Blisko siedem lat temu odbyła się pierwsza akcja Operacja Czysta Rzeka. Jednodniowa inicjatywa sprzątania Bugu i jego dopływów błyskawicznie rozwinęła się do kilkutygodniowej akcji ogólnopolskiej, w którą zaangażowały się osoby publiczne oraz lokalni liderzy. W ubiegłym roku w akcji udział wzięło 29 tys. 286 osób z 879 sztabów, które zebrały 562 tony śmieci. To 37 tys. 467 worków. W tym roku wolontariusze ponownie uprzątną lokalne zbiorniki wodne, ale nie tylko. W tym roku do akcji zgłosiło sie już ponad 20 tys. chętnych. Do rejestracji do swoich sztabów zapraszają ekipy z powiatu łosickiego – Bużka, Chybów, Klepaczew, Łosice, Niemojki, Olszanka, Sarnaki i Stare Litewniki.
Wybierz swój sztab
Jako pierwsze w kwietniu wystartują dwie ekipy. W sobotę, 5 kwietnia sprzątać będą mieszkańcy wsi Stare Litewniki i okolic. Zbiórka zaplanowana jest na godzinę 9.00 pod budynkiem lokalnej strażnicy OSP. Tego samego dnia na czele sztabu z gminy Olszanka stanie znana i lubiana Wioleta Daniluk – lokalna działaczka i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Boleścianki”. Tegoroczne szeregi ekipy sprzątanej z Olszanki i okolic są pojemne, bo pomieszczą aż stu chętnych i chętne do pomocy Matce Naturze. Akcja rozpocznie się o godzinie 9:00 i zakończy ogniskiem. Więcej informacji u organizatorki.
8 kwietnia mieszkańcy Niemojek wspólnie zadbają o czystość lokalnej rzeki i jej okolic. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00, a miejscem zbiórki będzie parking przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego. Po krótkim wprowadzeniu wolontariusze ruszą do działania – przywrócenie blasku rzeczce Niemojce.
Tego samego dnia rozpocznie się łosicka akcja. „Czysta Toczna” wystartuje o godzinie 11:00.
– To wyjątkowa okazja, by zrobić coś dobrego dla środowiska, spędzić czas na świeżym powietrzu i zintegrować się z innymi osobami, którym los natury nie jest obojętny – pisze liderka akcji, Dorota Kozłowska – dyrektorka Łosickiego Domu Kultury.
To właśnie parking pod ŁDK będzie miejscem zbiórki. Cel akcji to posprzątanie terenów wokół rzeki Toczna oraz Zalewu Łosickiego. – Po kilku godzinach wspólnej pracy podsumujemy nasze działania i spotkamy się na integracji, by cieszyć się efektem naszej pracy i spędzić miło czas – zachęca organizatorka.

Tuż przed Wielkanocą, 19 kwietnia ekipa z Bużki nad Sarenką, jak co roku, ruszy posprzątać teren wokół lokalnej rzeczki. Na tapet zostanie wzięty las okalający wpływającą do Bugu Sarenkę oraz teren Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Spotkanie wolontariuszy zaplanowane jest na godzinę 14:00 pod młynem nad Sarenką w Bużce. Sztab zaprasza do zapisów. Miejsc jest jeszcze sporo.
Odcinek Bugu Zabuże-Klepaczew posprzątany zostanie 26 kwietnia. Zbiórka uczestników zaplanowana jest na godzinę 10:00 na polu biwakowym „Wypoczynek nad Bugiem”. Liderka sztabu, Anna Bobińska wkrótce poda więcej informacji, jednak wspominając zeszłoroczną akcję, spodziewać się można licznej grupy wolontariuszy, a wieczorem wspólnego ogniska z kiełbaskami.
Spis sztabów z powiatu łosickiego można zobaczyć na stronie system.operacjarzeka.pl. Tam też można zgłosić swoją chęć do sprzątania swojej okolicy. Akcja jest otwarta dla wszystkich – niezależnie od wieku czy doświadczenia.
Posadzili las
Wraz z piątą, jubileuszową edycją Operacji Czysta Rzeka, wzbogacono działalność o kolejną, istotną opcję. Od 2023 roku, wszyscy wolontariusze akcji sprzątania mają możliwość zrezygnowania z koszulki operacyjnej na rzecz sadzonki. Program „Operacja Czysta Rzeka Sadzi Drzewa” jest realizowany na gruntach: własnych, samorządowych, należących do Lasów Państwowych lub innych powierzonych przez partnerów lub jednostki współpracujące. W tym roku do akcji dołączyły także Łosice. Zadrzewiony został teren pod miastem.
W piątek, 14 marca wolontariusze rozpoczęli przygotowanie działki pod nowe nasadzenia. Na miejscu pojawili się między innymi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łosicach oraz klasy VI b z Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach. Po pracy wszyscy uczestnicy akcji odpoczywali przy ognisku. Sobota była drugim dniem sadzenia. Łącznie udało wzbogacić operacyjny las o 1500 nowych dębów.

Do 31 grudnia 2025 roku przewidzianych jest 15 akcji nasadzeń drzew z udziałem Partnera Głównego i zaproszonych gości w wybranych lokalizacjach. Założenia programu to zakup i zasadzenie 30 000 sztuk drzewek, kupno niezbędnego sprzętu oraz pielęgnacja sadzonek. Podczas pierwszej akcji w 2023 roku, zorganizowanej we współpracy z Nadleśnictwem Siedlce, posadzono 980 sadzonek dębów. Sezon 2024 ukończony został z wynikiem 11200 drzew, w tym dębów, buków, sosen i grabów.
Oni są już po
W sobotę, 22 marca sprzątano w gminie Sarnaki. Powstały dwa sztaby – Chybów i Sarnaki. W tym roku oczyszczono okolice mostku nad rzeką Chlebczanką oraz tereny wzdłuż torów kolejowych w stronę Fronołowa, a także odcinek od budynku Nadleśnictwa Sarnaki w stronę Chybowa. Sprzątały lokalne bibliotekarki, uczniowie i ekipa z Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach. Wspólnie nazbierali 15 worków śmieci. Najwięcej – tak jak w tamtym roku – było butelek i puszek po alkoholu. Znaleziono też hulajnogę, ozdoby ogrodowe czy wykładziny.

CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze