- Pomysł na publikację wydania prezentującego zabytki Kodnia i gminy Kodeń narodził się kilka lat wcześniej. Chodziło o ilustrację najcenniejszych zabytków kodeńszczyzny oraz pokazanie piękna przyrody i dziejów. Są podobne publikacje, ale związane jedynie z sanktuarium, my poszliśmy dalej i opisaliśmy wszystkie miejscowości w gminie. Przede wszystkim jest to album pełen interesujących zdjęć, do tego opublikowany jest łącznie artykuł będący opisem fotografii - mówi Jacek Malarski prezes Towarzystwa Przyjaciół Kodnia.
Lepiej poznać gminę
Dodaje, że album daje możliwość poznania lepiej gminy Kodeń. - Założeniem publikacji jest podróż po Kodniu i okolicach i w ten sposób staraliśmy się to ująć. Zaczynamy od północy gminy - niemal od Terespola, a kończymy na południu, miejscu prowadzącym do Szostak i Zabłocia. Zdjęcia były wykonywane na przestrzeni ostatnich dwóch lat, w każdej porze roku. Jest kilka pięknych zdjęć zimowych, są najbardziej aktualne z uroczystości związanych z 160. rocznicą powstania styczniowego i 300-leciem koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Pokazana jest też przyroda w różnych porach roku - informuje Jacek Malarski. Przekazuje, że zdjęcia zwierząt i roślin wykonał Zbigniew Gwardiak. - Pisząc artykuł, prowadziłem narrację opowiadając, tak jakbym przekazywał historię Kodnia turystom. Znajdziemy w nim opis najcenniejszych zabytków, z terenu gminy Kodeń, w tym znajdujące się w Zabłociu i Kostomłotach. Wymieniłem też najciekawsze postaci związane z Kodniem, np. Aleksandra Bojarskiego, który był metropolitą iwanowskim, a pochodził z Kopytowa, Kazimierza Babkiewicza artystę - malarza, Zdzisława Rychlika - wybitnego matematyka, Ignacego Krasickiego, który był proboszczem kodeńskim - mówi Jacek Malarski. Wyjaśnia, że album można dostać bezpłatnie od Towarzystwa Przyjaciół Kodnia.
Remont cmentarzy
Zostało wydanych 1000 albumów. Autorami tekstów w publikacji są Jacek Malarski i Zbigniew Gwardiak, natomiast zdjęcia wykonali Zbigniew Gwardiak, Adam Purc, Andrzej Krywicki i Aleksander Waraksin.
Jacek Malarski przekazuje też, że przy okazji promocji albumu „Kodeń, piękno przyrody, bogactwo dziejów” będą zbierane fundusze na remont dawnego cmentarza żydowskiego w Kodniu i na renowację cmentarza żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej.
Album o Kodniu i okolicach został sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2. "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW 2014-2022" W albumie znalazło się blisko 200 wspaniałych zdjęć z Kodnia i okolic oraz tekst opisujący wszystkie miejscowości gminy.
Promocja albumu, spotkanie z jego autorami, odbyło się 26 kwietnia w oddanej niedawno do użytku, zabytkowej oficynie sapieżyńskiej Placencja.
Jacek Malarski dodaje, że Towarzystwo Przyjaciół Kodnia współorganizowało uczczenie 160. rocznicy powstania styczniowego w Kodniu. - Została zorganizowana inscenizacja ataku powstańców na Kodeń, odsłonięto pomnik upamiętniający powstanie, został też stworzony teledysk dotyczący zwycięskiej nocy kodeńskiej. Cały czas odbywa się wydarzenie “Na Kodeń marsz!”. Organizujemy też imprezy sportowo-kulturalne jak Bieg Sapiehów, brakowało tylko albumu - podsumowuje Jacek Malarski.
Napisz komentarz
Komentarze