym z nich, przeczytaj uważnie Regulamin Wolontariusza. Oprócz zasad, które zostały ustalone wewnątrz Sztabu, obowiązują Cię wszystkie postanowienia w nim zawarte. Musisz pamiętać, że za zbieranie wolontariuszy odpowiedzialny jest Szef Sztabu w związku z tym to on, ma pełną decyzyjność co do tego, z kim będzie pracował. Sztaby mają ograniczoną pulę wolontariuszy, co bardzo często oznacza, iż nie wszyscy chętni zostaną przyjęci. Przed złożeniem dokumentów, zastanów się dobrze, czy faktycznie będziesz mógł poświęcić swój czas na kwestę w dniu Finału. Jeśli nie jesteś tego pewien, zgłoś się jako wolontariusz pomagający w pracach organizacyjnych Sztabu" – przekazuje Fundacja WOŚP.
Już na początku grudnia wystartują pierwsze formy wsparcia akcji, m.in. aukcje w serwisie Allegro, w ramach których do zdobycia będzie np. koszulka przekazana przez zawodnika NBA, Jeremy'ego Sochana.
Zagramy, by ratować płuca
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 28 stycznia. Zbiórka pieniędzy w tej edycji będzie przeznaczona na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki.
– 28 stycznia 2024 roku po raz 32. zmierzymy się z problemem, zapraszając wszystkich rodaków, Polaków, na całym świecie, by grali razem z nami. Temat zbliżającego się Finału to: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Problem ogromny, z którym chcemy się uporać. Chcemy kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych – mówi Jurek Owsiak.
W tym roku WOŚP grać będzie pod hasłem "Tu wszystko gra OK!". Jak przekazuje Jurek Owsiak, Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą.
Przypomnijmy, że ostatni, 31. Finał WOŚP, odbył się 29 stycznia 2023 roku. Celem zbiórki była walka z sepsą i zakup urządzeń dla laboratoriów mikrobiologicznych w całym kraju. Fundacja zebrała 243 259 387,25 złotych, czyli blisko 19 milionów złotych więcej niż rok wcześniej. Sprzęt trafi do 208 laboratoriów medycznych w 151 miastach w całej Polsce. Część urządzeń już trafiła do szpitali i już pracuje w ich laboratoriach mikrobiologicznych, umożliwiając szybszą diagnozę sepsy.
Napisz komentarz
Komentarze