Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 22:53
Reklama
Reklama

Urlop okolicznościowy – komu przysługuje i w jakim wymiarze?

Urlop okolicznościowy to szczególny rodzaj urlopu, który przysługuje pracownikowi w określonych sytuacjach życiowych. Dowiedz się, kto ma prawo do urlopu okolicznościowego, w jakich przypadkach można go otrzymać oraz jaki jest jego wymiar.
Urlop okolicznościowy – komu przysługuje i w jakim wymiarze?

Czym jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w wyjątkowych sytuacjach życiowych. To uprawnienie, które pozwala pracownikowi wziąć wolne na ważne wydarzenia rodzinne czy osobiste bez utraty wynagrodzenia. Przykłady takich okoliczności to ślub, narodziny dziecka, śmierć bliskiego członka rodziny.

Celem urlopu okolicznościowego jest umożliwienie pracownikowi załatwienia ważnych spraw rodzinnych czy osobistych bez konieczności korzystania z urlopu wypoczynkowego. Prawo do tego rodzaju urlopu jest określone w Kodeksie pracy, co oznacza, że pracodawca jest zobowiązany go udzielić, jeśli zaistnieją odpowiednie okoliczności.

Kto ma prawo do urlopu okolicznościowego?

Prawo do urlopu okolicznościowego przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Nie ma znaczenia, czy jest to umowa na czas określony, nieokreślony, czy też na okres próbny – każde zatrudnienie na podstawie umowy o pracę daje prawo do urlopu okolicznościowego.

Co więcej, urlop okolicznościowy przysługuje niezależnie od stażu pracy czy wymiaru etatu. Oznacza to, że zarówno pracownicy zatrudnieni na pełny etat, jak i ci pracujący na niepełny etat mogą skorzystać z tego uprawnienia. 

Dopiero szukasz pracy? Opinie o pracodawcach z Lublina znaleźć możesz na stronie GoWork.pl

Okoliczności uprawniające do urlopu okolicznościowego

Urlop okolicznościowy przysługuje w kilku określonych przypadkach. Do najczęściej spotykanych sytuacji należą ślub pracownika, narodziny dziecka , śmierć bliskiego członka rodziny, takiego jak małżonek, dziecko, ojciec, matka, ojczym, macocha, a także śmierć dalszego członka rodziny – teścia, teściowej, dziadka, babci, rodzeństwa.

Pracownik może również ubiegać się o urlop okolicznościowy w innych sytuacjach, ważnych z punktu widzenia jego życia rodzinnego czy osobistego. Ważne, aby każda z tych sytuacji była udokumentowana i zgłoszona pracodawcy w odpowiednim czasie.

Wymiar urlopu okolicznościowego w zależności od sytuacji

Wymiar urlopu okolicznościowego zależy od sytuacji, która uprawnia do jego przyznania. Przykładowo, na ślub i narodziny dziecka przysługuje 2 dni wolnego, na śmierć bliskiego członka rodziny – 1 lub 2 dni wolnego, w zależności od stopnia pokrewieństwa.

Pracownik ma prawo do wykorzystania urlopu okolicznościowego w dniach, które są dla niego najbardziej odpowiednie, jednak powinien o tym poinformować pracodawcę z odpowiednim wyprzedzeniem i dostarczyć wymagane dokumenty potwierdzające okoliczność. Dni urlopu okolicznościowego nie są odliczane od przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

Aby skorzystać z urlopu okolicznościowego, pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy. Wniosek powinien zawierać informacje o przyczynie wnioskowanego urlopu oraz planowany termin jego wykorzystania. Wniosek warto jak najszybciej, aby pracodawca miał czas na zorganizowanie zastępstwa.

Pracodawca może wymagać dostarczenia dokumentów potwierdzających zaistniałą sytuację, takich jak akt urodzenia dziecka, akt ślubu czy akt zgonu. Jeśli wniosek i dokumenty są prawidłowe i zgodne z przepisami, ma obowiązek udzielić urlopu.

Podsumowując, urlop okolicznościowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę. Warto znać swoje prawa!



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 😁Treść komentarza: Może to nie zwierzaki trzeba kastrować?😊Data dodania komentarza: 4.10.2024, 14:40Źródło komentarza: Obrońcy zwierząt zebrali dwa razy więcej podpisów, niż potrzebowaliAutor komentarza: A weźTreść komentarza: Miasto jest tak samo upierliwe dla ludzi, zakażmy życia w mieście! Ludzie siedzący w ciasnych klitkach stają się upośledzeni na podstawowe czynności życiowe. A jak wychodzą na zewnątsz to są poskręcani do smartfona i potykają się o wlasne nogi lub jeżdzą na hulajnogach i innym g. bo po co chodzić. Po co robić cokolwiek jak jest smartfon. Z nimi nic nie zrobimy to co chcecie robić z ich zwierzętami?Data dodania komentarza: 4.10.2024, 10:50Źródło komentarza: Obrońcy zwierząt zebrali dwa razy więcej podpisów, niż potrzebowaliAutor komentarza: czytTreść komentarza: Znowu w piątek i tyle ulic, Sidorska?? Niechjuż te amerykańskie niewybuchy, jada inną trasą. Jakaś ściema. 500metrów, to jest 500metrów i sięga torów, najwyżej, a nie Sidorskiej. Zaplanowane niewybuchy - niech do Jasionki lecą od razu, a nie tędy wozić ten złom, pokojowy: Egipt, Libia, Irak, AfganistanData dodania komentarza: 4.10.2024, 09:34Źródło komentarza: Biała Podlaska. Ujawniono kolejne niewybuchy. Będzie ewakuacja mieszkańcówAutor komentarza: czytTTreść komentarza: Wojska rosyjskie: był zabór (polityka KrólestwaPoslkiego, to stworzyła) to była i rusyfikacja. UniaBrzeska, zaś, to polonizacja. Ponieważ Hrud, to WKL wtedy. Tak, były Święte Dęby. W Prusach, Jaćwierzy, takie drzewa karczowano, razem z ludźmi. UniaBrzeska (i Antyuniabrzeska), to walka religijna o Dusze, Świadomość. Która to informacja, dziś umyka w natłoku innych. W 1974 roku, podzielono populację na Unitów (Katolików) i tych drugich - divideetImpera. Ale Agresorom, coś nie wyszło, ze jeszcze dziś, mają imperatyw, głosić, swoją zapiekłą, zwodniczą naukę. Pokojową, rzecz jasna. Do 1800roku, tutaj była Diecezja Brzesko-Włodzimierska.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:30Źródło komentarza: Tajemnica "świętych dębów" spod HrudaAutor komentarza: tobiaszTreść komentarza: ja tez lubie pieczone skszydelka i chyba golompki tam zajadali,na popicie sok pomarańczowy był.Ja bym dojechal jakbym wiedzial,a nikt nie dal znac ze brndzie pozywny posilek.Bo ja lubie bardzo golompki,a w sklepie to 8zl kosztyjo i tylko 3 sztuki male,i kapusta zalatuje i malo ,mnie sloika.Mam darmowy pezejast kolejo to zajade i pojem jak dadzo znać kiedy gdzie i na którą trza być,z wojska mam swojo lyzke widelec i noż to wezme ze sobo,zreszto zawsze mam przy sobie,bo zawsze może być okazja do zjedzenia.Przes gazety dajcie znac,Data dodania komentarza: 3.10.2024, 18:41Źródło komentarza: To był czas na odpoczynek, rozmowy i dobre jedzenie
Reklama
Reklama
Reklama