Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:12
Reklama
Reklama

Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniom

W pałacu Potockich odbyła się konferencja naukowa pt. “Zdolny Uczeń-Świetny Student-Ceniony Pracownik”. Na wydarzenie zaprosił burmistrz miasta oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniom
W pałacu Potockich odbyła się konferencja naukowa pt. “Zdolny Uczeń-Świetny Student-Ceniony Pracownik”. Na wydarzenie zaprosił burmistrz miasta oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Autor: Waldemar Pepa

Konferencję otworzyli Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego oraz Andrzej Kurenda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Moderatorem konferencji był Tadeusz Kucharuk. 

Następnie odbył się wykład pt.  „Po co i dlaczego warto się uczyć”, który poprowadził prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, popularyzator nauki, pierwszy przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Kolejno miała miejsce prelekcja pt. „Zdolny wychowanek pieczy zastępczej w środowisku szkolnym”, którą wygłosiła dr hab. Marzena Ruszkowska - prof. Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II. Na temat „Szanse rozwojowe dzieci i młodzieży w kontekście istniejącej w Międzyrzecu Podlaskim infrastruktury szkolno-edukacyjnej” mówił zastępca burmistrza miasta Paweł Łysańczuk. Na zakończenie miała miejsce dyskusja.

- Cieszę się, że TPN wyszedł z inicjatywą organizacji konferencji, zwłaszcza w kontekście powstającego w naszym mieście małego centrum nauki w ramach projektu SOWA. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ruszy w maju. Rozmawialiśmy o tym jak w pełni wykorzystać jej potencjał. To nie będą tylko eksponaty, ale cały pakiet inspiracji, propozycje zajęć oraz gotowe scenariusze lekcji - informuje Paweł Łysańczuk. Dodaje, że wydarzenie było nie tylko inspirujące, ale także pełne cennych refleksji na temat roli edukacji w kształtowaniu przyszłości dzieci i młodzieży. - Ważne, że w dyskusji tej wzięli udział nie tylko przedstawiciele oświaty, środowisk naukowych, ale także przedsiębiorcy - podkreśla Paweł Łysańczuk. 

Andrzej Kurenda prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk wyjaśnia, że pomysł konferencji naukowej narodził się, kiedy stowarzyszenie dowiedziało się, że we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ma powstać projekt SOWA. - Pomyśleliśmy, że to wielka szansa dla młodzieży uczącej się w Międzyrzecu Podlaskim, żeby nabyć nowe umiejętności i wiadomości. W związku z tym, że Ministerstwo Edukacji zaproponowało likwidację prac domowych, więc na konferencji dyskutowaliśmy, w jaki sposób zdolna młodzież może być przez nauczycieli i rodziców, zachęcona do nauki - przekazuje Andrzej Kurenda

- Duże zainteresowanie wzbudził wykład prof. Łukasza Turskiego, który mówił o potrzebie wolności, poprzez naukę i decydowanie, w kontekście sztucznej inteligencji. Ważna była rozmowa na temat tego, jakie aspiracje mają rodzice, a jakie uczniowie. Mówiliśmy o tym, że często rodzić przeciąża dziecko, przez to dziecko nie może rozwinąć swoich zainteresowań - mówi Andrzej Kurenda. Wskazuje, że istotna była też dyskusja, w czasie której wypowiadali się nauczyciele, ale też przedstawiciele pracodawców, którzy pokazali dobre praktyki pracy z młodzieżą. - Sporym zainteresowaniem cieszył się też wykład o młodzieży w pieczy zastępczej. Kładziony był nacisk na to, że potrzebne są fundusze na pracę ze zdolnym uczniem - tłumaczy na koniec.

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czyT 28.03.2024 19:13
Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborach

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama