Radni miejscy w połowie 2023 roku przyjęli uchwałę, zgodnie z którą wyrazili chęć przystąpienia do projektu "Polityka senioralna EFS+" w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Jednak, gdy kwestie wdrożenia programu były dopinane, miasto Radzyń Podlaski, jako partner Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Lublinie się nie pojawiło.
- W ostatecznej wersji stanowiącej podstawę do podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu miasto Radzyń Podlaski nie zostało wskazane jako partner realizacji projektu – informował media Remigiusz Małecki, rzecznik Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Co z tą polityką senioralną?
Zdziwienia zaistniałą sytuacją nie kryje radna miejska Bożena Lecyk z Radzyń Moje Miasto. Jej zdaniem uczestnictwo w projektach adresowanych do seniorów jest w przypadku Radzynia Podlaskiego wyjątkowo istotne. - Obecnie obserwuje się problem starzejącego się społeczeństwa. Według szacunków GUS w 2040 r. populacja 60+ ma stanowić 40proc. społeczeństwa naszego kraju. Obecnie w naszym mieście seniorzy stanowią grupę ok 30 proc. wszystkich mieszkańców czyli ok 5 tys. i wykazują tendencję wzrostową. Będzie to duże wyzwanie. W związku z tym będą nam potrzebne coraz większe pieniądze na politykę senioralną realizowaną w różnych formach - od profilaktyki, pomocy społecznej czy sąsiedzkiej, opieki wytchnieniowej i wielu innych przewidzianych w programie – wylicza radna.
Dodaje, że radni klubu Radzyń Moje Miasto będą żądać wyjaśnień od władz miasta, czemu przyjęta przez radę uchwała do tej pory nie została wdrożona.
- Jako radna miejska razem z pozostałymi radnymi Sławomirem Zdunkiem oraz Mariuszem Szczygłem ze stowarzyszenia Radzyń Moje Miasto będziemy domagać się, aby miasto zgodnie z podjętą w dniu 29 czerwca 2023 r. uchwałą przystąpiło do realizacji projektu – dodaje.
Temat może stać się jednym z wątków obecnej kampanii wyborczej, bo kontrkandydat obecnego burmistrza w nadchodzących wyborach, Jakub Jakubowski już sygnalizuje, że o seniorach chce rozmawiać. - Nieustannie podtrzymuję chęć do otwartego spotkania i rozmowy z burmistrzem Radzynia, Jerzym Rębkiem o problemach miasta, w tym problemach seniorów. Dlaczego miasto zrezygnowało z europejskich pieniędzy dla seniorów (program EFS+) . Dlaczego siedziby klubów seniorskich w pałacu przyznaje się tylko wybrańcom, a część organizacji i starszych mieszkańców wprost lekceważy? - tak Jakubowski zahaczył ostatnio o temat na swoim profilu facebookowym.
Nie znaleźli seniorów
W programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 zawarto m.in. następującą klauzulę: "Fundusze polityki spójności będą przyznawane wyłącznie projektom i beneficjentom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych (...). W przypadku, gdy beneficjentem jest jednostka samorządu terytorialnego, która podjęła jakiekolwiek działania dyskryminujące (...), wsparcie w ramach polityki spójności nie może być udzielone". Czy te przepisy mogły stanąć u podstawy nieprzystąpienia miasta Radzyń Podlaski co senioralnego projektu?
W 2019 roku powiat radzyński, miasto Radzyń Podlaski i gmina Radzyń Podlaski, były jednymi z pierwszych w kraju samorządów, które przyjmowały Samorządowe Karty Praw Rodzin, uznawane przez organy unijne za dykryminacyjne. UE wprost ostrzegała, ze samorządy, które Karty przyjęły, nie mogą liczyć na unijne fundusze.
W czerwcu 2019 roku na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poświęconej przyjęciu przez samorządy raszyńskie SKPR, burmistrz Jerzy Rębek zapewniał: - Samorządy przyjęły uchwały związane z uznaniem Samorządowej Karty Praw Rodziny, bo to dokument, który niesie ze sobą dobro. Ma służyć ludziom, którzy niosą wartości chrześcijańskie i narodowe – zaznaczał burmistrz.
W ostatnich latach dokument ten na tyle przeszkadzał jednak samorządom w pozyskiwaniu funduszy unijnych, że w kraju lawinowo rady wycofywały się z podjętych uchwał, m.in. powiat radzyński. W mediach pojawiła się sugestia, że miasto Radzyń Podlaski nie zostało partnerem projektu "Polityka senioralna EFS+", właśnie przez SKPR.
Jednak burmistrz Jerzy Rębek pytany o przyczyny niezrealizowania uchwały rady miasta z czerwca 2023 roku o przystąpieniu do unijnego projektu, do SKPR w ogóle się nie odnosi. Sytuację tłumaczy innymi względami.
- Po wnikliwej analizie warunków uczestnictwa w projekcie miasto nie przystąpiło do jego realizacji. Powodem tej decyzji była przede wszystkim konieczność osiągnięcia bardzo wysokiego wskaźnika liczby uczestników, tj. zrekrutowanie 448 mieszkańców miasta w wieku powyżej 65 roku życia – informuje burmistrz Rebek. Twierdzi, że wykonanie tego warunku stało się niemożliwe, więc miasto nie mogło ryzykować. - W przypadku braku odpowiedniej liczby chętnych istniało zagrożenie zwrotu dofinansowania do urzędu marszałkowskiego – twierdzi Jerzy Rębek. Wskazuje, że na 213 gminy w województwie, chęć przystąpienia do programu zdeklarowało 36 samorządów.
Burmistrz zapewnia, że środowiska senioralne są przez miasto zaopiekowane. Wskazuje, że na ich rzecz realizowanych jest szereg działań, a samorząd wspiera organizacje seniorów organizacyjnie i finansowo.
Napisz komentarz
Komentarze