Projekt "Put Radzyn on the Map", adresowany jest do uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich. Koordynują go członkowie stowarzyszenia Radzyń Moje Miasto, Olga Król i Jarosław Król.
- Jednym z głównych powodów, dla których podjęliśmy się organizacji tego projektu, są bardzo szczątkowe, a czasem nawet mylące informacje o naszym regionie na anglojęzycznej wersji Wikipedii. Przykładem jest opis pałacu Potockich, nominowanego przez National Geographic do listy 7 Cudów Polski, który przedstawiony został jako „zamek", a artykuł o nim zawiera się w zaledwie czterech zdaniach. Uważamy, że jest to znakomita okazja do wypełnienia luki informacyjnej – informuje Anna Małoszewska z RMM.
Dlatego organizatorzy zapraszają młodych radzynian do uzupełnienia „białych plam” w opisach Radzynia na anglojęzycznej Wikipedii. - Zadanie konkursowe polega na utworzeniu anglojęzycznych artykułów na Wikipedię o miejscach, zabytkach, organizacjach, osobach lub wydarzeniach z powiatu radzyńskiego. Zależy nam na tym, aby o naszym regionie mówiło się na całym świecie! Takimi działaniami kształtujemy pozytywny wizerunek naszego powiatu, wręcz tworzymy jego markę. Docieramy nie tylko do turystów, ale także potencjalnych inwestorów. Należy także pamiętać o długofalowych korzyściach takiego projektu - artykuły na Wikipedii mają potencjał dotarcia do wielu ludzi, przez wiele lat – przekonuje członkini miejskiego ruchu.
Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja Totalizatora Sportowego, wspierająca działanie w ramach programu „Polska dziś i jutro", którego celem jest dążenie do promowania polskiej kultury i podtrzymywania tradycji narodowej oraz poszukiwanie nowoczesnych środków wyrazu postaw patriotycznych.
Jakie są zasady konkursu zaproponowanego młodym radzynianom przez RMM?
- Utwórzcie grupę projektową, składającą się z 5 uczniów i 2 opiekunów grupy. Rolę opiekunów, w przypadku szkół podstawowych, powinni pełnić nauczyciele. W przypadku zespołów uczniów szkół średnich rolę drugiego opiekuna mogą uzupełnić rodzice, trenerzy, opiekunowie kół naukowych – wyjaśnia Anna Małoszewska. - Zarejestrujcie swoją grupę na stronie konkursowej. Zostaniecie poproszeni o dane uczestników, opiekunów, dane kontaktowe. Od tej pory logując się na założone konto będziecie mogli edytować swoje dane oraz dodawać lub edytować artykuły.
Zarejestrowane grupy mogą stworzyć artykuł na anglojęzyczną Wikipedię o dowolnie wybranym miejscu, zabytku, wydarzeniu czy osobie z terenu powiatu radzyńskiego. - Ocenie komisji konkursowej zostaną poddane wszystkie prace umieszczone na platformie konkursowej do 30 maja. O wynikach konkursu poinformujemy drogą mailową wszystkich uczestników. Dodatkowo informacje te zostaną zamieszczone na stronie internetowej konkursu. Wyniki ogłosimy 17 czerwca 2024 r. – wyjaśnia Małoszewska.
Jest o co zawalczyć, bo trzy drużyny, które zostaną najwyżej ocenione w konkursie wyjadą na 4-dniową wycieczkę do Pragi.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz platformę umożliwiającą rejestrację grup znajdziecie TUTAJ
WARTO PRZECZYTAĆ:
Napisz komentarz
Komentarze