Jak wskazuje przeor Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej o. Łukasz Flader, inicjatywa szlaku paulińskiego jest bardzo szeroka. - Polega na współpracy zakonu paulinów z władzami różnych województw. Taka współpraca funkcjonuje między paulinami, a chociażby województwem śląskim, małopolskim. Kolejnym województwem jest lubelskie, na którego terenie znajdują się dwa zakony paulińskie w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie - mówi o. Łukasz Flader.
Dodaje, że jest to forma promowania tych miejsc.
- Miejsca kultu prowadzone przez paulinów będą udostępniane w bazach turystycznych województwa lubelskiego. Można też pozyskiwać różne fundusze na cele promocyjne, by miejsce stało się bardziej rozpoznawalne, czy na renowację obiektu - przekazuje o. Łukasz Flader.
Wskazuje, że Polacy chętnie odwiedzają miejsca kultu maryjnego, a jak gdzieś pojadą, to często wracają do danego sanktuarium. - Wspólnymi siłami, poprzez struktury administracyjne i samorządowe można zrobić wiele dobra. Współpraca samorządu z zakonem jest ważna i pomocna, to się opłaca, bo w ten sposób można promować również region. Został podpisany list intencyjny i trwają rozmowy robocze na temat współpracy - informuje o. Łukasz Flader.
O. Mariusz Tabulski przeor klasztoru paulinów w Krakowie i prezes Fundacji Szlak Paulinów, wyjaśnia, że idea Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów powstała w 2018 r.
- Pomysł zrodził się, kiedy zakon obchodził jubileusz 750-lecia śmierci założyciela bł. Euzebiusza. Pragnęliśmy, by to ok. 800 letnie dziedzictwo, bo początek zakonu datuje się na 1254 r., szerzej pokazać pielgrzymom i turystom z Polski i w Europy. Paulini posługują w 24 klasztorach w Polsce i ponad 50 w Europie. Wzięliśmy przykład ze szlaków cysterskiego i św. Jakuba, które wspaniale prezentują swoje dziedzictwo. W czasie pandemii przygotowaliśmy umowę współpracy miedzy zakonem, a urzędem marszałkowskim województwa śląskiego. Z racji siedziby generała zakonu na Jasnej Górze, rozpoczęliśmy prace dotyczące upowszechnia i promocji naszego dziedzictwa na terenie Śląska. Chodziło o połączenie trzech klasztorów paulińskich trasą turystyczną - pieszą, rowerową i samochodową. Finalnie został podpisany list intencyjny o współpracy - mówi o. Mariusz Tabulski.
Dodaje, że w województwie śląskim, a później też małopolskim, w ciągu trzech lat udało się nie tylko połączyć paulińskie klasztory szlakiem turystycznym przy współpracy PTTK, ale również w tych miejscach organizować różnego rodzaju inicjatywy, prezentujące dziedzictwo materialne i niematerialne. - Udało się też stworzyć strategię turystyczną dla całego szlaku pod hasłem „Duchowość w drodze” i koordynować konkretne prace z departamentami turystki i kultury w tych regionach. Mamy nadzieję, że również urząd marszałkowski w Lublinie wspólnie z klasztorami w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie opracuje strategię turystyczną, dla tej części szlaku. Na podstawie, której będą realizować etapami to, co jest potrzebne dla województwa lubelskiego i dla klasztorów – tłumaczy prezes fundacji.
Wskazuje, że zgodnie z planem szlak ma przebiegać nie tylko przez województwo lubelskie, śląskie, małopolskie, ale też ma połączyć go z województwami mazowieckim i świętokrzyskim. - Chcemy by szlak rozwijał się dalej, żeby połączył klasztory na terenie Słowacji, Węgier, gdzie powstał zakon i w Chorwacji - mówi o. Mariusz Tabulski. Podkreśla, że Fundacji Szlak Paulinów zależy, aby we współpracy z departamentami turystyki urzędów marszałkowskich pozyskiwać fundusze zewnętrzne i na promocję nie tylko kościołów czy klasztorów, ale również gmin czy miasteczek.
- W zależności od polityki regionalnej pojawiają się różnego rodzaju priorytety - zauważa. Do tej pory były organizowane wzdłuż szlaku tablice i oznakowanie, wystawy. - Chcielibyśmy by były organizowane zjazdy osób odpowiedzialnych za szlak pauliński, nie tylko zakonników, ale też marszałków, prezydentów miast, burmistrzów, sołtysów, osób świeckich związanych z paulińskim dziedzictwem - przekazuje prezes fundacji. - Podpisanie listu dało nam kolejny impuls do rozwoju szlaku i dobrej współpracy z departamentem turystyki i kultury województwa lubelskiego – zaznacza.
Napisz komentarz
Komentarze