Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:36
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Terespol: Poszukiwaczki lokalnych historii w akcji

Sześć dziewcząt z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Nasze Wielkie Historie". Pod okiem dwóch koordynatorów i Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowują planszę, która razem z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyć objazdową wystawę. Wszystko po to, żeby odkryć lokalne tajemnice, zapomniane opowieści i bohaterów oraz ciekawe miejsca sprzed 100 lat i opowiedzieć o tym w całej Polsce.
Terespol: Poszukiwaczki lokalnych historii w akcji
Poszukiwaczki lokalnych historii z Terespola

Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu znalazł się w gronie kilkunastu instytucji kultury z całej Polski, które połączyły siły w realizacji wspólnej wystawy, upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury i dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa".

Projekt koordynują Łukasz Pogorzelski z MOK w Terespolu i Kamila Korneluk z ZSP nr 1 w Terespolu. Do pomocy zaangażowali sześć dziewcząt w wieku ok 14-15 lat. Zofia Tarasiuk, Iga Martyniuk, Magdalena Gójska, Julia Iwaniuk, Aleksandra Leszek i Marta Michalak znalazły się w grupie ponad stu młodych osób z piętnastu gmin, którzy postanowili zadbać o to, aby po wielkich ludziach i wydarzeniach z regionu został ślad. 

Uczestniczki miały za zadanie, sięgając do oficjalnych źródeł i domowych archiwów, zebrać lokalne historie z Terespola i okolic związane z okresem odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Na przełomie października i listopada skorzystały z warsztatów, na których zostały przeszkolone w zakresie wiedzy historycznej, odnajdywania historii i archiwizacji danych. 

Po takim przygotowaniu dziewczęta rozpoczęły poszukiwania ciekawych historii sprzed stu lat. Przeprowadziły wywiady m.in. ze Stanisławą Artemiuk, emerytowaną nauczycielką z Terespola oraz z członkami Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola. 

Na podstawie historii dziadka i ojca Stanisławy Artemiuk przygotowano planszę, która razem z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyła objazdową wystawę. Wernisaż tej wystawy odbył się 28 listopada w Warszawie. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 12 listopada

Sylwia Bujak

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama