Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:30
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Urlop okolicznościowy – komu przysługuje i w jakim wymiarze?

Urlop okolicznościowy to szczególny rodzaj urlopu, który przysługuje pracownikowi w określonych sytuacjach życiowych. Dowiedz się, kto ma prawo do urlopu okolicznościowego, w jakich przypadkach można go otrzymać oraz jaki jest jego wymiar.
Urlop okolicznościowy – komu przysługuje i w jakim wymiarze?

Czym jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w wyjątkowych sytuacjach życiowych. To uprawnienie, które pozwala pracownikowi wziąć wolne na ważne wydarzenia rodzinne czy osobiste bez utraty wynagrodzenia. Przykłady takich okoliczności to ślub, narodziny dziecka, śmierć bliskiego członka rodziny.

Celem urlopu okolicznościowego jest umożliwienie pracownikowi załatwienia ważnych spraw rodzinnych czy osobistych bez konieczności korzystania z urlopu wypoczynkowego. Prawo do tego rodzaju urlopu jest określone w Kodeksie pracy, co oznacza, że pracodawca jest zobowiązany go udzielić, jeśli zaistnieją odpowiednie okoliczności.

Kto ma prawo do urlopu okolicznościowego?

Prawo do urlopu okolicznościowego przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Nie ma znaczenia, czy jest to umowa na czas określony, nieokreślony, czy też na okres próbny – każde zatrudnienie na podstawie umowy o pracę daje prawo do urlopu okolicznościowego.

Co więcej, urlop okolicznościowy przysługuje niezależnie od stażu pracy czy wymiaru etatu. Oznacza to, że zarówno pracownicy zatrudnieni na pełny etat, jak i ci pracujący na niepełny etat mogą skorzystać z tego uprawnienia. 

Dopiero szukasz pracy? Opinie o pracodawcach z Lublina znaleźć możesz na stronie GoWork.pl

Okoliczności uprawniające do urlopu okolicznościowego

Urlop okolicznościowy przysługuje w kilku określonych przypadkach. Do najczęściej spotykanych sytuacji należą ślub pracownika, narodziny dziecka , śmierć bliskiego członka rodziny, takiego jak małżonek, dziecko, ojciec, matka, ojczym, macocha, a także śmierć dalszego członka rodziny – teścia, teściowej, dziadka, babci, rodzeństwa.

Pracownik może również ubiegać się o urlop okolicznościowy w innych sytuacjach, ważnych z punktu widzenia jego życia rodzinnego czy osobistego. Ważne, aby każda z tych sytuacji była udokumentowana i zgłoszona pracodawcy w odpowiednim czasie.

Wymiar urlopu okolicznościowego w zależności od sytuacji

Wymiar urlopu okolicznościowego zależy od sytuacji, która uprawnia do jego przyznania. Przykładowo, na ślub i narodziny dziecka przysługuje 2 dni wolnego, na śmierć bliskiego członka rodziny – 1 lub 2 dni wolnego, w zależności od stopnia pokrewieństwa.

Pracownik ma prawo do wykorzystania urlopu okolicznościowego w dniach, które są dla niego najbardziej odpowiednie, jednak powinien o tym poinformować pracodawcę z odpowiednim wyprzedzeniem i dostarczyć wymagane dokumenty potwierdzające okoliczność. Dni urlopu okolicznościowego nie są odliczane od przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

Aby skorzystać z urlopu okolicznościowego, pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy. Wniosek powinien zawierać informacje o przyczynie wnioskowanego urlopu oraz planowany termin jego wykorzystania. Wniosek warto jak najszybciej, aby pracodawca miał czas na zorganizowanie zastępstwa.

Pracodawca może wymagać dostarczenia dokumentów potwierdzających zaistniałą sytuację, takich jak akt urodzenia dziecka, akt ślubu czy akt zgonu. Jeśli wniosek i dokumenty są prawidłowe i zgodne z przepisami, ma obowiązek udzielić urlopu.

Podsumowując, urlop okolicznościowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę. Warto znać swoje prawa!



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama