Z inicjatywy marszałka lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, na terenie województwa lubelskiego zaplanowano działania związane z upamiętnieniem miejsc pobytu Żydów na terenie gmin, szczególnie tych, którzy zginęli w czasie akcji masowej zagłady - określanej jako Akcja Reinhardt. Odsłonięcie tablicy miało miejsce 7 czerwca, w wydarzeniu uczestniczyła prof. dr hab. Sabina Bober, która jest koordynatorem ze strony marszałka odpowiedzialnym za upamiętnienie miejsc martyrologii. Przyszli też sołtysi, uczniowie, uczestnicy DPS i mieszkańcy.
- Nie bez powodu wybrano Konstantynów do upamiętnienia pomordowanych. Przed wojną diaspora żydowska liczyła tu 1700 mieszkańców, przy 2600 mieszkańców ogółem. Większość Żydów została wywieziona do obozów koncentracyjnych, głównie do Treblinki, gdzie zostali zamordowani w komorze gazowej - mówi Romuald Murawski. Dodaje, że Akcja Reinhardt wyniszczyła ludność żydowską, ale zauważa, że ginęli też w czasie jej trwania Polacy i Romowie oraz jeńcy rosyjscy. - Akcja Reinhardt miała miejsce 25 września 1943 r., gdzie deportowano Żydów do Białej Podlaskiej, a stamtąd trafili do Treblinki i 6 października 1943 r. zostali uśmierceni - przekazuje wójt Kontantynowa Romuald Murawski.
Jak mówi prof. Sabina Bober, koordynator upamiętniania miejsc martyrologii z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, tablicę pamiątkową odsłonięto ze względu na 80. rocznicę Akcji Reinhardt czyli przemysłowej zagłady Żydów. - Akcja rozpoczęła się nie w Auschwitz, tylko na terenie Lubelszczyzny. Na terenie Lublina był sztab dowodzenia akcją. Tam zapadały wszystkie decyzje, jeśli chodzi o przemysłowe zabijanie Żydów, nie tylko z Lubelszczyzny, Polski, ale w ogóle z Europy. Akcja rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. likwidacją getta na Podzamczu. Na terenie Lublina akcja się też zakończyła z 3 na 4 listopada 1943 r. na Majdanku - przekazuje prof. Sabina Bober.
Wyjaśnia, że w czasie Akcji Reinhardt zginęło 2 mln Żydów. - Pierwszy obóz zakłady powstał w Bełżcu i tam szły pierwsze transporty Żydów z Lubelszczyzny i ze Lwowa. Drugi to Sobibór, a trzeci to Treblinka - informuje. Dodaje, że rozdano ponad 66 tablic, a ma ich być umieszczonych 125. - Wybraliśmy miejscowości, w których była liczna społeczność żydowska i gdzie odbywały się liczne egzekucje - tłumaczy na koniec prof. Sabina Bober.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze