„Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Piękne krajobrazy
Wczesnym rankiem 17 marca 2024 r. grupa 30 uczniów klas VI-VIII pod opieką 4 nauczycieli wyruszyła w drogę do Leptokarii.
– W trakcie 30-godzinnej podróży podziwialiśmy piękne krajobrazy naszej ojczyzny oraz krajów, przez które przejeżdżaliśmy – Słowacji, Węgier, Serbii, Macedonii Północnej, Grecji. Do celu naszej podróży – Leptokarii położonej między Morzem Egejskim, a Masywem Olimpu dotarliśmy 18 marca przed południem. Grecja przywitała nas słoneczną pogodą, kwitnącymi drzewami i pięknymi widokami - opowiada wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych W Piszczacu – Agnieszka Pawlak.
Uczestnicy wyjazdu zamieszkali w czterogwiazdkowym hotelu Poseidon Palace tuż nad brzegiem morza.
– Każdego dnia realizowaliśmy przygotowany wcześniej program. Dzięki zajęciom w szkole partnerskiej – Gymnasio Kontariotissas w Katerini rozwijaliśmy kompetencje cyfrowe, w zakresie wielojęzyczności, rozumienia i tworzenia informacji, w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej, umiejętności uczenia się – wyjaśnia wicedyrektor.
Wzięli udział w 2 paradach
Dodatkowymi atrakcjami było poznanie historii szkoły partnerskiej i regionu, spędzanie czasu wolnego z greckimi rówieśnikami, wspólny udział w dwóch paradach (pierwszej kończącej karnawał w Grecji i tydzień później w paradzie z okazji Święta Niepodległości najważniejszego greckiego święta państwowego upamiętniającego uwolnienie się Grecji po prawie czterechsetletniej niewoli tureckiej).
W wolnym czasie uczniowie i nauczyciele mieli okazję zwiedzić okoliczne atrakcje turystyczne.
– Bez wątpienia największe wrażenie wywarły na nas słynne na cały świat greckie Meteory. Ten niezwykły masyw górski, gdzie znajdują się majestatyczne klasztory, wpisany jest na listę dziedzictwa Unesco. Pojedyncze skały wznoszą się na około 540 metrów, a na ich szczytach umiejscowione są zespoły prawosławnych klasztorów (monastyrów). My mieliśmy okazję zwiedzić klasztor mniszek pw. Świętego Stefana. Podczas pobytu w Grecji zwiedziliśmy również drugie, co do wielkości miasto Grecji – Saloniki. Spacer nabrzeżem miasta, obejrzenie Białej Wieży, symbolu tego nadmorskiego miasta, pomnika Aleksandra Macedońskiego, ednego z najsłynniejszych władców świata starożytnego oraz pomnika Arystotelesa, którego – zgodnie z legendą – trzeba złapać za duży palec u nogi, by zapewnić sobie dar pięknego i mądrego wysławiania, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na nas podczas pobytu w Salonikach lub jak niektórzy nazywają w Thessalonikach – relacjonuje Agnieszka Pawlak.
Górskie wycieczki
Inne, równie atrakcyjne miejsca, które uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić, to Stary Panteleimonas, pełna uroku kamienna wioska położona na wysokości około 700 m n. p. m., do której wiedzie kręta droga, z której można podziwiać przepiękne widoki na Riwierę Olimpijską.
Leptokaria to miejscowość położona u stóp Olimpu, toteż nie obyło się bez wycieczek górskich. Jedną z nich była wyprawa do Litochoro (zwaną przez naszych rodaków greckim Zakopanem) oraz jego największej atrakcji, czyli wąwozu rzeki Enipeas. Spacer po wciąż działającym akwedukcie wybudowanym na jednej ze stromych skał miał finał przy niewielkim jeziorku, zwanym potocznie Wanną Afrodyty, gdyż zgodnie z mitologią bogini miłości odbywała w nich regularne kąpiele.
– Wiele radości sprawiły nam zorganizowane na terenie należącym do hotelu Poseidon igrzyska olimpijskie, podczas których mieliśmy możliwość sprawdzenia swojej sprawności fizycznej w wielu konkurencjach sportowych rywalizując nie tylko miedzy sobą, ale również z nowopoznanymi kolegami i koleżankami. Nie obyło się też bez kąpieli w Morzu Egejskim, choć sezon na tego typu atrakcje wodne jeszcze nie rozpoczął się – opowiada wicedyrektor placówki.
Szlifowali język angielski
Wszystkie podjęte przez uczestników wyjazdu działania udoskonaliły umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
– Udział w projekcie wpłynął na nasze zainteresowanie i podniesienie wiedzy w zakresie wykorzystania nowych technologii cyfrowych w procesie uczenia się. Poszerzyliśmy wiedzę na temat historii, kultury, tradycji i obyczajów Grecji, poprawiliśmy swoje umiejętności współpracy w grupie i środowisku międzynarodowym oraz zrozumieliśmy zagadnienia dotyczące korzystania z możliwości, jakie stwarza członkostwo w Unii Europejskiej. „Wszystko, co dobre szybko się kończy” · W naszej pamięci na zawsze pozostaną piękne wspomnienia, min. taniec Zorba wykonany z naszymi rówieśnikami z greckiej szkoły, wspólne przygotowanie tradycyjnych greckich potraw, zakupy na targu w Leptokarii. Mamy również nadzieję, że zawiązane w Grecji przyjaźnie przetrwają próbę czasu. Do zobaczenia! Τα λέμε! – podsumowuje nauczycielka.
Napisz komentarz
Komentarze