Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 05:52
Reklama
Reklama

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.
Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Dotychczas opowiedzieliśmy Państwu o projektach związanych z inwestycjami w edukację oraz sport i rekreację. Dzisiaj proponujemy przegląd wydarzeń, które z pewnością zainteresują miłośników historii, regionalistów i wszystkich zwolenników aktywnego wypoczynku. – Zapraszam do odwiedzin u prawdziwych „Lokomotyw Funduszy Europejskich” – beneficjentów, którzy przywrócili blask niszczejącym zabytkom, lub stworzyli miejsca kultywujące regionalną tradycję – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Swoje projekty zrealizowali korzystając ze wsparcia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 - 2013 oraz 2014 - 2020. 

Co? Gdzie? Kiedy?
  • Dzień w Wikarówce, Kazimierz Dolny 1 maja br. w godz. 12.00 - 18.00, ul. Nadrzeczna 7. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich odbudowana została zabytkowa Wikarówka. Tworzące ją obiekty dostosowano do potrzeb osób zagrożonych wykluczeniem oraz osób z niepełnosprawnościami. Prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły miastu m.in.: Wozownię, Organistówkę i Starą Plebanię. (Więcej informacji na stronie https://swietejanny.pl/wikarowka).

Wraz z gospodarzem Wikarówki – Kazimierskim Stowarzyszeniem Dobroczynnym pw. Św. Anny zapraszamy do udziału w warsztatach tanecznych, muzycznych, tworzenia instrumentów z recyklingu i nauką gry na nich. Miłośnicy malarstwa zobaczą wystawę prac malarskich uczestników warsztatów rysunku i malarstwa prowadzonych w Wikarówce. Na Kazimierskim Rynku, w kościołach św. Anny i św. Ducha oraz na wzgórzu za Farą wystąpią chóry.

  • Urodziny Henryka Sienkiewicza, 5 maja br. godz. 13.00 – 18.00, to propozycja Powiatu Łukowskiego i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, ul. Henryka Sienkiewicza 100. Przy wsparciu Funduszy Europejskich uratowano i oddano odwiedzającym miejsce urodzin (5 maja 1846 r.) Henryka Sienkiewicza. Udało się wyremontować i przebudować zespół podworski w Woli Okrzejskiej. Na jego bazie powstało Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej, służące upowszechnianiu dorobku wielkiego polskiego pisarza i laureata Nagrody Nobla. Przebudowano również Kopiec Sienkiewicza w Okrzei.

Gospodarze przewidzieli mnóstwo atrakcji. Polecamy koncert kameralny w muzeum, odwiedziny w obozie towarzysza husarskiego (namioty z wyposażeniem: uzbrojenie, meble, wystawka na stole, wiata ze stołami i ławkami, ruszt), koncert pieśni rycerskich, wykłady i gawędy poświęcone czasom sarmackim oraz gry i zabawy związane z epoką (m.in.: strzelanie z łuku, rzucanie podkowami). Zobaczymy również pojedynek na szable. (Więcej informacji i zapisy na stronie www.muzeumhs.pl/).

  • Dzień w Muzeum Wsi Lubelskiej, 8 maja br., godz. 13.00 – 18.00, Lublin, al. Warszawska 96. Do odwiedzin w popularnym skansenie nikogo nie trzeba zachęcać. Jednak jako „Lokomotywa” Funduszy Europejskich Muzeum oferuje dodatkowe atrakcje. Tego dnia w ramach biletu wstępu odwiedzjący będą mogli m.in: wysłuchać opowieści o historii obiektu i strażackich eksponatach z Remizy z Wilkowa i zwiedzić Dom z Siedliszcza, gdzie w kuchni żydowskiej odbędzie się pokaz pieczenia cebularzy. Z kolei w salonie miasteczkowego zakładu fryzjerskiego będzie można dowiedzieć się wszystkiego o przedwojennej urodzie i higienie. W budynku Ratusza z Głuska zaplanowano pokaz pracy wędrownego drukarza, który przypomni, jak wykonywano tradycyjne ludowe druki i zdobienia tkanin przy pomocy drewnianych stempli.

Pokazy realizowane będą w obiektach które powstały przy wsparciu Funduszy Europejskich. Zbudowane dzięki nim muzealne miasteczko jest specjalnym walorem regionu. Muzealna kompozycja urbanistyczna ukazuje charakter i klimat miejsc takich siedlisk – rynku, uliczek, skupiska stodół. (Więcej na stronie www.skansen.lublin.pl).

O wszystkich szczegółach związanych z przedsięwzięciami organizowanymi w ramach DOFE informujemy na bieżąco na stronie internetowej www.funduszeUE.lubelskie.pl/.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Aleks22Treść komentarza: Zobaczcie ile zarabiaja ludzie prezydenta w radach nadzorczych miejskich spolek. To jakis zart, zwlaszcza jak spolka ma strate na poziomie 1.5 mln rocznie, z czego polowa to jest koszt rady nadzorczej w takiej spolce.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 14:58Źródło komentarza: Jest wniosek o maksymalne wynagrodzenie dla prezydentaAutor komentarza: Króluj nam ChrysteTreść komentarza: Ej tam co roku gorzej , dlaczego ? Co roku w bialskim powiecie rozwala się od 4-6 motocyklistów . Prawie zawsze śmierć następuje w wyniku nadmiernej prędkości . Gdyby tymi swoimi mótorkami jeżdzili 40-50 km na godzinę to by żyli a jeżdżą ponad 100 km na godzinę i łamią przepisy drogowe bo na drogach powiatu można jeżdzić max 90 km na godzinę . A życie ma się tylko jedno więć może warto zwolnić i jeżdzić 40-50 km na godzinę . Króluj na Chryste zawsze i wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:49Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Co roku jest gorzej z organizacją tej wspaniałej imprezy.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:53Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: TrfTreść komentarza: PRYMASKI - prosze pamietac o feminatywach. To nowoczesne wyksztalcone srodowisko...Data dodania komentarza: 15.05.2024, 09:29Źródło komentarza: Biała Podlaska: Justyna Gorczyca zastępcą prezydentaAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Brzegowa? Po zapaszku poznasz. Może i jamę tam wykopać (zbiornik kontrolny zrzutu, już wiele razy by był przydatny) Mogą być odporne zwierza w tej wodzie, jakby co. Niekoniecznie małże. Bełkot o ekologii i zielonym i odnawialnych (nie ma energii odnawialnej, chyba, że czegoś z Fizyki mnie nie douczono). Kapiele dla Morsów. Morsy? To tak jak z Monitoringiem w sklepach. Z czasem i zaczął się przydawać: skąd O N Y wiedzieli.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 08:31Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzem
Reklama
Reklama