Umowę o współpracy w kwestii tworzenia Parku Pamięci Narodowej w grudniu ubiegłego roku podpisali wójt Wiesław Mazurek i prof. Zbigniew Karczmarzyk, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. Park powstać miałby na terenie kompleksu pałacowego w Żabikowie.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować i pogratulować panu profesorowi Dariuszowi Magierowi, dyrektorowi Instytutu Historii Uniwersytetu w Siedlcach, bo to dzięki niemu udało się podpisać umowę o współpracy z uniwersytetem – mówi wójt Wiesław Mazurek. - Przedmiotem umowy jest wspólne działanie na rzecz zespołu pałacowo-parkowego i utworzenie Parku Pamięci Narodowej w Żabikowie. Inicjatywa ma na celu budowanie lokalnej tożsamości historycznej mieszkańców. Dziękuję władzom uczelni za chęć objęcia patronatem naukowym parku i włączenia go do problematyki badawczej uczelni oraz udziału pracowników Instytutu Historii w radzie naukowo-programowej tworzonego zespołu.
Pod koniec lutego plan stworzenia Parku Pamięci Narodowej znalazł odzwierciedlenie w przygotowanym projekcie uchwały o jego utworzeniu. Jej przyjęcie przez radę gminy Radzyń Podlaski miało sformalizować od strony samorządowej, wdrożenie przedsięwzięcia. – Celem przedsięwzięcia jest promocja patriotyzmu i pamięci narodowej lokalnej społeczności. W skład parku mogą wchodzić, tablice informacyjne, aleje pamięci, ścieżki edukacyjne – wyliczał wójt, odczytując radnym projekt uchwały o utworzeniu Parku Pamięci Narodowej.
Zanim radni pojęli decyzję o utworzeniu Parku, radny Ryszard Król podzielił się pewną uwagą.
- Moje wątpliwości budzi nazewnictwo. Podobny tego typu park znajduje się w Toruniu, jest autorstwa o. Rydzyka, nam będzie zawsze brakowało do tych standardów. Więc może nie tak pompatycznie podchodźmy do nazwy, żeby nie dublować i nie ubliżyć pomysłowi o. Rydzyka – zwrócił uwagę radny.
Dodał, że zbieżna nazwa może prowadzić do zamieszania. - Wpisując w wyszukiwarkę Google „Park Pamięci Narodowej”, turyści mogą trafić do Żabikowa a nie do Torunia. My byśmy się cieszyli, ale oni może byliby niezadowoleni. Dlatego może należałoby zmienić nazwę, może na Ścieżkę Edukacji Narodowej – proponował radny Król, jednocześnie zastrzegając, że bliskie są mu inicjatywy patriotyczne i co do istoty samego przedsięwzięcia, jest za tą inicjatywą.
Wójt Mazurek zapewnił, że kwestię przyjętej nazwy omówi z przedstawicielami uczelni. - Myślę, że na każdym etapie można będzie zmienić uchwałą tę nazwę. Na pewno będziemy konsultować tę kwestię z prof. Magierem. Nie chcieliśmy nic kopiować, ale tak wyszło, natomiast będziemy się nad tym głosem pochylać – mówił Wiesław Mazurek.
Za utworzeniem Parku Pamięci Narodowej w zespole pałacowo-parkowym w Żabikowie zagłosowali jednomyślnie wszyscy obecni na sesji radni.
Dwór w Żabikowie
Miejscowość wchodziła w skład XVI-wiecznych dóbr Bartłomieja Kazanowskiego, sędziego ziemskiego łukowskiego, a następnie jego syna Jana – znanego działacza ariańskiego, który według źródeł wzniósł tutaj zbór. Kazanowscy na przełomie XVI i XVII wieku wznieśli tu parterowy dwór obronny, bodaj najstarszy tego typu obiekt na Podlasiu.
Od początku XIX stulecia do II wojny światowej właścicielami majątku była rodzina Ośniałowskich. Wtedy to nadbudowano piętro nadając mu charakter pałacyku. Na początku kolejnego stulecia przeobrażono park tak, iż nabrał on cech parku krajobrazowego. Po 1944 r. rozebrane zostały budynki gospodarcze, nie ocalał również dawny wystrój wnętrz pałacu. Na terenie parku zachowały się stare okazy drzew oraz staw. Na terenie pałacu zlokalizowano szkołę gminną. (źródło: Radzyńska Kraina Serdeczności)
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze