Z danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) wynika, że średnia wysokość renty dożywotniej w Polsce to 1000 zł miesięcznie. Stawki mogą się różnić, w zależności od wartości nieruchomości, płci i wieku seniora. Zdarza się, że wynoszą kilkaset lub kilka tysięcy zł. Świadczenie pieniężne otrzymuje się w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości.
Istotą tej umowy jest przeniesienie prawa własności nieruchomości przez jej dotychczasowego właściciela (Dożywotnika) na rzecz innej osoby (Nabywcy), w zamian za dożywotnie utrzymanie. Co do zasady, Nabywca powinien przyjąć Dożywotnika jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Strony umowy mogą jednak postanowić, że utrzymanie będzie polegało na wypłacaniu co miesiąc, aż do śmierci Dożywotnika, pewnej kwoty pieniężnej, kompensującej ww. obowiązki. Mogą również umówić się, że Dożywotnik będzie miał prawo, aż do śmierci, mieszkać w zbywanej nieruchomości (lokalu czy domu).
Zawierając umowę o dożywocie należy bardzo precyzyjnie ustalić treść umowy, tj. wskazać jakie obowiązki będą ciążyły na Nabywcy oraz do czego ewentualnie będzie zobowiązany Dożywotnik, tak aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i rozczarowań.
Napisz komentarz
Komentarze