Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 18:29
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

W Konstantynowie upamiętniono zamordowanych Żydów

Na budynku urzędu gminy w Konstantynowie, umieszczono tablicę upamiętniającą Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Przed wojną żyła tu liczna diaspora, licząca 1700 osób. Większość ludności żydowskiej została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Treblince i tam uśmiercona.
W Konstantynowie upamiętniono zamordowanych Żydów
Na terenie województwa lubelskiego wyznaczono 125 miejsc do upamiętnienia. Jednym z nich jest Konstantynów. Pamiątkową tablicę umieszczono na budynku urzędu gminy.

Autor: Radio Biper

Z inicjatywy marszałka lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, na terenie województwa lubelskiego zaplanowano działania związane z upamiętnieniem miejsc pobytu Żydów na terenie gmin, szczególnie tych, którzy zginęli w czasie akcji masowej zagłady - określanej jako Akcja Reinhardt. Odsłonięcie tablicy miało miejsce 7 czerwca, w wydarzeniu uczestniczyła prof. dr hab. Sabina Bober, która jest koordynatorem ze strony marszałka odpowiedzialnym za upamiętnienie miejsc martyrologii. Przyszli też sołtysi, uczniowie, uczestnicy DPS i mieszkańcy.   

- Nie bez powodu wybrano Konstantynów do upamiętnienia pomordowanych. Przed wojną diaspora żydowska liczyła tu 1700 mieszkańców, przy 2600 mieszkańców ogółem. Większość Żydów została wywieziona do obozów koncentracyjnych, głównie do Treblinki, gdzie zostali zamordowani w komorze gazowej - mówi Romuald Murawski. Dodaje, że Akcja Reinhardt wyniszczyła ludność żydowską, ale zauważa, że ginęli też w czasie jej trwania Polacy i Romowie oraz jeńcy rosyjscy. - Akcja Reinhardt miała miejsce 25 września 1943 r., gdzie deportowano Żydów do Białej Podlaskiej, a stamtąd trafili do Treblinki i 6 października 1943 r. zostali uśmierceni - przekazuje wójt Kontantynowa Romuald Murawski

Jak mówi prof. Sabina Bober, koordynator upamiętniania miejsc martyrologii z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, tablicę pamiątkową odsłonięto ze względu na 80. rocznicę Akcji Reinhardt czyli przemysłowej zagłady Żydów. - Akcja rozpoczęła się nie w Auschwitz, tylko na terenie Lubelszczyzny. Na terenie Lublina był sztab dowodzenia akcją. Tam zapadały wszystkie decyzje, jeśli chodzi o przemysłowe zabijanie Żydów, nie tylko z Lubelszczyzny, Polski, ale w ogóle z Europy. Akcja rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. likwidacją getta na Podzamczu. Na terenie Lublina akcja się też zakończyła z 3 na 4 listopada 1943 r. na Majdanku - przekazuje prof. Sabina Bober. 

Wyjaśnia, że w czasie Akcji Reinhardt zginęło 2 mln Żydów. - Pierwszy obóz zakłady powstał w Bełżcu i tam szły pierwsze transporty Żydów z Lubelszczyzny i ze Lwowa. Drugi to Sobibór, a trzeci to Treblinka - informuje. Dodaje, że rozdano ponad 66 tablic, a ma ich być umieszczonych 125. - Wybraliśmy miejscowości, w których była liczna społeczność żydowska i gdzie odbywały się liczne egzekucje - tłumaczy na koniec prof. Sabina Bober. 

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Protestant tubylczyTreść komentarza: Czas byl przywyknąć,mnie to nie przeszkadza,od urodzenie woncham i zyje,i nie nażekam,A grzby to lepiej tam rosną,są większe,urodziwe jak tamtejsze panienki,a jakie smaczne te rydze,kozaki,smardze,,aślaki,kurki,golompki i wiele innych .A jagody i poziomki jakie,nachwalić sie nie moge.Azot i ozon w laszach okolicznych lepszy od nałęczowa czy krynicy morskiej.Ja to jak się zdenerwuje,to ide w las,i otdycham przes pol godziny,dziala prozdrowotnie,nie trza rzadnej inhalacyj brać,bo po takim zastszyku to boleści mam.Tak że ja protestujeData dodania komentarza: 2.10.2024, 15:24Źródło komentarza: Napisali petycję, bo nie chcą spalarniAutor komentarza: CzłowiekuTreść komentarza: na wsi teraz nie znajdziesz żadnego beżpańskiego psa,i to już od dawna.W mieście też nie widzę.A co z trzymaniem psów w blokach,na małym metrażu,-czy to nie jest niewola?Data dodania komentarza: 2.10.2024, 14:25Źródło komentarza: Obrońcy zwierząt zebrali dwa razy więcej podpisów, niż potrzebowaliAutor komentarza: ha ha haTreść komentarza: Każdy plan da się zmienić,-jak jest silne poparcie😊Data dodania komentarza: 2.10.2024, 14:10Źródło komentarza: Napisali petycję, bo nie chcą spalarniAutor komentarza: przeciwnyTreść komentarza: Jak to rozumieć? będziemy kupować ukraincom nowe sprzęty,mamy ich nadal finaqnsować> czas by sami się ogarnęli,u nich wszysto znika jak krew w piach.Nic bym im nie dał,bo zero wdzięcznośći z ich strony.Czym nam odwdzięczyli się nam za 4,75 mld dolarów wsparcia?( powiedział to sam Sikorski w styczniu br.) Tylko bezczelnie żądają : daj to,faj tamto,bo wiemy że jeszcze masz.Taka to ich ,,wdzięczność:Data dodania komentarza: 2.10.2024, 13:59Źródło komentarza: Blisko 1,3 mln euro trafi do przygranicznych jednostek straży pożarnej w Polsce i UkrainieAutor komentarza: PodpisTreść komentarza: Tam i tak w okolicy pomnika "samolotu" nie da się przejść normalnie..wali okrutnie z tego "bakutila", oczyszczalni...i przy dzisiejszej technice nie da się nic zrobić?! Wcale się nie dziwię ludziom.Data dodania komentarza: 2.10.2024, 08:43Źródło komentarza: Napisali petycję, bo nie chcą spalarni
Reklama
Reklama
Reklama