Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:47
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Biała Podlaska: Trwa analiza znalezisk z placu Szkolny Dwór

Zakończyły się badania archeologiczne na pl. Szkolny Dwór. Obecnie trwa konserwacja i opisywanie oraz analiza poszczególnych znalezisk. Jest wśród nich wiele kafli z XVII wieku, sześćdziesiąt monet z okresu od XVI do XX wieku, okucia obwolut książek, fragmenty dokumentów zapisanych w jidysz i wiele więcej.
Biała Podlaska: Trwa analiza znalezisk z placu Szkolny Dwór
Zakończyły się badania archeologiczne na pl. Szkolny Dwór. Obecnie trwa konserwacja i opisywanie oraz analiza poszczególnych znalezisk. Jest wśród nich wiele kafli z XVII wieku, sześćdziesiąt monet z okresu od XVI do XX wieku, okucia obwolut książek, fragmenty dokumentów zapisanych w jidysz i wiele więcej

Autor: Anna Chodyka

Badania, które przeprowadzili archeolodzy umożliwiły zweryfikowanie śladów po ostatniej synagodze, zbudowanej w połowie XIX wieku, a rozebranej w czasie II wojny światowej. 

- Wiemy, że została rozebrana w całości, razem z fundamentami. Udokumentowaliśmy ślad po wydobyciu materiałów budowlanych. Ślad został wypełniony gruzem. Udało się określić lokalizację synagogi, jest fragment pozostałości po ścianie frontowej, ścianie tylnej i ścianie znajdującej się między przedsionkiem, a salą główną - modlitewną. Sala modlitewna znajdowała się niżej, ok. 1,3 metra od współczesnego poziomu placu, co miało wymiar symboliczny, spotykany w synagogach - mówi Jacek Tkaczyk. 

Dodaje, że odkryto też kamienny mur nie związany z synagogą. To mur po budynku mieszczańskim z XVII wieku. -  Prawdopodobnie stał tam drewniany budynek na kamiennym fundamencie. Uległ on spaleniu. Odkryliśmy drewnianą podłogę, a na niej rozsypisko pieca kaflowego, z charakterystycznymi kaflami z XVII wieku. To zabudowa starsza od tej wybudowanej przez Gminę Żydowską - przekazuje archeolog. 

Wskazuje, że nie znaleziono pewnych śladów po pierwszej synagodze - drewnianej

- Prawdopodobnie świątynia znajdowała się w tym miejscu, co późniejsza świątynia murowana i ślady zostały zatarte przez budowlę murowaną - wyjaśnia. 

Wśród ruchomych zabytków oprócz kafli z XVII wieku, jest też sześćdziesiąt monet, od XVI do pierwszej połowy XX wieku. Ośmiu sztuk nie da się zidentyfikować, bo są jeszcze przed konserwacją. Są też fragmenty rozbitych naczyń z XVIII i XIX wieku, plomby towarowe, dwa wojskowe guziki, jeden z polskiego munduru z 1907 r., a drugi z 1928 r., dwa okucia obwolut książek z okresu XVII-XVIII wieku. Są również fragmenty pierścionka lub obrączki oraz strzępy stron, zapisane tekstem w języku jidysz. 

Zabytki według ustaleń trafią do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. - Być może wojewódzki konserwator zdecyduje inaczej i zabytki zostaną przekazane do Muzeum Południowego Podlasia. Przed rozpoczęciem badań wnioskodawca musiał wskazać gotowość jakiejś jednostki do przyjęcia zabytków, taką jednostką, z którą udało mu się porozumieć był Żydowski Instytut Historyczny. Liczyliśmy, że będzie dużo zabytków dotyczących kultury żydowskiej. Natomiast głównie znaleźliśmy ślady po kulturze miejskiej - wskazuje Jacek Tkaczyk. 

Obecnie zabytki muszą być poddane konserwacji, analizie, konieczne jest też ich opisanie. - Myślę, że dopiero w przyszłym roku będziemy mieć pełną dokumentację. Wtedy okaże się, gdzie zabytki zostaną przekazane - wyjaśnia. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama