Dzień Inżyniera w Akademii Bialskiej odbywa się cyklicznie. Jego organizatorem jest dziekan dr inż. Marta Chodyka z wydziału nauk technicznych i kierownik zakładu budownictwa dr Elżbieta Szczygielska. - Przy udziale pracowników wydziału nauk technicznych i bardzo aktywnym udziale studentów odbyły się wykłady, spotkania, prezentacje poszczególnych kierunków. Były wystawione stoiska, przy których można było porozmawiać o danym kierunku studiów. Na wydarzenie bardzo licznie przybyła młodzież - pojawiło się 700 osób - mówi prof. dr. hab. Jerzy Nitychoruk rektor Akademii Bialskiej.
Dodaje, że młodzi ludzie mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z tym, czego się mogą nauczyć się na poszczególnych kierunkach. - Dzięki temu młodzież będzie miała łatwość w wyborze studiów, gdyż wcześniej zdobyła na ten temat wiedzę. Dzień Inżyniera to korzyść dla uczniów liceów i techników. Organizujemy wydarzenie by promować uczelnię, a zwłaszcza kierunki techniczne - przekazuje rektor.
Akademia Bialska im. Jana Pawła II prowadzi studia inżynierskie, odbywają się na pięciu kierunkach: budownictwo, mechanika i budowa maszyn, informatyka, architektura krajobrazu, rolnictwo. - Po siedmiu semestrach nauki nasi studenci otrzymują stopień inżyniera. Mamy również studia magisterskie na kierunku informatyka. To studia są na wydziale nauk technicznych - nie są studiami łatwymi. Zaangażowanie studentów w przygotowanie do studiów jest duże. Informatyka jest kierunkiem, który gromadzi najwięcej studentów naszej uczelni. Jest w ostatnim czasie bardzo modna, stąd podjęcie decyzji o uruchomienie studiów magisterskich tego kierunku - wskazuje prof. dr. hab. Jerzy Nitychoruk.
Zauważa, że studia inżynierskie są bardzo dobrze postrzegane przez pracodawców w regionie. - Studia przygotowują specjalistów do ich firm. W tym roku podjęliśmy tzw. studia dualne, gdzie uczelnia razem z pracodawcą uczestniczy w kształceniu studentów. W ten sposób firmy przygotowują sobie dobrych, kompetentnych pracowników, a uczelnia ma satysfakcję, że kształci konkretnych fachowców, specjalistów, którzy bezpośrednio po studiach otrzymają pracę. Zapotrzebowanie na inżynierów w naszym regionie jest duże - podkreśla rektor.
Przekazuje też, że studenci, którzy kończą na Akademii Bialskiej studia inżynierskie często kontynuują naukę na innych uczelniach, gdzie sprawują się wzorowo. Kończą np. Politechnikę Lubelską, Politechnikę Białostocką, czy inne uczelnie.
Napisz komentarz
Komentarze