W uchwale podjętej przez sejm czytamy, że "w okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów."
Społeczeństwo Horoszek Dużych postanowiła uczcić pamięć marszałka Piłsudskiego stawiając mu pamiątkowy obelisk. Barbara Michoń dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarnakach przypomina, że mieszkańcy Horoszek Dużych oraz ówczesnej gminy Hołowczyce, już przed wojną uczcili pamięć marszałka fundując po jego śmierci pomnik.
Według tych informacji pomnik został postawiony w Horoszkach przy ówczesnej siedzibie Urzędu Gminy. – Niestety, po II wojnie światowej, na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych, komuniści zniszczyli go pod pretekstem poszerzania drogi. Zrobili to na tyle skutecznie, że do dzisiaj nie zachował się żaden jego wizerunek – relacjonuje Michoń.
Najstarsi mieszkańcy wsi pamiętają dzień, w którym ciężkie maszyny wjechały do wioski i zburzyły stojący w Horoszkach pomnik marszałka. – Pomnik przez jakiś czas leżał w rowie. Cokół został rozebrany a popiersie zniknęło – relacjonuje mieszkanka. Potwierdza to również Barbara Michoń dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarnakach. – Do dziś nie wiadomo co stało się z popiersiem Piłsudskiego. Być może ktoś z mieszkańców zabrał je i ukrył by doczekało się lepszych czasów – zastanawia się Michoń.
Burmistrz miasta i gminy Łosice, Mariusz Kucewicz stwierdził, że najpiękniejsze w tej uroczystości jest to, że to społeczeństwo dopomniało się o upamiętnienie bohatera narodowego w ramach własnej inicjatywy i z potrzeby serca.
W uroczystościach odsłonięcia obelisku wzięli udział przedstawiciele samorządu, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Horoszek i okolicznych miejscowości. Gościem honorowym wydarzenia był ks. bp dr Antoni Pacyfik Dydycz, który przewodniczył mszy świętej w miejscowym kościele i dokonał uroczystego poświęcenia pamiątkowego obelisku.
Napisz komentarz
Komentarze