Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:05
Reklama dotacje rpo
Reklama

To był wspaniały czas integracji polskiej i litewskiej młodzieży

Dobiegła końca międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski i Litwy, realizowana w ramach projektu „Poznaj – zachowaj – podaj dalej”, sfinansowanego ze pieniędzy Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. W wymianie, która trwała od 12 do 18 maja w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wzięło łącznie udział 20 młodych ludzi i 4 opiekunów.
To był wspaniały czas integracji polskiej i litewskiej młodzieży
Dobiegła końca międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski i Litwy, realizowana w ramach projektu „Poznaj – zachowaj – podaj dalej”

Autor: Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy

Maja Hince, specjalista ds. programów ECKiW OHP, głównym celem projektu jest poznawanie przez uczestników i popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz miejsc w Polsce i na Litwie, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz poznawanie kultury i historii kraju sąsiedzkiego. 

– Projekt ma na celu także pobudzanie do aktywności na rzecz społeczności lokalnej, poznawanie oraz stosowanie przez uczestników ciekawych metod i narzędzi pozaformalnego przekazywania wiedzy o dziedzictwie obu krajów swoim lokalnym społecznościom, budowanie przyjaźni polsko-litewskiej, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z Polski i Litwy – wyjaśnia Maja Hince.  

Szereg ciekawych warsztatów

Międzynarodowe spotkanie w Roskoszy poprzedzone było miesięcznymi przygotowaniami w grupach narodowych. Po przybyciu na miejsce wymiany, młodzież rozpoczęła wspólny pobyt od zapoznania się z terenem realizacji działań w obszarze Zespołu Dworsko-Parkowego w Roskoszy. Po zwiedzeniu miejsca pobytu młodzież została uroczyście przywitana, po czym odbyło się spotkanie organizacyjne i zapoznawcze, a także liczne gry i zabawy ewaluacyjne, integracyjne i budujące współpracę w grupie.

– W kolejnych dniach uczestnicy zgłębiali główny temat projektu – niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski i Litwy, przeprowadzając zajęcia wprowadzające, czym jest dziedzictwo kulturowe materialne i niematerialne, własne, regionalne, krajowe i światowe, czy warto i w jaki sposób można je chronić. Uczestnicy przytoczyli najciekawsze przykłady z krajowych list niematerialnego dziedzictwa kulturowego, opowiedzieli o obiektach w Polsce i na Litwie widniejących na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz o polskich i litewskich elementach niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Młodzież przeprowadziła także dla swoich rówieśników szereg ciekawych warsztatów opartych na wybranych elementach z krajowej listy dziedzictwa niematerialnego – opowiada Maja Hince. 
 

Flagowe danie kuchni karaimskiej

Młodzi ludzie z grupy polskiej przeprowadzili następujące zajęcia: nauka tekstu w języku esperanto, ozdabianie bawełnianych toreb przysłowiami w tym języku, przygotowanie i przedstawianie wierszyków jako „przywołówek dyngusowych”, wykonywanie czako – ozdobnej górniczej czapki, elementu stroju na Barbórkę, ozdabianie papierowych talerzyków motywami wzorowanymi na wzorach opolskich, nauka elementów krakowiaka. Natomiast grupa z Litwy przygotowała warsztaty wykonywania świec z naturalnego wosku, śpiewu polifonicznego Sutartinės, wykonywania ozdób ze słomy, rysowania krzyży wileńskich oraz przyrządzania flagowego dania kuchni karaimskiej: kybynów.

Czwartego dnia wymiany uczestnicy wybrali się na wyprawę śladami materialnego i niematerialnego dziedzictwa  Podlasia, udając się do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży, Parku Miniatur zabytków Podlasia w Hajnówce, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie i do Białegostoku – rodzinnego miasta Ludwika Lejzera Zamenhofa, twórcy języka esperanto.

Uczestnicy brali ponadto udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, rozgrywkach grupowych, ognisku integracyjnym, podchodach, przeprowadzili także wspólny dla obu krajów wieczorek narodowy, który odbył się wokół tematu dziedzictwa kulturowego Polski i Litwy.

Gra terenowa "Depozytariusze"

Ostatnie dni wspólnego pobytu minęły na przygotowaniu i przeprowadzeniu gry terenowej „Depozytariusze” dla dzieci i młodzieży z lokalnej społeczności, której celem było zaznajomienie i zachęcenie przybyłych gości do zapoznania się i dalszego rozpowszechniania wybranych elementów dziedzictwa kulturowego obu krajów.

Po zakończonej grze nastąpiła ewaluacja wspólnie zorganizowanego wydarzenia oraz zaplanowanie ostatniej jego fazy projektu.

W najbliższym czasie uczestnicy przygotują publikację projektową, zawierającą m.in. scenariusz gry terenowej „Depozytariusze”, opracowany zostanie i nagrany także reportaż filmowy z realizacji międzynarodowej wymiany młodzieży i finałowego spotkania projektowego.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama