- Implantacja CRT polega na umieszczeniu co najmniej 2 elektrod w sercu. CRT jest urządzeniem, które ma za zadanie przywrócić pracę lewej i prawej komory serca do synchronicznego i jednoczasowego skurczu przez co poprawia się wydolność mięśnia sercowego – informuje Magdalena Us, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
Jak informuje szpital, bialski zespół kardiologiczny już po raz czwarty dokonał implantacji pacjentom urządzenia służące do terapii resynchronizującej pracę serca CRT.
- Dla pacjentów z naszego regionu jest to dobra wiadomość ponieważ nie muszą już być oni kierowani do innych ośrodków np. w Lublinie czy też Warszawie – zwraca uwagę rzecznik szpitala. - Układ ten może być też wyposażony w funkcję kardiowertera-defibrylatora – CRT-D. W naszym szpitalu takiej terapii poddano już 7 pacjentów. Po ok 4 dniach od zabiegu pacjenci są wypisywani do domu.
Przypomnijmy, że na początku roku szpital informował o innych zabiegach, jakich podejmują się kardiolodzy w bialskim szpitalu. Wówczas chodziło o zabiegi zamknięcia przetrwałego otworu owalnego (PFO), które zespół pod kierunkiem doktora Sebastiana Wójcika, po raz pierwszy wykonał w styczniu tego roku. - To zabieg z dziedziny kardiologii inwazyjnej, który ma na celu zamknięcie drożnego otworu owalnego, czyli defektu w przegrodzie między prawym, a lewym przedsionkiem serca. PFO to wrodzona wada serca, w której istnieje drożność między prawym i lewym przedsionkiem – informowała wówczas Magdalena Us. Zwracała też uwagę, że podjęcie się przez kardiologów z WSzS w Białej Podlaskiej tych zabiegów, umożliwiło pacjentom leczenie na miejscu w bialskim szpitalu wojewódzkim.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze