Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:54
Reklama dotacje rpo
Reklama

Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej zostało włączone w pauliński szlak

Paulińskie klasztory w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie zostały włączone w Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów. Na Jasnej Górze podpisano w tej sprawie list intencyjny pomiędzy urzędem marszałkowskim województwa lubelskiego, a zakonem.
Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej zostało włączone w pauliński szlak
Paulińskie klasztory w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie zostały włączone w Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów. Na Jasnej Górze podpisano w tej sprawie list intencyjny pomiędzy urzędem marszałkowskim województwa lubelskiego, a zakonem

Autor: archiwum Słowa Podlasia

Jak wskazuje przeor Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej o. Łukasz Flader, inicjatywa szlaku paulińskiego jest bardzo szeroka. - Polega na współpracy zakonu paulinów z władzami różnych województw. Taka współpraca funkcjonuje między paulinami, a chociażby województwem śląskim, małopolskim. Kolejnym województwem jest lubelskie, na którego terenie znajdują się dwa zakony paulińskie w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie - mówi o. Łukasz Flader. 

Dodaje, że jest to forma promowania tych miejsc. 

- Miejsca kultu prowadzone przez paulinów będą udostępniane w bazach turystycznych województwa lubelskiego. Można też pozyskiwać różne fundusze na cele promocyjne, by miejsce stało się bardziej rozpoznawalne, czy na renowację obiektu - przekazuje o. Łukasz Flader. 

Wskazuje, że Polacy chętnie odwiedzają miejsca kultu maryjnego, a jak gdzieś pojadą, to często wracają do danego sanktuarium. - Wspólnymi siłami, poprzez struktury administracyjne i samorządowe można zrobić wiele dobra. Współpraca samorządu z zakonem jest ważna i pomocna, to się opłaca, bo w ten sposób można promować również region. Został podpisany list intencyjny i trwają rozmowy robocze na temat współpracy - informuje o. Łukasz Flader. 

O. Mariusz Tabulski przeor klasztoru paulinów w Krakowie i prezes Fundacji Szlak Paulinów, wyjaśnia, że idea Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów powstała w 2018 r. 

- Pomysł zrodził się, kiedy zakon obchodził jubileusz 750-lecia śmierci założyciela bł. Euzebiusza. Pragnęliśmy, by to ok. 800 letnie dziedzictwo, bo początek zakonu datuje się na 1254 r., szerzej pokazać pielgrzymom i turystom z Polski i w Europy. Paulini posługują w 24 klasztorach w Polsce i ponad 50 w Europie. Wzięliśmy przykład ze szlaków cysterskiego i św. Jakuba, które wspaniale prezentują swoje dziedzictwo. W czasie pandemii przygotowaliśmy umowę współpracy miedzy zakonem, a urzędem marszałkowskim województwa śląskiego. Z racji siedziby generała zakonu na Jasnej Górze, rozpoczęliśmy prace dotyczące upowszechnia i promocji naszego dziedzictwa na terenie Śląska. Chodziło o połączenie trzech klasztorów paulińskich trasą turystyczną - pieszą, rowerową i samochodową. Finalnie został podpisany list intencyjny o współpracy - mówi o. Mariusz Tabulski. 

Dodaje, że w województwie śląskim, a później też małopolskim, w ciągu trzech lat udało się nie tylko połączyć paulińskie klasztory szlakiem turystycznym przy współpracy PTTK, ale również w tych miejscach organizować różnego rodzaju inicjatywy, prezentujące dziedzictwo materialne i niematerialne. - Udało się też stworzyć strategię turystyczną dla całego szlaku pod hasłem „Duchowość w drodze” i koordynować konkretne prace z departamentami turystki i kultury w tych regionach. Mamy nadzieję, że również urząd marszałkowski w Lublinie wspólnie z klasztorami w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie opracuje strategię turystyczną, dla tej części szlaku. Na podstawie, której będą realizować etapami to, co jest potrzebne dla województwa lubelskiego i dla klasztorów – tłumaczy prezes fundacji. 

Wskazuje, że zgodnie z planem szlak ma przebiegać nie tylko przez województwo lubelskie, śląskie, małopolskie, ale też ma połączyć go z województwami mazowieckim i świętokrzyskim. - Chcemy by szlak rozwijał się dalej, żeby połączył klasztory na terenie Słowacji, Węgier, gdzie powstał zakon i w Chorwacji - mówi o. Mariusz Tabulski. Podkreśla, że Fundacji Szlak Paulinów zależy, aby we współpracy z departamentami turystyki urzędów marszałkowskich pozyskiwać fundusze zewnętrzne i na promocję nie tylko kościołów czy klasztorów, ale również gmin czy miasteczek. 

- W zależności od polityki regionalnej pojawiają się różnego rodzaju priorytety - zauważa. Do tej pory były organizowane wzdłuż szlaku tablice i oznakowanie, wystawy. - Chcielibyśmy by były organizowane zjazdy osób odpowiedzialnych za szlak pauliński, nie tylko zakonników, ale też marszałków, prezydentów miast, burmistrzów, sołtysów, osób świeckich związanych z paulińskim dziedzictwem - przekazuje prezes fundacji. - Podpisanie listu dało nam kolejny impuls do rozwoju szlaku i dobrej współpracy z departamentem turystyki i kultury województwa lubelskiego – zaznacza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama