- Zespół kardiologiczny przeprowadził już cztery zabiegi niwelujące wrodzoną wadę serca. Do tej pory, by taką operację przejść, chorzy musieli szukać pomocy np. w Warszawie. - To duża szansa dla młodych pacjentów po udarach - podkreśla dr Sebastian Wójcik, ordynator bialskiej kardiologii.
- W Lublinie odbyła się gala, na której uhonorowano firmy, instytucje i osoby których działalność przysłużyła się województwu, tytułami Ambasadora Lubelszczyzny i Marki Lubelskie. W gronie nagrodzonych znalazły się Cieleśnica S.A. i Kojpasz sp.j.
- Obok protestów niemieckich czy francuskich rolników, strajk polskich rolników jest kolejnym głosem przeciwko napływowi zboża spoza granic UE oraz ograniczeniu w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na ulice wyjadą również rolnicy z naszego regionu.
- Elżbieta Pyrka z Białej Podlaskiej, odwiedziła kilkadziesiąt państw. Wszędzie, gdzie się wybiera zabiera ze sobą aparat i robi zachwycające zdjęcia, które później pokazuje na wystawach.
- Niezgodne z prawem okazały się dwie uchwały rady powiatu, na podstawie których samorząd zrezygnował z członkostwa w LGD Zapiecek, a przystąpił do LGD Miś. Wojewoda uznał, że głosowania były niewłaściwe, bo wzięli w nich udział czterej radni zawiązani z LGD Miś. Wojewoda lubelski unieważniając uchwałę, wskazał nazwiska tych radnych.
- Na początku stycznia ujawniono nielegalne wysypiska śmieci w gminie Borki. Sprawa kręci się wokół Zakładu Gospodarki Komunalnej. Oskarża pracownik spółki, broni się jej kierownik. Na razie nie wiadomo do końca, kto za co odpowiada, ale koszty już policzono.
- Adam Kościańczuk czytelnikom "Słowa Podlasia" dał się poznać jako organizator aukcji "liścia ze świętego drzewa" i współorganizator Rodzinnego Biegu Mikołajkowego w Parczewie. 8 lat temu, czyli 4 lutego 2016 roku rozpoczęły się zdjęcia do programu „Ugotowani”, edycja lubelska, w której brał udział. Nie obowiązuje go już klauzula poufności z TVN, więc w rozmowie z Justyną Lesiuk-Klujewską zdradza kulisy realizacji programu oraz ciekawostki z planu i spoza niego, oczywiście z przymrużeniem oka.
- Gminy Ulan-Majorat, Komarówka Podlaska i Wohyń zrealizują projekt związany z cyfryzacją usług publicznych. Projekt otrzymał 7 mln zł dofinansowania.
- 1,5 mln zł zasili budżet oświaty gminy Kąkolewnica. Dzięki temu w szkołach pojawią się zajęcia z robotyki, programowania czy angielskiego, oraz wsparcie logopedyczne dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli.
- OSP Osowno potrzebuje wozu strażackiego. Gmina Borki chce kupić używany. W budżecie zabezpieczyła odpowiednią kwotę. W grę wchodzi używany Star.
- 2 lutego 1943 roku do stacji kolejowej w Mordach dotarł pociąg z wysiedlonymi z Zamojszczyzny w tym kilkuset dziećmi. Część przesiedleńców trafiło do rodzin z okolic m.in. Łysowa, Górek, Kornicy, Sarnak, Huszlewa i Olszanki. W rocznicę przybycia dzieci Zamojszczyzny w okolice Łosic, w centrum miasta zawisła wystawa poświęcona wydarzeniom sprzed lat.
- Nowa trasa ekspresowa S19 ma przebiegać dwa województwa podlaskie i mazowieckie. Decyzję o zezwoleniu na realizację jej kolejnego odcinka wydał wojewoda podlaski. Budowa obejmie powiat łosicki, a w nim gminę Sarnaki.
- Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Sarnak drapieżny ptak z okolicznego lasu wygrał walkę o życie. Sowa miała okazję pomieszkać u jednej z pracownic gminy i przejechać się do Warszawy z samym wójtem.
- Jeden z Głównych Punktów Zasilających powstał w ubiegłym roku w gminie Huszlew. Stacja Huszlew korzysta z energii wytwarzanej przez OZE. Przyłączono już do niej źródła o mocy przekraczającej 60 MW.
- Odbył się XXVII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich, ta impreza od lat jest jedną z największych i najbardziej prestiżowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Te i wiele innych ciekawych artykułów znajdziecie w papierowym i elektronicznym wydaniu naszego tygodnika.
Napisz komentarz
Komentarze