Przedmiotem inwestycji jest wykonanie wieloetapowego projektu wielobranżowego remontu, przebudowy i rozbudowy zabytkowego dworu w Woli Osowińskiej w gminie Borki w oparciu o autorską koncepcję już zatwierdzoną przez UKZ.
Dwór stanowi część Zespołu Dworsko-Parkowo-Kościelnego w Woli Osowińskiej. Oprócz niezagospodarowanego dworu zespół złożony jest z zrewitalizowanego parku krajobrazowego, kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który pełni funkcję kościoła parafialnego parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej, Gorzelni Dworskiej oraz niezagospodarowanego Młyna Dworskiego. Obecnie dwór jest niezagospodarowany, zdegradowany i niszczejący.
Gmina Borki uzyskane w programie środki przeznaczy na:
- Wykonanie wstępnych badań dotyczących samego obiektu dworu, jak i możliwości realizacji zamierzenia inwestycyjnego. W szczególności gmina wykona: inwentaryzację obiektu; szczegółowe badania konserwatorskie obejmujące tynki zewnętrzne, wewnętrzne, malatury na deskach, elementy wystroju, takie jak: stolarka, drzwi oraz boazeria; odkrywki pasowe we wszystkich pomieszczeniach; program prac konserwatorskich; badania mikologiczne; ekspertyzę przeciwpożarową; badania gruntu.
- Opracowanie właściwej dokumentacji projektowej obejmującej wielobranżowy projekt podzielony na standardowe fazy opracowania, tj. obejmujący: architekturę; konstrukcję; instalacje sanitarne (w tym wentylację, system ogrzewania, kanalizację, wodociągi); instalacje elektryczne; instalacje niskoprądowe.
- Konsultacje i uzgodnienia zewnętrzne dotyczące analiz i operatu w zakresie warunków ochrony przeciwpożarowej oraz projektu technologii gastronomii (wynikającego z zakładanej realizacji restauracji w części podziemnej obsługującej cateringowo pozostałe kondygnacje).
Posiadając ww. dokumentację wnioskodawca będzie mógł uzyskać pozwolenie na budowę i przystąpić do robót budowlanych, tym samym ratując zabytek. Realizując projekt w oparciu o dofinansowanie, gmina zamierza nadać zabytkowi nową funkcję społeczno-kulturalną, a tym samym zapobiec dalszej degradacji obiektu zabytkowego. Planowana przebudowa w oparciu o wieloetapowy projekt wielobranżowego remontu, przebudowy i rozbudowy zabytkowego dworu w Woli Osowińskiej wpisze się funkcjonalnie w otoczenie zabytkowego parku (będącego przedmiotem rewitalizacji z 2020 r.) i kościoła.
Wykonanie ww. projektu pozwoli gminie realizować cele społeczne i kulturalne, niezbędne dla dalszego rozwoju gminy.
WARTO PRZECZYTAĆ:
Napisz komentarz
Komentarze