Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:17
Reklama
Reklama

Na bialskiej uczelni o wyzwaniach w edukacji

Nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich dyrektorzy, spotkali się na Akademii Bialskiej, by dyskutować o nowej szkolnej rzeczywistości, z jaką zmierzą się oni i uczniowie już w najbliższych miesiącach.
Na bialskiej uczelni o wyzwaniach w edukacji
Nauczyciele szkół podstawowych i średnich oraz ich dyrektorzy, spotkali się na Akademii Bialskiej, by dyskutować o nowej szkolnej rzeczywistości

Autor: Joanna Danielewicz

Konferencję nt.: Jak funkcjonować w nowej rzeczywistości edukacyjnej?" zorganizowało 5 kwietnia Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. - Inicjatorem jest LSCDN, które swoim zasięgiem obejmuje całe województwo, więc liczymy na obecność nauczycieli nie tylko z Białej Podlaskiej, ale również z terenu. Wśród prelegentów mamy naszych konsultantów z LSCDN:  panią kierownik bialskiego oddziału Centrum Elżbietę Komosę, Renatę Michalczuk i Małgorzatę Kiec. Z wykładami wystąpią również nasi goście: dr hab. Cezary Kalita z Uniwersytetu w Siedlcach powie o ocenach jako relacji uczeń – nauczyciel, a pani dr Ewa Pawłowicz-Sosnowska z AB zaproponuje koncepcje zajęć outdoorowych w nauczaniu – mówił tuż konferencją Jacek Miziuk, wicedyrektor LSCDN. - Ja będę chciał zapoznać nauczycieli z kierunkami rozwoju Centrum. Powiem o  tym, co zostało osiągnięte, jak i o tym co planujemy, by pomóc nauczycielom odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Konferencja odbywa się raz w roku. Jak mówi kierownik bialskiego oddziału LSCDN, Elżbieta Komosa, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli. 

- Spodziewamy się dzisiaj około 100 uczestników – Tegoroczna konferencja dotyczy tego, jak funkcjonować w nowej rzeczywistości edukacyjnej. Przekazywane zostaną informacje, które będą dotyczyły nowego roku szkolnego, gdzie będziemy mieć do czynienia z inną formą oceniania, jaką – na razie nie wiemy do końca. Będziemy mówić również o tym, jakiego ucznia mamy dziś w szkole. Nowy uczeń pokolenia iGen (Z) i Alpha, to inne pokolenia, niż te poprzednie – informuje kierownik Komosa. 

Uważa, że tego typu konferencje nauczycielom są potrzebne. - To dobra forma podzielenia się informacjami i pole do wymiany doświadczeń. Co do planowanych zmian, które miałyby wejść do szkół w przyszłym roku, przekażemy pewne koncepcje, które są sygnalizowane i poddawane przez nauczycieli dyskusjom. Możemy na razie mówić o koncepcjach, gdyż nie ma jeszcze żadnego rozporządzenia podpisanego przez ministerstwo – dodaje kierownik.

Uczestników konferencji gościła Akademia Bialska, bo jak zaznaczył rektor prof. Jerzy Nitychoruk, troska o edukację młodych to wspólna sprawa placówek edukacyjnych wszystkich szczebli. 

- Konferencja jest skierowana do kadry szkól podstawowych i ponadpodstawowych, ale Akademia Bialska przejmuje od państwa tu zebranych edukację młodzieży, którą nauczyciele szkół podstawowych i średnich z nią rozpoczęli. Łączy nas zatem troska o tą naszą młodzież. Dzięki niej kiedyś my będziemy mogli żyć spokojnie na emeryturach. Tak jak tą młodzież wykształcimy, taką będziemy ją mieli. To nasza wspólna troska – mówi rektor Nitychoruk. -  Obecna AB jest spadkobierczynią tej sprzed 400 lat. Dziś my jako uczelnia i państwo nauczyciele, pracujemy po to, by  nasza młodzież po świecie się nie tułała, jak powiedział założyciel AB ks. Krzysztof Wilski-Ciborowicz – dodał podczas inauguracji konferencji rektor Akademii Bialskiej.

Podczas paneli uczestnicy poszerzali wiedzę dotyczącą kompetencji współczesnych uczniów i ich funkcjonowania. Rozmawiali o nieporozumieniach wynikających z oceniana uczniów i możliwościach jakie stwarza ocena w relacji nauczyciel – uczeń. Organizatorzy konferencji postawili sobie również za cel zachęcenie nauczycieli podejmowania innowacyjnych  działań  z zakresu nieszablonowego oceniania  ucznia w nowej rzeczywistości edukacyjnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama