Chodzi przede wszystkim o dodatkowe działania związane z rozprzestrzeniającym się ciągle wirusem ASF. – Od dwóch tygodni obserwujemy przeniesienie się wirusa ASF do centralnej Polski. W związku z tym, w trybie pilnym, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Środowiska, przygotowaliśmy projekt ustawy – mówi Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w MRiRW.
Proponowane rozwiązania dotyczą przede wszystkim zmian: ustawy o granicy państwowej, prawa łowieckiego oraz inspekcji weterynaryjnej. Zmiana ustawy o granicy państwowej spowoduje, że możliwe będzie stawianie na gruntach położonych w pasie drogi granicznej urządzeń lub budowli, które powstrzymają rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zwierząt. Krótko mówiąc chodzi o budowę długo zapowiadanego płotu przy wschodniej granicy.
Zgodnie z zapisami w projekcie, osoby, które należą do związku łowieckiego miałyby prawo do 6 dni urlopu okolicznościowego w roku, który pozwalałby im uczestniczyć w prowadzeniu odstrzałów sanitarnych.
Nowa specustawa budzi jednak spore wątpliwości wśród rolników. Uważają, że takie działania mogłyby pomóc, gdyby zostały przedstawione dużo wcześniej – Budowa płotu jest sprawą oczywistą, ale byłoby to najbardziej skuteczne, gdyby zbudowano go kilka lat wcześniej. Cała specustawa jest jednak spóźniona i nieadekwatna do sytuacji. – mówi Adam Olszewski przedstawiciel rolniczego OPZZ z terenu powiatu bialskiego.
Przypomnijmy, że rolnicy od 7 grudnia protestują w Warszawie. Rolnicze OPZZ przygotowało swoje postulaty odnośnie walki z ASF. – Jesteśmy bardzo dumni z tego protestu. Widać było od początku determinację rolników. Skandowaliśmy, żeby Jurgiel został zdymisjonowany.– dodaje Olszewski.
Więcej na ten temat w numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 50 z 12 listopada
Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze