Nadszedł grudzień, a wraz z nim czas podsumowań. Z pewnością ze swojej działalności w 2023 roku mogą być zadowoleni ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Drużyna nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim.
Szkolili dzieci, młodzież i żołnierzy
Dla jej członków minione 12 miesięcy było wypełnione wydarzeniami, szkoleniami, ćwiczeniami i mnóstwem inicjatyw, które pokazują, że międzyrzecką drużynę tworzą najlepsi z najlepszych.
– W przeciągu ostatnich 12 miesięcy przeszkoliliśmy blisko 2 tysiące dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz przedszkoli z Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej oraz gminy Międzyrzec Podlaski. Prewencja w postaci zajęć z bezpieczeństwa nad wodą, profilaktyka w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy popularyzacja działań ratowników wodnych w codziennej pracy to kluczowe filary działalności międzyrzeckiego WOPR – informuje kierownik Międzyrzeckiej Drużyny WOPR, Rafał Mironiuk.
Dodaje, że ratownicy z Międzyrzeca Podlaskiego podjęli współpracę z jednostkami wojskowymi. Dzięki temu udało się im dwukrotnie przeprowadzić wodne szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej na Międzyrzeckich Jeziorkach oraz pływalni i obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
– 200 żołnierzy mogło brać czynny udział w zajęciach pływania z elementami ratownictwa wodnego na basenie oraz teoretycznych, związanych z podejmowaniem osób tonących w wodzie czy rozbudowanych elementów pierwszej pomocy przedmedycznej. Otwarta woda pozwoliła na desanty z łodzi motorowej, sposoby poszukiwania osób zaginionych w wodzie, wykorzystanie sprzętu ratowniczego czy samoratownictwo w kajakarstwie. Edycja 2022 i 2023 były pierwszymi w Polsce ćwiczeniami przeprowadzonymi na tak liczną skalę jednocześnie – wyjaśnia szef Drużyny nr 3 WOPR w Międzyrzecu Podlaskim.
Współpraca z uczelniami
W okresie zimowym w szkoleniach z ratownictwa lodowego oraz postępowania w przypadku hipotermii wzięli też udział studenci ratownictwa medycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz strażacy z międzyrzeckiej jednostki OSP Śródmieście. Łącznie w tych zajęciach uczestniczyło blisko 50 osób. Podczas szkolenia przetestowano wiele schematów działań służb ratunkowych w sytuacji zdarzeń na zbiornikach wodnych pokrytych lodem.
Oprócz tego międzyrzeccy ratownicy wodni współorganizowali rodzinny piknik na miejscowej stanicy żeglarskiej z okazji rozpoczęcia wakacji, który zgromadził kilkuset mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i był okazją do zaprezentowania się 15 jednostek, klubów sportowych i organizacji na terenie. Podczas wydarzenia międzyrzecki WOPR przeprowadził pokaz ratownictwa wodnego przy użyciu łodzi motorowej oraz przy udziale ratowników medycznych i karetki pogotowia ratunkowego UPH w Siedlcach. Wydarzenie zapisało się w historii jako jedno z największych tego typu na terenie Międzyrzeca Podlaskiego.
– Jednostka WOPR od maja wyposażona jest w łódź ratowniczą Whaly 435, dzięki decyzji Zarządu Rejonowego WOPR. Dodatkowo, z ogromną przyjemnością rozpoczęliśmy w 2023 r. owocną współpracę ze Studenckim Kołem Naukowym Ratownictwa Medycznego przy UPH w Siedlcach i Centrum Symulacji Medycznych, a w czerwcu nastąpiła jej formalizacja, w którą zaangażowane jest również Rejonowe WOPR w Lublinie. Jednostki mają za sobą wspólne ćwiczenia, szkolenie żołnierzy Wojska Polskiego i liczne prelekcje w szkołach Międzyrzeca Podlaskiego – wymienia Rafał Mironiuk.
W 2023 roku ratownicy wodni międzyrzeckiej drużyny w sezonie letnim czuwali i dbali o pływających na Zespole Basenów Otwartych Akademii Bialskiej.
Rozwój kompetencji
Wspierali zajęcia w ramach Akademii Kajakarstwa, która jest formą popularyzacji kajakarstwa wśród dzieci i młodzieży. Lekcje, prowadzone na Międzyrzeckich Jeziorkach przez instruktora kajakarstwa oraz przy zabezpieczeniu międzyrzeckich ratowników, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dlatego odbyło się kilka edycji zajęć. – Dzięki wsparciu miasta Międzyrzec Podlaski oraz WOPR-u w Lublinie mogliśmy zrealizować zadanie pożytku publicznego, zwiększającego umiejętności, wiedzę i świadomość najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Nasi ratownicy wodni, medyczni oraz instruktorzy pływania społecznie prowadzili zajęcia, związane z nauką i doskonaleniem umiejętności pływania, elementami praktycznego ratownictwa wodnego, zagadnieniami pierwszej pomocy medycznej, przeciwdziałaniem zagrożeniom nad wodą poprzez niewłaściwe zachowania, wskazywanie na zagrożenia, wynikające ze stosowania używek i alkoholu nad wodą, wycieczkami kajakowym, bezpieczeństwem na obszarach wodnych – wymienia kierownik Międzyrzeckiej Drużyny WOPR.
Na koniec dodaje, że ratownicy sami też dwukrotnie brali udział w specjalistycznych szkoleniach. Konkretnie w Centralnym Szkoleniu Specjalistycznym z Ratownictwa Na Wodach Szybkopłynących i Powodziowych, organizowanych przez WOPR Gliwice oraz Stołeczne WOPR.
Napisz komentarz
Komentarze