4 grudnia mieszkańcy gminy Huszlew wzięli udział w dyskusji publicznej w sprawie planowanej budowy drugiej już farmy wiatrowej w okolicy. Dla jednych osób stawianie kolejnych elektrowni wiatrowych jest rozwojem zielonej energii, dla innych strachem o własne zdrowie. Wielu mieszkańców okolic obawia się pola elektromagnetycznego, które wytwarzają wiatraki.
Farma wiatrowa w Huszlewie składać się będzie łącznie z 16 turbin o łącznej mocy 48 MW. Szacowana roczna produkcja energii wyniesie 139 GWh, co pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 32 000 gospodarstw domowych. Zainstalowane zostaną turbiny Nordex N117 o mocy 3,0 MW i wysokości całkowitej 178,4 m oraz wysokości piasty 120 m. Cały projekt powinien zostać sfinalizowany i przekazany do eksploatacji na koniec 2023 roku. Głównymi wykonawcami projektu są ONDE S.A. (fundamenty, drogi, place montażowe, wewnętrzna sieć SN i światłowody) oraz P&Q Sp. z o.o. (stacja GPO i podłączenie WN do sieci oraz uzyskanie pozwoleń EON i ION).
Na terenie gminy Huszlew energia elektryczna pochodząca z OZE jest wytwarzana na skalę przemysłową. Obecnie funkcjonują dwie farmy fotowoltaiczne w Huszlewie i Felinie. W minionych latach wydano aż 46 decyzji o warunkach zabudowy na budowę farm fotowoltaicznych. Kończy się także budowa 16 elektrowni wiatrowych, które wytwarzać będą energię elektryczną na gruntach wsi Mostów, Kopce, Juniewicze, Liwki Szlacheckie. Planowana jest także budowa kolejnych 21 elektrowni wiatrowych we wsiach: Harachwosty, Krzywośnity, Liwki Włościańskie, Huszlew, Dziadkowskie-Folwark, Żurawlówka, Kownaty, Wygoda.
Napisz komentarz
Komentarze