Odpowiedni dobór światła i sytuacji
Aleksandra Czapska pracownik działu naukowo-oświatowego Muzeum Południowego Podlasia i organizator, z ramienia muzeum, konkursu “Konie, jeźdźcy, zaprzęgi” przekazuje, że wydarzenie odbywa się od niemal dziesięciu lat.
– Konkurs nawiązuje do kolekcji “Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wiek”. Ma dwa etapy, pierwszy to jednodniowe warsztaty w Janowie Podlaskim, w stadninie koni, w których biorą udział osoby, które się zgłosiły. Następnie wykonane w tym czasie prace wysyłane są w celu przejścia eliminacji – wyjaśniała Aleksandra Czapska.
Dodała, że w warsztatach wzięło udział pięćdziesiąt osób w wieku od 10 do 18 lat. – Dostarczono 137 fotografii. Zamierzeniem konkursu jest promowanie miejsc związanych z hodowlą koni, w tym przypadku perły województwa czyli stadniny koni w Janowie Podlaskim – przekazuje. – To też forma wypowiedzi artystycznej, poprzez fotografię. Ważne było dobranie kadru, światła i sytuacji – mówiła organizatorka konkursu.
Nieoczywiste kadry
Elżbieta Centkowska, nauczycielka w IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej, zaznaczyła, że zdjęcia wykonane przez uczestników są piękne. – Fotografie bardzo mi się podobają, mają wspaniałe kompozycje, efekty są oszałamiające – podkreślała Elżbieta Centkowska. – Bardzo się cieszę, że moje uczennice Aleksandra Bober i Emilia Harkiewicz wzięły udział w konkursie. Są z klasy II d o kierunku plastycznym, malują, a przy okazji robią zdjęcia. Jestem z nich bardzo dumna – przyznała. Wskazała, że bardzo dobrze wpływa na młodego człowieka to, że może się spełniać twórczo i się rozwijać.
Aleksandra Bober z IV LO im. S. Staszica przyznaje, że bardzo podobały się jej warsztaty, gdyż odbyły się w stadninie. – Starałam się pokazać, że konie to piękne stworzenia – mówiła Aleksandra Bober.
Martyna Fiutak uczy się w Szkole w Chmurze, wyróżniona w konkursie przyznaje, że w czasie warsztatów najbardziej podobała jej się atmosfera i profesjonalne podejście do uczestników przez prowadzącego.
– Nauczyłam się ujmowania nieoczywistych chwil w kadrze, tak żeby zdjęcie wyglądało inaczej. Fotografią interesuję się od 8 lat. W fotografii cieszy mnie robienie zdjęć, które są charakterystyczne, wyróżniające się. Swoją przyszłość chciałabym związać z fotografią i końmi – przekazała Martyna Fiutak.
Jury przyznało 9 nagród i 5 wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych: 10-11 lat, 12-15 lat, 16–18 lat:
I kategoria ( 10 – 11 lat):
Nagrody: Mateusz Jakubczyk, 11 lat, opiekun plastyczny: Justyna Jakubczyk
Piotr Bystrzyński, 10 lat, opiekun plastyczny: Justyna Jakubczyk
Aleksandra Tarasiuk, „Jeden czy dwa” 11 lat, opiekun plastyczny: Małgorzata Piekarska
Wyróżnienia: Dominik Marczuk, 10 lat, opiekun plastyczny: Justyna Jakubczyk
II kategoria wiekowa ( 12 – 15 lat)
Nagrody: Pola Kopytiuk, 13 lat, opiekun plastyczny: Justyna Jakubczyk
Emilia Charkiewicz, 15 lat, opiekun plastyczny: Elżbieta Centkowska
Ewa Stężała, 12 lat, opiekun plastyczny: Małgorzata Piekarska
Wyróżnienia: Blanka Adamiuk, 12 lat, opiekun plastyczny: Justyna Jakubczyk
Antonina Zinger, 15 lat, opiekun plastyczny: Małgorzata Piekarska
III kategoria wiekowa ( 16 – 18 lat)
Nagrody: Wiktoria Litwin, 17 lat, opiekun plastyczny: Justyna Jakubczyk
Aleksandra Bober, 16 lat, opiekun plastyczny: Elżbieta Centkowska
Martyna Dróżdż, 17 lat, opiekun plastyczny: Małgorzata Piekarska
Wyróżnienia: Marta Lichaczewska, 17 lat, opiekun plastyczny: Małgorzata Piekarska
Martyna Fiutak, 16 lat, opiekun plastyczny: Mariola Glina – Fiutak.
Napisz komentarz
Komentarze