– Zamek w Nieświeżu w przeszłości stanowił rezydencję rodu Radziwiłłów. W latach 1582-1604 na zlecenie Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki" wybudowano na ruinach dawniejszych fortyfikacji monumentalny zamek w stylu renesansowym. Liczne przebudowy, które miały miejsce pomiędzy 16. a 19. wiekiem, spowodowały, że zamek łączy cechy architektury renesansowej, barokowej, klasycystycznej i neogotyckiej – opowiada Hanna Bajkowska, kierownik działu wiedzy o regionie MBP.
Największy rozkwit zamku nieświeskiego przypadł w okresie panowania "Rybeńki" i "Panie Kochanku". Przechowywano tu nawet archiwum Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z kolei w drugiej połowie XVIII w. biblioteka zamkowa dysponowała największym księgozbiorem prywatnym na ziemiach Rzeczypospolitej, liczącym ponad 20 000 woluminów.
Radziwiłłowie mieszkali w zamku do 1939 r. Po II wojnie światowej mieściło się tam sanatorium. W 1994 r. zespół zamkowy został uznany przez władze białoruskie za narodowy pomnik historii i kultury. W 1997 r. rozpoczęto restaurację zamku. W 2005 r. trafił on na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2012 r. ukończono prace konserwatorskie i muzeum otwarto dla publiczności.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 4/2018
(jd)
Napisz komentarz
Komentarze