Wniosek w sprawie budowy biogazowni do Urzędu Gminy Łomazy wpłynął 14 listopada 2023 r. Inwestorem jest MDI Energia sp. z o.o. z Warszawy. Inwestycja polega na budowie biogazowni rolniczej o mocy 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w skład której wchodzić mają min: silosy na kiszonki, zbiornik na substraty płynne, zbiorniki fermentacyjne, pofermentacyjne i magazynowe, maszynownia, kontener socjalny. Planowana Inwestycja będzie powstawać na działkach prywatnych, które znalazł inwestor biogazowni.
Zostawcie nas w spokoju
– Protestujemy przeciwko realizacji przedsięwzięcia przez firmę MDI Energia S.A. polegającego na budowie w bezpośredniej bliskości naszych domów, biogazowni rolniczej o mocy 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Krasówce na działce nr 229/1. Domagamy się od wójta niewydawania zgody na realizację powyższego przedsięwzięcia – mówią mieszkańcy Krasówki i Burwina, z którymi się spotkaliśmy. Mieszkańców wsparł radny powiatu bialskiego, Marek Uściński.
– Nasza miejscowość jest wsią typowo rolniczą. Większość mieszkańców to rolnicy, którzy prowadzą własne gospodarstwa rolne. W Krasówce i Burwinie nie ma przemysłu ani żadnych obiektów z nim związanych. Dzięki temu mamy czyste środowisko naturalne. Powietrze jest zdrowe pozbawione czynników szkodliwych dla środowiska i człowieka. Niewielka liczba mieszkańców powoduje, że w obu naszych wsiach warunki życia są zbliżone do naturalnych. Nie zmagamy się z takimi niedogodnościami, jak hałas czy spaliny, które występują w innych miejscowościom naszej gminy. Drogi mamy słabe, ale ze względu na niewielki ruch samochodowy pozostają przejezdne. Chociaż wymagają gruntownego remontu. Z uwagi na peryferyjne położenie jesteśmy kwalifikowani jako jedni z ostatnich w cyklu inwestycyjnym z zakresu budowy i remontów dróg – opowiada nowowybrana radna gminy Łomazy i mieszkanka Krasówki, Emilia Matysiewicz.
Boimy się skażenia
Mieszkańcy obu wsi obawiają się, że pojawienie się biogazowni wraz z infrastrukturą towarzyszącą całkowicie zmieni krajobraz i pogorszy warunki życia w Krasówce.
– Naszym zdaniem ulegną one drastycznemu pogorszaniu. Zwiększy się ruch drogowy ciężkich pojazdów jadących do i z biogazowni. Droga po której będą się poruszały transporty substratów, szybko ulegnie zniszczeniu, gdyż jej parametry użytkowe nie są dostosowane do obciążeń, jakie wystąpią po otwarciu biogazowni. Wzrośnie natężenie ruchu, zwiększając tym samym zagrożenie dla wszystkich użytkowników drogi, w tym naszych dzieci – argumentują.
Mieszkańcy obawiają się również, że w wyniku funkcjonowania biogazowni wsie będą zanieczyszczone. – Będzie więcej spalin samochodowych, których nie chcemy. Oprócz tego najbardziej obawiamy się smrodu, który całkowicie zatruje nam życie. Jak wynika z naszych obserwacji, obawy te nie są bezzasadne. Przykrego zapachu można doświadczyć, chociażby przejeżdżając drogą 812 na trasie Bielany-Łomazy, gdzie nieustannie unosi się duszący fetor z pobliskich kurników. Innym przykładem może być Woroniec w gminie Biała Podlaska, w którym śmierdzi nieustannie. Intensywność tej uciążliwości jest zauważalna przez wszystkich kierowców podróżujących drogą krajową nr 2 – mówi radna Emilia Matysiewicz. – Chcemy tylko ocalić nasze środowisko naturalne i zachować warunki życia mieszkańców w stanie takim, jakie są dzisiaj – zaznacza.
Zaniepokojeni mieszkańcy Krasówki i Burwina wysłali pisma do inwestora i urzędu gminy, stanowczo sprzeciwiając się planowanej inwestycji. – Niestety nie doczekaliśmy się odpowiedzi – kwitują.
Skontaktowaliśmy się z inwestorem, firmą MDI Energia S.A. w Warszawie. – Żadne pismo od mieszkańców wsi do mnie nie dotarło, ale chętnie spotkamy się z lokalną społecznością, aby odpowiedzieć na pytania i rozwiać wątpliwości co do budowy biogazowni – zapewnia Ewelina Pietrak, pełnomocnik firmy odpowiedzialny za inwestycję.
Urząd czeka na opinie
Wójt gminy Jerzy Czyżewski wyjaśnia, że postępowanie w sprawie budowy biogazowni zostało wszczęte 14 listopada 2023 roku, natomiast zawiadomienie o wszczęciu postępowania zostało opublikowane z dniem 11 grudnia 2023 r., po uzupełnieniu przez inwestora braków formalnych.
– Ponieważ planowana inwestycja należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, urząd gminy wystąpił 11 grudnia 2023 roku o wydanie opinii na temat inwestycji do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Zarządu Zlewni PGW Wody Polskie w Białej Podlaskiej. Instytucje po przeanalizowaniu przesłanego materiału wystąpiły o uszczegółowienie lub wyjaśnienie niektórych informacji od inwestora. Na ich podstawie 27 lutego 2024 roku Zarząd Zlewni wydał opinię o niestwierdzeniu potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko ze względu na brak negatywnego wpływu tego przedsięwzięcia na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych – mówi Jerzy Czyżewski.
Dodaje, że Państwowy powiatowy inspektor sanitarny 7 marca 2024 r, wniósł o sporządzenie raportu w zakresie podanym w art. 66 ust. 1 i 6 ustawy w dnia 3 października. RDOŚ do dnia 19 kwietnia 2024 r. nie przesłał swojej opinii.
Planowane konsultacje
– 12 grudnia 2023 roku mieszkańcy zostali powiadomieni w sposób zwyczajowo praktykowany w takich przypadkach poprzez tablice ogłoszeń urzędu gminy oraz sołectwa, a także poprzez Biuletyn Informacji Publicznej. Informacje w tych miejscach pojawiły się zaledwie po kilku dniach, jak inwestor uzupełnił braki formalne w swoim wniosku – wyjaśnia wójt. – Pierwsze wnioski mieszkańców o zapoznanie się z dokumentacją wpłynęły do urzędu gminy 18 grudnia 2023 r. W dniu 19 grudnia 2023 wpłynęło do urzędu pismo dotyczące sprzeciwu mieszkańców. Zostało ono niezwłocznie przekazane do instytucji opiniujących inwestycje – zaznacza włodarz.
Mieszkańcy wsi chcą zablokować inwestycję. Zapytaliśmy wójta, jakie są kolejne etapy postępowania administracyjnego i czy mieszkańcy mogą się sprzeciwić na każdym etapie. – Jeśli chodzi o etapy postępowania, to po zebraniu wszystkich opinii inwestor zostanie zobowiązany do przygotowania stosownych opinii i raportów. Strony postępowania mają na każdym etapie możliwość wglądu do dokumentów, zapoznawania się z aktualnym stanem postępowania. Po zebraniu wszystkich opinii instytucji będą wyznaczone konsultacje społeczne z udziałem wszystkich zainteresowanych – uspokaja włodarz.
Jeśli inwestor przedłoży wszystkie wymagane dokumenty i raporty, urząd gminy będzie zobligowany do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnym krokiem po uprawomocnieniu się decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będzie procedura wydania warunków zabudowy dla inwestycji. Następnie starostwo powiatowe wydaje pozwolenie na budowę.
W Krasówce nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzje dotyczące zabudowy i inwestycji wydawane są na podstawie "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego".
– Jednocześnie gmina Łomazy, na ostatniej sesji rady gminy, podjęła działania nad powstaniem "Planu ogólnego gminy". To dokument planistyczny obejmujący obszar gminy, który zastąpi dotychczas obowiązujące "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego" – informuje wójt.
Mieszkańcy Krasówki i Burwina zapowiadają, że nie dopuszczą do powstania tej biogazowni.
Napisz komentarz
Komentarze