Dlaczego zdecydował się Pan na udział w wyborach?
Wybory na urząd prezydenta miasta to nie konkurs piękności, wyścig rowerowy czy też spektakl teatralny. To też nie jest wojna. To powinna być rywalizacja na wizje rozwoju miasta, na programy pokazujące jaka ma być Biała Podlaska za 3, 5 czy 15 lat. Patrząc na działania władz naszego miasta przez ostatnie lata, jako mieszkaniec a teraz też jako radny miejski, widzę wiele niedoskonałości wymagających poprawy.
Dlatego postanowiłem z grupą osób niezwykle oddanych miastu opracować program, który jest jednoczący i wspierający nas mieszkańców, oparty na dialogu i współpracy bez względu na status społeczny, poglądy polityczne czy wyznanie. To miasto zasługuje na zrównoważony rozwój, wolny od partyjniactwa, podziałów i wykluczenia, dlatego postanowiłem wystartować w wyborach na prezydenta miasta aby móc w sposób rzetelny i konsekwentny realizować program #BiałaDlaWszystkich.
Co chce Pan zrobić dla miasta? Jaki jest program wyborczy?
Żaden inny komitet wyborczy w naszym mieście nie prezentuje swojego programu w całości, nie rozwija poszczególnych tematów. Nam się to udaje, ponieważ chcemy aby Biała Podlaska stała się miastem nowoczesnym, ciekawym i atrakcyjnym do zamieszkania, w którym żyje się wygodnie a jednocześnie tanio i spokojnie. Ten program to nie jest koncert życzeń. Proponujemy mieszkańcom wiele rozwiązań, które sprawdziły się w wielu miastach Polski podnosząc jakość ich życia. Stąd deklaracja wprowadzenia Karty Bialczanina z wieloma elementami obniżającymi koszty życia jak również zachęcającymi do osiedlania się w naszym mieście. To miedzy innymi bezpłatna komunikacja miejska, bezpłatne obiady dla dzieci uczęszczających do publicznych szkół podstawowych, budowa elektrociepłowni pozwalającej na znaczące obniżki cen ciepła, system ulg i benefitów od partnerów programu Karta Bialczanina. Powstanie pierwszego w naszym regionie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pomoże eliminować niedostosowanie społeczne młodzieży. Propozycje programowe obejmują wszystkie dziedziny życia od gospodarki przez infrastrukturę, kulturę, sport po sprawy społeczne. Budowa zapory na Krznie spowoduje powstanie zalewu spełniającego funkcje retencyjne i rekreacyjne a jednocześnie zabezpieczy tereny położone poniżej tamy przed zalewaniem czy podtopieniami. Da to możliwość wykorzystania tej części miasta do stworzenia strefy rekreacji zgodnej z oczekiwaniami społeczeństwa jak również rozwój przedsiębiorczości związanej z jej obsługą. Zalew i strefa rekreacji to powinien być „magnes” przyciągający turystów ale też i źródło zwiększonych dochodów budżetu miasta. Sama zaś tama może być wykorzystana, po zainstalowaniu w niej turbiny, jako źródło tańszej energii elektrycznej wykorzystywanej przez instytucje miejskie. Infrastruktura drogowa to element wymagający zdecydowanych i szybkich działań. Gwarantuję w każdym budżecie min. 8 mln na budowę i przebudowę ulic i chodników osiedlowych. Ponadto będę pozyskiwał środki zewnętrzne na przebudowę strategicznych dla miasta ulic takich jak Aleja Jana Pawła II oraz ulica Sidorska, jak również na budowę pełnej obwodnicy wschodniej naszego miasta.
Jaka będzie Pańskie pierwsza decyzja, jeśli wygra Pan wybory?
Jedną z pierwszych decyzji po wygranych wyborach, będzie przeprowadzenie pełnego audytu spółek miejskich pod kątem ich konsolidacji oraz jasnego podziału odpowiedzialności za poszczególne sfery życia. Będzie to również element obniżenia kosztów ich działania, a co za tym idzie obniżania cen usług komunalnych. Kolejne decyzje to zmiana struktury organizacyjnej urzędu miasta pozwalającej na przyspieszenie realizacji nowych wyzwań, szczególnie w zakresie gospodarki czy też planowania przestrzennego.
Jaki zespół zbudował Pan wokół siebie? Na czyje wparcie Pan liczy?
Myślę, że w realizacji tych wszystkich ambitnych zamierzeń pomogą mi fachowcy, których w Białej Podlaskiej jest wielu. Będę stawiał na ludzi z otwartymi umysłami, zaangażowanych, dobieranych w oparciu o ich kompetencje i umiejętności a nie przynależność do tej czy innej organizacji. Pozwoli to na przywrócenie normalności w zarządzaniu miastem. Urzędnicy nie będą rozliczani za ilość tzw. lajków chwalących dokonania prezydenta, ale za rzetelność pracy jaką wykonują na rzecz miasta. Dyrektorzy instytucji miejskich, zarządy spółek będą rozliczane za wykonywanie zadań postawionych przed nimi przy pomocy zespołów zatrudnianych przez nich na zasadach wiedzy, kompetencji i umiejętności. Przede wszystkim liczę na wsparcie Mieszkańców, ponieważ to Oni wiedzą najlepiej co w mieście nie działa i co wymaga naprawy.
Jak ocenia Pan pracę obecnie urzędującego prezydenta Michała Litwiniuka?
Obecny prezydent stworzył swój autorski model prezydentury oparty raczej na byciu celebrytą niż pierwszym urzędnikiem i menedżerem w mieście. Wprowadziło to niestety zbyt wiele chaosu do życia naszego miasta i spowodowało skupienie się raczej na kreowaniu własnego wizerunku i kariery politycznej, niż na rozwiązywaniu problemów mieszkańców. Zbyt wiele inwestycji kosztujących budżet miasta poważne kwoty, nie spełnia oczekiwań mieszkańców w zakresie przede wszystkim ich funkcjonalności. Wielu mieszkańców przekonało się, że obecnemu włodarzowi obcy jest szacunek dla drugiego człowieka i posiada wyjątkowy dar zrażania do siebie ludzi i środowisk, uznając, że jedynym autorytetem jest on sam.
A gdyby doszło do drugiej tury bez Pańskiego udziału, któremu z kontrkandydatów przekazałby Pan głosy?
Nie przewiduję braku mnie w drugiej turze, w związku z tym nie prowadzę rozważań na temat udzielania poparcia któremukolwiek z moich kontrkandydatów.
Dziekuję za rozmowę.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze