Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu znalazł się w gronie kilkunastu instytucji kultury z całej Polski, które połączyły siły w realizacji wspólnej wystawy, upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury i dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa".
Projekt koordynują Łukasz Pogorzelski z MOK w Terespolu i Kamila Korneluk z ZSP nr 1 w Terespolu. Do pomocy zaangażowali sześć dziewcząt w wieku ok 14-15 lat. Zofia Tarasiuk, Iga Martyniuk, Magdalena Gójska, Julia Iwaniuk, Aleksandra Leszek i Marta Michalak znalazły się w grupie ponad stu młodych osób z piętnastu gmin, którzy postanowili zadbać o to, aby po wielkich ludziach i wydarzeniach z regionu został ślad.
Uczestniczki miały za zadanie, sięgając do oficjalnych źródeł i domowych archiwów, zebrać lokalne historie z Terespola i okolic związane z okresem odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Na przełomie października i listopada skorzystały z warsztatów, na których zostały przeszkolone w zakresie wiedzy historycznej, odnajdywania historii i archiwizacji danych.
Po takim przygotowaniu dziewczęta rozpoczęły poszukiwania ciekawych historii sprzed stu lat. Przeprowadziły wywiady m.in. ze Stanisławą Artemiuk, emerytowaną nauczycielką z Terespola oraz z członkami Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola.
Na podstawie historii dziadka i ojca Stanisławy Artemiuk przygotowano planszę, która razem z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyła objazdową wystawę. Wernisaż tej wystawy odbył się 28 listopada w Warszawie.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 12 listopada
Sylwia Bujak
Napisz komentarz
Komentarze