Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:11
Reklama dotacje rpo
Reklama

Weekend Cudów już za chwilę! Szlachetna Paczka ma ponad 20 lat

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce, trwający nieprzerwanie od 21 lat. Co roku w akcję licznie włączają się mieszkańcy naszego regionu, zarówno jako wolontariusze jak i darczyńcy. Dzięki temu, w tym roku pomoc trafi tu do ponad 150 rodzin i osób potrzebujących! Przygotowania do Weekendu Cudów idą pełną parą. O tym opowiadają nam liderzy rejonów z naszego terenu.
Weekend Cudów już za chwilę! Szlachetna Paczka ma ponad 20 lat
Przygotowania do Weekendu Cudów Szlachetnej Paczki idą pełną parą. O tym opowiadają nam liderzy rejonów z naszego terenu, pomoc otrzyma tu ponad 150 rodzin

Źródło: Archiwum

Każda edycja Szlachetnej Paczki rozpoczyna się już w czerwcu rekrutacją wolontariuszy. To właśnie oni po przebytych szkoleniach spotykają się z potrzebującymi rodzinami w ich domach – poznają ich historię, diagnozują sytuację i podejmują decyzję o włączeniu danej rodziny czy osoby do Szlachetnej Paczki.

Ponad 150 rodzin dostanie paczki

Wśród potrzebujących są osoby starsze i samotne, rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami lub ciężkimi chorobami, samotni rodzice, rodziny wielodzietne oraz takie, które zostały dotknięte przez nagłe nieszczęście. – Zmieniamy świat na dobre. Świat jednej rodziny, czasem jednej osoby. Ktoś, kto do tej pory myślał, że jest sam, zaczyna myśleć inaczej o świecie, o ludziach wokół. Już wie, że może poprosić o pomoc. Dostaje ją. Czasem zmienia się całe życie – budowa studni, remont dachu w domu pana Adama, stała praca pani Anny, czasem zmieniają się drobne rzeczy – już nie jest zimno u pana Rafała, a Zuzia ma nową kurtkę – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę.

W tym roku Weekend Cudów, podczas którego paczki trafiają do potrzebujących, pełen dobroci i łez szczęścia, zaplanowano na 16-17 grudnia. Jak co roku w akcji Stowarzyszenia Wiosna biorą licznie udział wolontariusze z naszego regionu. 

Jak informuje Bartłomiej Pawłowicz, koordynator regionalny programu Szlachetna Paczka w województwie lubelskim, w tym roku w Lubelskiem w akcję zaangażowało się 401 wolontariuszy, którzy niosą pomoc potrzebującym. W powiatach bialskim, parczewskim, radzyńskim i łukowskim otworzyło się kilka rejonów programu Szlachetna Paczka. To: Radzyń Podlaski, Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska, Sławatycze, Piszczac, Parczew, Łuków, Adamów-Wojcieszków. Akcja dotarła też do powiatu łosickiego.

Rodzin i osób włączonych do programu w województwie lubelskim było łącznie 793, a z naszego regionu: Radzyń Podlaski – 28 rodzin, Międzyrzec Podlaski – 21 rodzin, Biała Podlaska – 14 rodzin, Sławatycze – 15 rodzin, Piszczac – 9 rodzin, Parczew – 18 rodzin, Łuków – 32 rodziny, Adamów-Wojcieszków – 19 rodzin. Kilka rodzin otrzyma też pomoc w powiecie łosickim.

Dobrych ludzi nie brakuje

O przygotowaniach do Weekendu Cudów opowiadają nam liderzy rejonów na południowym Podlasiu i Polesiu Lubelskim. – Już w piątek 14 grudnia będą dekorowane magazyny w każdym z rejonów, będziemy czekać na darczyńców. W województwie lubelskim są jeszcze rodziny, które czekają na pomoc. Zachęcam do wejścia na stronę www.szlachetnapaczka.pl, a następnie do wybrania rodziny, której będziecie państwo mogli przygotować pomoc – mówi Bartłomiej Pawłowicz, koordynator regionalny programu Szlachetna Paczka w województwie lubelskim. Jak podkreśla, mieszkańcy naszego regionu co roku chętnie biorą udział w akcji Szlachetna Paczka. 

Jak informuje Bartłomiej Pawłowicz, koordynator regionalny programu Szlachetna Paczka w województwie lubelskim, w tym roku w Lubelskiem w akcję zaangażowało się 401 wolontariuszy, którzy niosą pomoc potrzebującym (fot. Archiwum)

– W tym roku zgłosiło się dużo osób chętnych do działania w wolontariacie Szlachetnej Paczki. Serce rośnie, jak patrzy się na to, ilu dobrych ludzi w dalszym ciągu na tym świecie jest. Również nasi darczyńcy są gotowi do niesienia bezinteresownej pomocy, zarówno ci, którzy co roku wspierają inicjatywę Szlachetnej Paczki, jak i nowi, którzy mam nadzieję, zostaną z nami na dłużej. To są dobrzy ludzie: osoby prywatne, paczki znajomych, przedsiębiorstwa, szkoły, placówki pomocowe, strażacy ochotnicy, harcerze, grupy religijne i wiele więcej. Wspaniali ludzie, których serca rwą się do pomocy bliźniemu – podkreśla Bartłomiej Pawłowicz. 

Sam w Szlachetnej Paczce działa już 11 rok, obecnie jako koordynator regionu, ale także wolontariusz. 

– Zaangażowanie ludzi jest nie do opisania. Jeszcze się nie zdarzyła sytuacja, w której rodzina włączona do programu nie otrzymała pomocy. Mam nadzieję, że i tak będzie w tym roku. W organizację Weekendu Cudów włączają się także lokalne przedsiębiorstwa oraz przeróżne organizacje, tworząc paczki dla rodzin albo/i wspomagając Weekend Cudów poprzez przygotowanie lub przekazanie jedzenia/przekąsek dla wolontariuszy i darczyńców czy pomoc w transporcie paczek do rodzin. Na zaangażowanie nie mamy co narzekać, są jeszcze dobrzy ludzie wśród nas – zaznacza koordynator regionalny.

Przyznaje, że niewielkie problemy pojawiły się w tym roku przy poszukiwaniach liderów rejonów w Białej Podlaskiej czy Parczewie, a liderzy to przecież osoby, od których zaczyna się Szlachetna Paczka w danym rejonie. – To te osoby przewodzą zespołowi wolontariuszy. Im później zostanie zrekrutowany i wdrożony lider, tym później można rozpocząć proces rekrutacji wolontariuszy, ich późniejszego wdrożenia do pracy, proces odwiedzin rodzin, itd. Ale na szczęście wszystko się udało i już jesteśmy na ostatniej prostej – przekazuje Bartłomiej Pawłowicz.

Darczyńcy co roku spisują się na medal (fot. Archiwum)

Międzyrzec Podlaski już gotowy

Jak co roku prężnie działa Rejon Międzyrzec Podlaski, gdzie tegoroczną liderką jest Weronika Konatek. – Przygotowania do Weekendu Cudów idą bardzo sprawnie, mamy już załatwionych większość spraw, takich jak rozmowy ze sponsorami czy wyżywienie dla wolontariuszy magazynu. Tak naprawdę zostało nam tylko koordynowanie przygotowania paczek przez naszych darczyńców i przygotowanie samego magazynu, co mamy zaplanowane na dzień przed Weekendem Cudów – wyjaśnia międzyrzecka liderka, która tę funkcję piastuje po raz pierwszy, ale już od 4 lat działa w Szlachetnej Paczce jak wolontariuszka. W tym roku łączy funkcje, a pod jej opieką są trzy rodziny. 

– Zdecydowałam się dołączyć do Szlachetnej Paczki, ponieważ lubię pomagać ludziom, czuję satysfakcję z tego, że mogę realnie komuś pomóc, sprawia mi to dużo radości i uwielbiam patrzeć na szczęście obdarowywanych rodzin. Natomiast do pełnienia funkcji lidera rejonu skłoniła mnie chęć samorozwoju i sprawdzenia, czy sobie z tym poradzę – wyznaje.

Dodaje, że do pomocy w ramach akcji Szlachetna Paczka w rejonie Międzyrzec Podlaski zgłoszonych zostało 27 rodzin, wolontariusze odwiedzili wszystkie, a ostatecznie 21 z nich otrzyma paczki. – Już dwa tygodnie po otwarciu Bazy Rodzin mogliśmy cieszyć się z tego, że wszystkie włączone rodziny zostały wybrane przez darczyńców. Dodatkowo, w tym roku jesteśmy również magazynem wspomagającym dla rejonów Łukowa i Sławatycz. Dziesięć rodzin z tych rejonów nadal czeka na pomoc darczyńców – przekazuje. Jako najczęstsze zgłaszane potrzeby wymienia żywność bądź środki czystości. W Międzyrzecu Podlaskim magazyn Szlachetnej Paczki znajdować się będzie, podobnie jak w kilku poprzednich latach, w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej.

W Sławatyczach przygotowania trwają

Przygotowania trwają też w rejonie Sławatycze. – W ostatnich dniach wolontariusze wspólnie przygotowali upominki dla darczyńców, gromadzimy też powoli ozdoby świąteczne, którymi udekorujemy nasz magazyn. Planujemy też poczęstunek dla darczyńców, wolontariuszy i kierowców, ze względu na znikomy odzew ze strony sponsorów staramy się przygotować wszystko własnymi siłami – przekazuje sławatycka liderka Gabriela Kowal, która koordynuje pracę 13 wolontariuszy i liderką jest po raz trzeci. 

– Jako wolontariuszka działam już 5 lat. Do dołączenia do akcji skłonili mnie przede wszystkim znajomi jak i chęć pomocy innym, a każdy kolejny rok w Szlachetnej Paczce był już dla mnie oczywistością. Jak już raz poczuje się radość, jaką sprawia akurat ten wolontariat, trudno jest przestać. Bezpośredni kontakt z potrzebującymi rodzinami, a także fakt, że wszystko dzieje się w okresie przedświątecznym, zapewniają przeżycia, których nie da się opisać słowami, tego trzeba doświadczyć na własnej skórze – podkreśla Gabriela Kowal.

W rejonie Sławatycze paczki trafią do 15 rodzin, choć kilka jeszcze czeka na swoich darczyńców. Tutaj również najczęściej wymienianymi potrzebami są żywność i środki czystości. – Zdarzają się też większe potrzeby, które są dla rodzin zbyt dużym wydatkiem, tj. pralki, kuchenki, lodówki. W rodzinach, w których są dzieci częstsze jest również zapotrzebowanie na odzież i obuwie – wymienia liderka Rejonu Sławatycze, którego magazyn zorganizowany zostanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach.

W Parczewie z problemami, ale działają

W Rejonie Parczew w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki działa zaledwie 4 wolontariuszy. – Z roku na rok obserwujemy coraz mniejsze zainteresowanie tego typu akcjami. Głównym powodem jest najprawdopodobniej fakt, że osoba decydująca się na rolę wolontariusza musi być pełnoletnia – przyznaje Aneta Szewczyk, wolontariuszka Rejonu Parczew, która w przeszłości pełniła funkcję liderki. Przekazuje, że w tym roku do programu zgłoszonych zostało 20 rodzin z powiatu parczewskiego, z czego 19 zostało zakwalifikowanych do pomocy. – Na chwilę obecną (na 11 grudnia – przyp. red.) w systemie zostało jeszcze 5 rodzin bez darczyńców. W tej edycji obserwujemy też słabsze zainteresowanie mieszkańców Szlachetną Paczką, porównując z poprzednimi edycjami. Nie udało się znaleźć wielu wolontariuszy jak i chętnych osób, które chciałyby przygotować paczkę naszym rodzinom. Darczyńcy, którzy się zgłosili i wybrali nasze rodziny to osoby spoza powiatu i są to głównie firmy i instytucje, które wspólnie z pracownikami przygotowują paczkę – przekazuje wolontariuszka.

Dodaje, że jak co roku jedną z kluczowych potrzeb rodzin jest nadal żywność. – W dobie szalejącej inflacji i wysokich cen w sklepach zapas produktów z długim terminem przydatności jest dużym wsparciem dla rodziny. W tej edycji w potrzebach rodzin znalazł się również sprzęt AGD oraz odzież – wymienia Aneta Szewczyk. W tym roku parczewski magazyn Szlachetnej Paczki mieści się w siedzibie OSP Jasionka.

Liderką w Rejonie Parczew jest natomiast w tym roku Izabela Kunaszyk. – W Szlachetnej Paczce działam już 5. edycję, z tym że miałam dwuletnią przerwę. W tym roku zgłosiłam się na wolontariusza, aczkolwiek po zadaniu mi pytania przy rozmowie rekrutacyjnej, czy mogłabym zostać liderem, nie zawahałam się i od razu się zgodziłam, bo lubię pomagać, wywoływać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Sama jestem niepełnosprawna i wiem, jak trudno żyje się z barierami, które trzeba pokonywać – przekazuje tegoroczna parczewska liderka.

A  już w dniach 16-17 grudnia paczki trafią do potrzebujących rodzin.

Jak zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki?

W Bazie Rodzin jest jeszcze kilka potrzebujących rodzin i osób z naszego regionu, zachęcamy do tego, by zostać darczyńcą. Aby zostać darczyńcą i przygotować paczkę, wystarczy wybrać rodzinę z Bazy Rodzin na www.szlachetnapaczka.pl i wspólnie ze znajomymi lub współpracownikami spełnić konkretne potrzeby i marzenia osób potrzebujących. Jeśli chcesz zrobić Szlachetną Paczkę, ale boisz się, że w pojedynkę nie dasz rady to organizatorzy programu służą pomocą. Na stronie Szlachetnej Paczki znajduje się zestaw materiałów, które ułatwią tworzenie paczki: to gotowe teksty, grafiki, narzędzia do podziału zadań, które możesz rozesłać do osób zapraszanych do wspólnego robienia paczki. Znajdują się tam również argumenty, które możesz przedstawić nieprzekonanym do wspólnego "paczkowania". – Akcja #PaczkujeMY, która ma zachęcać do kompletowania paczek w grupach, to pomysł nie tylko na sprawniejsze organizowanie pomocy, ale także okazja, by przed świętami skupić swoich znajomych wokół dobrego celu, a u najmłodszych kształtować wartości związane z pomaganiem i wrażliwością na trudności innych ludzi – przekazuje Anna Gaik ze Stowarzyszenia Wiosna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama