Na początku tego tygodnia, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG ze Sławatycz, zatrzymali trzech obywateli Polski, mieszkańców woj. śląskiego, wchodzących w skład międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej. Są to kolejne już zatrzymane osoby w tej sprawie. Funkcjonariusze prowadzili działania w ramach ścisłej współpracy i na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
"Szlak białoruski" i "szlak bałkański"
Jak wyjaśnia rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki, działalność tej grupy była prowadzona na dwóch kierunkach przerzutowych, tzw. „szlakiem białoruskim” oraz „szlakiem bałkańskim”.
– W pierwszym przypadku migranci ze swoich krajów pochodzenia drogą lotniczą przedostawali się do Rosji lub bezpośrednio na teren Białorusi, skąd dowożeni byli w rejon granicy polsko-białoruskiej, którą następnie przekraczali pieszo, nielegalnie poza terenem przejść granicznych. Po stronie polskiej odbierani byli przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące, a następnie samochodami transportowani do krajów Europy Zachodniej. W „szlaku bałkańskim” zidentyfikowany kanał przerzutowy przebiegał z kraju pochodzenia migrantów do Europy drogą morską, następnie lądową przez kraje Europy południowej do Polski, a docelowo do krajów Europy Zachodniej – wyjaśnia kpt. Dariusz Sienicki.
Dodaje, że w skład opisywanej grupy przestępczej wchodzili głównie obywatele Polski, jak również cudzoziemcy, narodowości ukraińskiej i białoruskiej, przebywający na terytorium naszego kraju.
Są kolejne zatrzymania, łącznie zatrzymano 23 osoby
– Przeprowadzone działania doprowadziły do zatrzymania 23 członków grupy przestępczej, pełniących w niej rolę zarówno liderów, jak również kierowców, których zadania polegały na transporcie nielegalnych migrantów. Osoby te usłyszały zarzuty działania w ramach struktur zorganizowanej grupy przestępczej, zaangażowanej w proceder organizowania innym osobom nielegalnej migracji, tj. z art. 258 § 1 i 3 kk. oraz 264 § 3 kk. Wobec 8 z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – wyjaśnia rzecznik.
Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy i jest kontynuacją prowadzonych już wcześniej działań funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału SG wymierzonych w organizowanie nielegalnej migracji.
Napisz komentarz
Komentarze