– Świątynia wraz z częścią wyposażenia została wpisana do rejestru zabytków, wcześniej bo w 1966 roku. Ochroną nie objęto jednak wówczas ww. elementów zabytkowego wyposażenia – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.
Teraz do listy zabytkowych przedmiotów wypełniających wnętrze kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie dołączono 12 elementów jej wyposażenia. Na liście zabytków znalazły się: ołtarz główny, obraz „św. Piotr i Paweł” w ołtarzu głównym, olej na płótnie, obraz „św. Franciszek ze zwierzętami” w ołtarzu głównym, obraz „św. Stanisław z Piotrawinem” w ołtarzu głównym, ołtarz przytęczowy prawy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, obraz „Matka Boska Częstochowska” w ołtarzu bocznym prawym, ołtarz przytęczowy lewy pw. Ukrzyżowania, obraz „Ukrzyżowanie” w ołtarzu przytęczowym lewym, ikona „Matka Boska z Dzieciątkiem”, chrzcielnica, ambona, żyrandol.
Jak informuje wojewódzki konserwator zabytków kościół został wybudowany w roku 1838 z inicjatywy parafian oraz proboszcza ks. Franciszka Szemioha, przy finansowym wsparciu hrabiego Tomasza Mostowskiego (ówczesnego właściciela dóbr). Powstał w stylu późnego klasycyzmu, usytuowany jest w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła, należącego do parafii, która istniała tu już w roku 1464."
Wyposażenie świątyni w ołtarz główny, ołtarze przytęczowe i obrazy, które obecnie zasiliły listę zabytków w kościele nastąpiło prawdopodobnie na początku XX w., gdy nieruchomość wróciła do Kościoła Katolickiego. „Z czasem uzupełniono elementy wyposażenia o chrzcielnicę, ambonę i o obrazy „św. Franciszka” i „św. Stanisława z Piotrawinem” w bocznych skrzydłach ołtarza głównego. Najstarszym elementem wyposażenia jest ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, która pochodzi z unickiej cerkwi i jest jedynym zachowanym autentycznym świadectwem unickiej historii Pratulina.” – podaje WUKZ w Lublinie.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze