Prezenty przygotowane ze zbiórki trafiły do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, podopiecznych Hospicjum Małego Księcia w Lublinie oraz oddziału pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
– Z akcją OnkoMikołaje ruszyliśmy na początku listopada. Była to już trzecia odsłona tej pięknej akcji, do której zaprosiła nas Aleksandra Murat-Bochen, dyrektor Centrum Kultury w Łęcznej. To właśnie CK w Łęcznej było pomysłodawcą i głównym organizatorem OnkoMikołaja. My jednak przystąpiliśmy do akcji po raz pierwszy. Od początku bardzo skupiliśmy się na nagłośnieniu i promocji, by dotrzeć do jak największej liczby osób, które włączą się w akcję i pomogą zebrać potrzebne rzeczy – opowiada Jolanta Mikulska.
OnkoMikołaj 2023 to jeden organizator, ale aż 23 współorganizatorów i 150 partnerów.
Zbiórka dla chorych dzieci
23 listopada przedstawiciele instytucji kultury z województwa lubelskiego spotkali się w programie "Poranek między Wisła i Bugiem" w TVP3, aby opowiedzieć o akcji, która miała na celu zbiórkę upominków dla chorych dzieci z Oddziału Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
– Zaprosiliśmy do współpracy szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne, które chciałyby dołączyć do grona naszych partnerów. Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Sosnówce przygotowaliśmy w naszym GOK-u specjalny kącik, gdzie nożna było przynosić upominki dzieciom. Prezenty można było przynosić również do siedziby naszych partnerów – mówi Jolanta Mikulska.
Zbiórka trwała od 13 listopada do 1 grudnia. Każdy mógł dołączyć i drobnym prezentem wywołać uśmiech dziecka, które ten świąteczny czas, zamiast w domu spędzi w szpitalnym pokoju. Zbierano rzeczy nowe, takie jak: zabawki edukacyjne, książeczki, przybory szkolne, materiały plastyczne i rękodzielnicze, tj. farby akrylowe, plakatowe, pędzle, bloki rysunkowe, papier kolorowy, nożyczki, kleje, masy plastyczne, kosmetyki dla dzieci, kolorowe piżamki, kocyki, słodycze.
– Odzew był ogromny. Mieszkańcy naszej gminy po raz kolejny pokazali, że mają ogromne serca i chętnie dzielą się dobrem z drugim człowiekiem, aby przynieść radość dzieciom, pozwolić im choć na chwilę zapomnieć o chorobie – przyznaje dyrektor GOK-u w Sosnówce.
Ogromna pomoc
– To, co się wydarzyło w ostatnim czasie, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Akcja poruszyła bardzo wiele serc, nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale i okolicznych miejscowości. Jesteśmy poruszeni liczbą prezentów, którą darczyńcy przekazali chorym dzieciom z Oddziału Onkologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. A. Gębali w Lublinie. To dowód na to, że mieszkańcom naszego regionu nie jest obojętny los drugiego człowieka – przyznaje Jolanta Mikulska.
Zebrane prezenty zostały spakowane w pudełka. 5 grudnia wolontariusze udali się do Lublina, aby przekazać je potrzebującym. A że prezentów była moc, to cześć z nich została przekazana do Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.
– Jeszcze raz serdecznie dziękujemy osobom indywidualnym oraz wszystkim organizacjom i instytucjom za pomoc, sprawne przeprowadzenie zbiórki w swojej siedzibie i za przekazane prezenty. Podziękowania kierujemy również naszym niezawodnym wolontariuszkom, które po raz kolejny bezinteresownie wsparły działania naszego ośrodka kultury, pomogły posegregować, spakować i opisać zebrane prezenty.
Honorowy patronat nad akcją sprawował wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz.
Na tym nie koniec
W gminie Zalesie zbiórką artykułów zajął się tamtejszy ośrodek kultury, a patronat honorowy nad akcją objął wójt Jan Sikora.
– Do akcji przystąpiliśmy po raz pierwszy. Miałam pewne obawy, bo nie wiedziałam, czy akcja spotka się z zainteresowaniem. Okazało się, że przeszła moje najśmielsze wyobrażenia! To, co się działo przez ostatnie dni, było jak sen – opowiada dyrektor GOK-u w Zalesiu Jolanta Chaciewicz. – Rzeczy można było przynosić od 13 listopada do 1 grudnia do siedziby GOK-u lub siedzib partnerów akcji. Naszym zadaniem było posegregowanie artykułów i dostarczenie ich do szpitala w Lublinie. Razem z dwoma strażakami z OSP Dobryń i pracownicą Barbarą Avagyan zrobiliśmy to 5 grudnia. Musieliśmy jechać wozem strażackim, bo zebranych rzeczy było bardzo dużo – przyznaje dyrektor.
Dodaje, że przekazanie rzeczy odbyło się w miłej atmosferze. Dyrektor Szpitala Dziecięcego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie podziękowała darczyńcom, a pielęgniarki obiecały, że 6 grudnia przekażą paczki małym pacjentom.
– Jak się dowiedzieliśmy, prezentów było tak dużo, że podarki otrzymały nie tylko maluchy z oddziału onkologicznego, ale z całego szpitala i to nas cieszy – mówi Jolanta Chaciewicz.
O sukcesie mogą mówić także darczyńcy, którzy wsparli tegoroczną edycję OnkoMikołaja organizowaną przez GOK w Białej Podlaskiej.
– Dziękujemy wszystkim partnerom i darczyńcom. Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania i mogliśmy obdarować więcej dzieci niż zakładaliśmy. To wszystko dzięki wam i waszej otwartości na innych – przekazuje dyrektor placówki Agnieszka Borodijuk.
Dodaje, że że prezenty trafiły również do pacjentów oddziału pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
O ogromnej hojności darczyńców mówi również dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie Ilona Niewęgłowska.
– W tym roku przystąpiliśmy do akcji po raz drugi. To była dobra decyzja. Wsparło nas wiele osób, firm, instytucji. Niektórzy sami dopytywali, jak pomóc. Jak co roku, wielkie serca okazali też podopieczni Warsztatów Zajęciowych w Konstantynowie, którzy przygotowali artykuły i tym samym wsparli małych pacjentów lubelskiego szpitala i hospicjum. To wzruszający gest. Na nich zawsze możemy liczyć – podsumowuje Ilona Niewęgłowska.
Partnerami akcji Onko Mikołaj 2023 w gminie Sosnówka byli:
- Dział Rehabilitacji we Włodawie,
- Szkoła Podstawowa im. J.I. Kraszewskiego w Sosnówce,
- Szkoła Podstawowa w Motwicy,
- Gminna Biblioteka Publiczna w Sosnówce,
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnówce,
- Gmina Sosnówka,
- KGW "Cztery Gospodynie",
- KGW w Żeszczynce Piękna Żeszczynka,
- KGW "Dworzanie",
- KGW "Pohorylanki",
- Sosnowianki Koło Gospodyń Wiejskich,
- OSP Żeszczynka,
- OSP Czeputka,
- OSP Sosnówka,
- OSP Pogorzelec.
Partnerzy akcji w gminie Zalesie:
- Urząd Gminy Zalesie,
- AKSER Tomasz Hryniewicz
- Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiej,
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wólce Dobryńskiej,
- Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Zalesiu,
- Szkoła Podstawowa im. Marii Curie-Skłodowskiej w Dobryniu Dużym,
- Kręgielnia Kometa,
- Cyferkowe Love Patrycja Olszewska,
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Dobryń Duży,
- Koło Aktywnych Kobiet w Zalesiu,
- KGW Czerwone Spódnice w Kłodzie Małej,
- KGW w Dobryń Kolonii.
Partnerzy akcji w gminie Biała Podlaska:
- Szkoła Podstawowa im. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Hrudzie,
- Przedszkole im.Zaczarowana Kraina w Rakowiskach,
- KGW Cicibór Duży,
- Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu,
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ciciborze Dużym,
- Szkoła Podstawowa im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Sworach,
- Szkoła Podstawowa w Woskrzenicach Dużych,
- Szkoła Podstawowa w Grabnowie,
- Szkoła Podstawowa w Ortelu Książęcym,
- Szkoła Podstawa w Sitniku,
- Szkoła Podstawowa w Sławacinku Starym.
Partnerzy akcji w gminie Konstantynów:
- Szkoła Podstawowa im. K. Sawczuka w Komarnie-Kolonii,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Konstantynowie,
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Konstantynowie,
- Niepubliczny Żłobek w Konstantynowie "Wesołe Krasnoludki",
- OSP Konstantynów ,
- KGW Zakanale,
- KGW Konstantynów ,
- KGW Wiechowicze,
- KGW Gnojno ,
- KGW Komarno-Kolonia ,
- Sklep spożywczy "Sobieradzik",
- Sklep „U Woźniaka”,
- Pasieka Nadbużańska z Janowa Podlaskiego
- GOPS Konstantynów.
Napisz komentarz
Komentarze