Jak podkreślił prowadzący akademię Paweł, Maria Dąbrowska jest postacią ponadczasową. - Przez swoje wszechstronne uzdolnienia i zainteresowania można ją nazwać człowiekiem renesansu. Jej osiągnięcia i determinacja w dążeniu do celu są godne podziwu, co sprawia, że może być dla wielu wzorem do naśladowania. Niech hasłem przewodnim naszego dzisiejszego apelu będzie maksyma zaczerpnięta z jednego z jej dzieł: „Codzienną pracą twoją możesz wszystko dobre na tym świecie zepsuć i wszystko zło naprawić.” - przekazał Paweł.
Uczniowie postarali się ukazać dlaczego właśnie Maria Dąbrowska zasłużyła na patronowanie szkole. - Maria Dąbrowska, z domu Szumska, urodziła się 6 października 1889 r. w Russowie niedaleko Kalisza, w środowisku zubożałego ziemiaństwa. Uczyła się w polskim gimnazjum w Warszawie, które wyróżniało się wysokim poziomem nauczania - przekazała Alicja. Paweł dodał, że na wyższe studia Maria Dąbrowska wyjechała za granicę.
- W Lozannie i Brukseli studiowała nauki przyrodnicze. Następnie zaczęła studiować socjologię, ekonomię i filozofię na brukselskim uniwersytecie. Zaangażowała się jednocześnie w działalność w ruchu postępowo-niepodległościowego, należąc od 1910 r. do Stowarzyszenia im. Joachima Lelewela w Brukseli. Była działaczką społeczną, tłumaczką dzieł z literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Ale przede wszystkim pisarką - mówił Paweł..
- Najgłośniejszym dziełem Marii Dąbrowskiej jest czterotomowy cykl powieściowy „Noce i Dnie” - epicki obraz życia środowisk poszlacheckich w Polsce w latach 1864-1914. Wśród jej licznych dzieł na uwagę zasługują również ,,Na wsi wesele” – opowiadanie, w którym przedstawiono obraz powojennej polskiej wsi oraz ,,Ludzie stamtąd” – zbiór opowiadań przedstawiający codzienne życie mieszkańców wsi i dworskiej służby w początkach XX wieku.
Robert Matejek dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych wskazuje, że Maria Dąbrowska - patronka szkoły, to osoba niezwykła, przedsiębiorcza i odważna kobieta. - Była pisarką, ale też działała na rzecz społeczności lokalnej oraz banków spółdzielczych - mówi Robert Matejek. Dodaje, że Dzień Patronki odbywa się w szkole zawsze na wesoło. - Dzień Patronki to czas kiedy młodzież się przebiera i odgrywa scenki, tańczy. To moment, kiedy świętujemy, wtedy też ujawniają się niezwykłe talenty. To wspaniały moment, również dla mnie, bo widzę uczniów wówczas od strony artystycznej. Potem wręczamy certyfikaty, mamy rozstrzygnięcia konkursów przedmiotowych i idziemy wcześniej niż zwykle do domu - podsumowuje dyrektor.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze