Konferencję nt.: Jak funkcjonować w nowej rzeczywistości edukacyjnej?" zorganizowało 5 kwietnia Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. - Inicjatorem jest LSCDN, które swoim zasięgiem obejmuje całe województwo, więc liczymy na obecność nauczycieli nie tylko z Białej Podlaskiej, ale również z terenu. Wśród prelegentów mamy naszych konsultantów z LSCDN: panią kierownik bialskiego oddziału Centrum Elżbietę Komosę, Renatę Michalczuk i Małgorzatę Kiec. Z wykładami wystąpią również nasi goście: dr hab. Cezary Kalita z Uniwersytetu w Siedlcach powie o ocenach jako relacji uczeń – nauczyciel, a pani dr Ewa Pawłowicz-Sosnowska z AB zaproponuje koncepcje zajęć outdoorowych w nauczaniu – mówił tuż konferencją Jacek Miziuk, wicedyrektor LSCDN. - Ja będę chciał zapoznać nauczycieli z kierunkami rozwoju Centrum. Powiem o tym, co zostało osiągnięte, jak i o tym co planujemy, by pomóc nauczycielom odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Konferencja odbywa się raz w roku. Jak mówi kierownik bialskiego oddziału LSCDN, Elżbieta Komosa, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli.
- Spodziewamy się dzisiaj około 100 uczestników – Tegoroczna konferencja dotyczy tego, jak funkcjonować w nowej rzeczywistości edukacyjnej. Przekazywane zostaną informacje, które będą dotyczyły nowego roku szkolnego, gdzie będziemy mieć do czynienia z inną formą oceniania, jaką – na razie nie wiemy do końca. Będziemy mówić również o tym, jakiego ucznia mamy dziś w szkole. Nowy uczeń pokolenia iGen (Z) i Alpha, to inne pokolenia, niż te poprzednie – informuje kierownik Komosa.
Uważa, że tego typu konferencje nauczycielom są potrzebne. - To dobra forma podzielenia się informacjami i pole do wymiany doświadczeń. Co do planowanych zmian, które miałyby wejść do szkół w przyszłym roku, przekażemy pewne koncepcje, które są sygnalizowane i poddawane przez nauczycieli dyskusjom. Możemy na razie mówić o koncepcjach, gdyż nie ma jeszcze żadnego rozporządzenia podpisanego przez ministerstwo – dodaje kierownik.
Uczestników konferencji gościła Akademia Bialska, bo jak zaznaczył rektor prof. Jerzy Nitychoruk, troska o edukację młodych to wspólna sprawa placówek edukacyjnych wszystkich szczebli.
- Konferencja jest skierowana do kadry szkól podstawowych i ponadpodstawowych, ale Akademia Bialska przejmuje od państwa tu zebranych edukację młodzieży, którą nauczyciele szkół podstawowych i średnich z nią rozpoczęli. Łączy nas zatem troska o tą naszą młodzież. Dzięki niej kiedyś my będziemy mogli żyć spokojnie na emeryturach. Tak jak tą młodzież wykształcimy, taką będziemy ją mieli. To nasza wspólna troska – mówi rektor Nitychoruk. - Obecna AB jest spadkobierczynią tej sprzed 400 lat. Dziś my jako uczelnia i państwo nauczyciele, pracujemy po to, by nasza młodzież po świecie się nie tułała, jak powiedział założyciel AB ks. Krzysztof Wilski-Ciborowicz – dodał podczas inauguracji konferencji rektor Akademii Bialskiej.
Podczas paneli uczestnicy poszerzali wiedzę dotyczącą kompetencji współczesnych uczniów i ich funkcjonowania. Rozmawiali o nieporozumieniach wynikających z oceniana uczniów i możliwościach jakie stwarza ocena w relacji nauczyciel – uczeń. Organizatorzy konferencji postawili sobie również za cel zachęcenie nauczycieli podejmowania innowacyjnych działań z zakresu nieszablonowego oceniania ucznia w nowej rzeczywistości edukacyjnej.
Napisz komentarz
Komentarze